Monturi pt. porumb

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 17 Sep 2004 21:31

Ce-i drept am avut mici probleme de adaptare a monturii cand am trecut pe lead-core. Imi place f mult lead core-ul pt ca este mult mai practic decat tubul atirasucitor : usor de transportat, rezistent,nu mai faci noduri, montezi mai usor vartejul si plumbul (imi inspira multa incredere).
Am fost ieri la Peris si am incercat diverse monturi grosimi de fire..etc..pt a realiza o montura care sa nu se incurce.
Concluzia finala - montura f buna pt porumb (in opinia mea) :
Montura semiculisanta, firul principal - lead core, plumb owner 80-100g (am gasit niste plumbi f interesanti la mim team...au un fel de plastic pe mijloc, iar plumbul poate fi scos de pe aceasta bara, astfel putand modifica forma si greutatea plumbului in functie de conditii, fara a fi nevoie sa-l inlocuierc), vartej, forfac cu lead core (krystone hook link) 15-20 cm, carlig.
Am aruncat cu aceasta montura (de proba) de 20 de ori, incetinind sau nu firul inainte de contactul cu apa, nr incurcaturilor =0.

A mai foloseste cineva Krystone hook link (lead core) pt forfac ? Dc da, ce parere aveti de el ? Dupa un pescuit ma declar destul de multumit, exceptie fiind faptul ca la un forfac s-a ciupit putin interiorul de plumb!

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 19 Sep 2004 23:41

Sefule esential e sa lipesti cu lipici (seamana cu superglueul) capetele leadcoreului, acolo unde se termina firul de plumb pe interior. Ca altfel iti iese firul de plumb afara , si se duce pe copca montura dupa cateva drilluri sau aruncari.

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 20 Sep 2004 23:10

@caaron
Le-am lipit :D :D Stai calm.... atata ma duce si pe mine capul :?:
:D :D :D :D
Cred ca am pus o tona de lipici la prima montura pt ca nu prea aveam incredere in ochiul ala...imi imaginam bestia cum trage disperata pana desface ochiul si pleaca cu montura cu tot...in timp ce turnam lipici la greu!
Apoi am constatat ca exagerez putin :D :D :D
Acum as indrazni sa dau si fara lipici, dar nu risc... :D
.dc scap un peste din cauza asta nu mai dau niciodata cu lead core

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 22 Sep 2004 19:47

[quote="caaron"]Si omule , apropos de incurcat in timpul zborului, ESENTIAL este opritul firului inainte ca plumbul sa atinga apa! Poate stiai da' am spus-o asa ca chestie... :wink:[/quote]

Pentru mine nu e asa esentiala chestia asta daca ai incredere in montura cu care dai . Eu recomand oprirea firului numai pe baltile cu mal gros - unde in acest fel opresti un pic scufundarea plumbului in namol .

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 23 Sep 2004 13:30

Eu pun lipici nu pt ca nu as avea incredere in bucla, ci pt ca imi iese firul de plumb afara la aruncare sau in drill.

Scrie răspuns