Monturi pt. porumb

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 09 Sep 2004 13:42

Ce parere aveti de Kryston lead core hook link ? O fi suficient de rigid :D ?

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 09 Sep 2004 16:46

Pai daca e lead core e rigid. Tot miez de plumb are.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 13 Sep 2004 00:33

Sefule foloseste cu incredere pt rig un fir textil cu camasa de plastic. Eu folosesc sufix stealth skin si e absolut bestial (are si un fir textil impletit super strans), cu rigul de aprox 15 cm decojit pe 1-2 cm de la carlig.Pt porumb nu stiu ce sa-ti spun , dar pt boilies cel mai putin probabil sa se incurce e cu siguranta stiff rigul, cu toate ca mie nu mi se pare la fel de prinzator ca rigul combi facut din stealth skin.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 13 Sep 2004 00:36

Si omule , apropos de incurcat in timpul zborului, ESENTIAL este opritul firului inainte ca plumbul sa atinga apa! Poate stiai da' am spus-o asa ca chestie... :wink:

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 13 Sep 2004 15:33

Eu folosesc cirlig nr. 6 , pe firul de par pun un opritor mic siliconic apoi 2 boabe de porumb un cubulet de spuma si iar un bob de porumb. Pun opritorul din capat la fel ca la boilies si cu cel din silicon de la celalalt capat presez totul pentru o mai buna ficsare.Forfacul il pun din fir textil cu invelis din plastic co o lungime de 30 de cm.Plumbul pe care il folosesc este in linie cu iesire intro parte,deasupra caruia punun tub siliconic de minim 35 de cm . Fir intins

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 13 Sep 2004 23:31

@carron
O sa incerc si firul de care spui tu data viitoare, dar momentan o sa raman cu Kriston-ul si cu climax-ul pt. ca nu prea imi place sa le tot schimb...este chestie de obisnuinta.
Indraznesc sa te contrazic :
nu cred ca este necesar sa opresti definitiv firul inaintea contactului cu apa, ci numai sa-l franezi usor cu mana pe tambur.
Stiff rigul este cumva un fir mono de la Fox?

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 13 Sep 2004 23:32

@carron
O sa incerc si firul de care spui tu data viitoare, dar momentan o sa raman cu Kriston-ul si cu climax-ul pt. ca nu prea imi place sa le tot schimb...este chestie de obisnuinta.
Indraznesc sa te contrazic :
nu cred ca este necesar sa opresti definitiv firul inaintea contactului cu apa, ci numai sa-l franezi usor cu mana pe tambur.
Stiff rigul este cumva un fir mono de la Fox?

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 14 Sep 2004 02:04

Pai nu chiar oprit omule, ca daca l-ai opri ar fi posibil sa se rupa firul! Ar fi mai bine sa spunem "sa-l stopezi putin pt ca din inertie momeala sa ajunga in fata plumbului"! Cred ca asa e mai bine..
Stiff-ul este un mono de peste 0.40 (cam asa, cred eu..) care de obicei e fluorocarbon si fara memorie (sau destul de scazuta). Are rolul de a nu se incurca si de a nu-i permite pestelui sa mai scuipe acul. Actioneaza ca un bici odata momeala absorbita. Fox-ul face Amnesia, care am inteles ca e excelent pt stiff rig datorita memorie scazute. Eu nu am incercat! Folosesc insa un fluorocarbon de la Korda care e destul de bun. Cunosc pescari care folosesc pur si simplu un mono incolor de 0.45 si se declara multumiti. Acum vezi si tu..

Boghy
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 24 Mai 2004 23:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Boghy » 14 Sep 2004 14:07

@caaron

Nu Fox-ul face Amnesia ci Sunset.Ai dreptate Amnesia este excelent pentru stiff rig.Am vazut monturi facute cu Amnesia si am ramas impresionat de rigiditatea acestui fir.Din pacate la noi nu prea se gaseste.
In cautare de aventura!Fir Intins.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 15 Sep 2004 22:49

Scuze! Am sa revin pe viitor cu subiectul asta! Ma duc sa trag pe cineva de urechi ca ma indus in eroare! Merci Boghy!

Scrie răspuns