Monturi pt. porumb

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Monturi pt. porumb

Mesaj de carpkiller » 04 Sep 2004 16:34

Eu folosesc in general pt. porumb montura helicopter, sau semiculisanta + naditor (in loc de plumb)+forfac scurt. La aceste monturi nr. de incurcari ale forfacului pe firul principal sunt nesemnificative.
Cand folosesc o montura semiculisanta clasica+forfac 10-15cm, sau cu plumb pierdut nr. de incurcari este f. mare.
Boiliesurile au un mare avantaj contra incurcarii, pt ca au alta aerodinamica fata de boabele de porumb.
Voi ce monturi si lungimi de forfacuri folositi pt. boabele de porumb?

Avatar utilizator
Dan Petre
junior member
Mesaje: 35
Membru din: 13 Sep 2003 03:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Petre » 04 Sep 2004 20:50

Incearca sa folosesti spuma solubila pe ac pentru a evita sau macar scadea incurcaturile in lanseu.
Dan Petre aka Sharky
www.drcrap.ro

GEORGE GRIGORE
member
Mesaje: 108
Membru din: 21 Iul 2004 21:36
Localitate: CONSTANTA

Mesaj de GEORGE GRIGORE » 04 Sep 2004 23:55

Poti folosi si un pufulete pe carlig.

G.G.

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 06 Sep 2004 10:27

De montura cu cocean ce se mai aude :D ?

niki
new member
Mesaje: 1
Membru din: 06 Sep 2004 11:12
Localitate: Cluj Napoca

monturi pentru porumb

Mesaj de niki » 06 Sep 2004 11:30

Concluzia la care am ajuns este ca pentru porumb, montura clasica cu plumbul in capatul firului si doua cirlige in amonte, este cea mai buna.Folosesc multifilar, mai moale pentru un forfac de 4-5m, la care atasez cirligele legate cu multifilar mai rigid si mai subtire. Am avut de curind ocazia sa fac comparatie intre diverse tipuri de monturi pe un lac foarte bine populat cu crapi si teni si cele mai multe capturi (80%) le-am avut pe aceasta montura. Boabele le prind cu rig de silicon,STONFO, sunt cele mai bune, dar nu le mai gasesc, deja se comercializeaza ceva de o mai slaba calitate ,dar mai scumpe.Poate ma ajuta cineva sa-mi trimita citeva plicuri daca se gasesc prin alte orase, pina o sa ajung pe la Bucale.

ONO

dwarf
new member
Mesaje: 15
Membru din: 07 Sep 2004 14:17

Mesaj de dwarf » 07 Sep 2004 15:05

Montura nu se incurca ca folosesti porumb sau boilies . 4-5 boabe de proumb sau un boilies de 18 -20 mm au aceeasi greutate si la ce impuls au din plecare evolueaza la fel . Problema ta este alta si nu o vei gasi in natura nadei folosite ci mai mult in calitatea si modul de folosire al firelor .
Lungimea forfacului nu trebuie exagereta si ea se adapteaza la cit de mare este malul pe fundul lacului . Nu pui forfac de 10 cm pe fund malos si nici nu faci forfac de 40 cm pe un lac care are fund nisipos cu scoici . Echilibreaza aceste componente si nu te mai gindi la porumb sau boilies ca nu au influenta .
Recomandarea cu pufuletii este buna pentru lacuri cu mal mult .Pufuletii solubili ( nu cei care ramin pe carlig ) iti vor acorda citeva secunde in plus de plutire a carligului , timp suficient pentru ca carligul sa ajunga in siguranta DEASUPRA MALULUI .
Fir Intins

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 07 Sep 2004 18:07

Mersi mult pt. sfaturi !
@Dan Petre.
Poti sa-mi spui mai mult te rog despre aceasta spuma solubila, se mai numeste cumva si pasta pt carlig ? ce alt rol mai are ?
@George Grigore.
Nu cred ca este o solutie, un pufulete este f usor, iar in timpul zborului, in cazul unui forfac mai lung se pliaza peste firul principal
Pufuletele este flotant, deci carigul ar sta deasupra rigul si asta nu cred ca este bine fara altceva flotant pe rig.
@mugurel
nu am avut timp(chef) de experimente de genul asta! :oops:
@niki
din pacate nu pot sa folosesc montura propusa de tine pt ca 2 carilge pe lead core sunt mai greu de pus. Poate un helicopter dublu :D
@dwarf
Imi adaptez lungimea forfacului si forma plumbului la balta, dar forfacul se incurca in timpul zborului si nu pe fund.Boilesul prezinta avantaj prin forma - mai aerodinamic decat 5-6 boabe asezate cu ochiul rigului peste carlig.

Nu cred ca ati inteles problema mea. Porumbul se incurca mai des cu firul principal decat boiliesul IN TIMPUL ZBORULUI in cazul unui forfac ceva mai lung !

Ca solutie, ma gandeam sa atasez un mic plumb aproape de carlig(in cazul monturii semiculisante sau cu plumb pierdut), ca la montura snowman, astfel terminatia forfacului va creste putin in greutate, iar in timpul lansarii va sta mai departe de firul principal si nu se va mai incurca.
Ce parere aveti ?

La intalnirea de la Peris Patabum mi-a recomandat un forfac ceva mai rigid.Nu am incercat asa ceva inca, momentan folosesc pt forfac sufix blend si climax.
Voi ce fire si grosimi folositi pt. forfac ?

dwarf
new member
Mesaje: 15
Membru din: 07 Sep 2004 14:17

Mesaj de dwarf » 07 Sep 2004 18:29

@carpkiller

Iti spun din nou ca montura este clasica . Intreaba si pe alti daca au monturi diferite pentru boilies sau pentru porumb . Ma refer la lungimea forfacului . O montura bine facuta si calibrata in rigiditatea si moliciunea firelor nu se va incurca nici cu boilies nici cu porumb .
Fir Intins

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 07 Sep 2004 20:07

Killere,
Intii incearca o montura mai rigida,asa cum ai fost sfatuit,si dupa aia mai vorbim.Cit despre monturi diferite pt boilies sau porumb,nu as zice ca difera prea mult,asa cum spune si dwarf.Iar despre montura propusa de niki,e una ,asa,mai de foame combinata cu modernism...

GEORGE GRIGORE
member
Mesaje: 108
Membru din: 21 Iul 2004 21:36
Localitate: CONSTANTA

Mesaj de GEORGE GRIGORE » 07 Sep 2004 22:30

Spuma solubila intarzie cu cateva secunde aterizarea carligului pe substrat,fata de plumb.Dupa acest interval de timp se dizolva complet.
Se foloseste de obicei in baltile cu mal sau agataturi.
Toate cele bune,
G.G.

Scrie răspuns