plec in delta

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

plec in delta

Mesaj de micutu » 06 Sep 2004 12:06

am in plan sa plec in delta, cam peste 10 zile. voi pescui chiar in bratul sulina, deci curent destul de puternic, valuri de la vapoare si alte chestii plutitoare pe care dunarea le aduna.
ce fire, ce monturi ati utiliza si cam cum s-ar putea face nadirea tinand cont de conditiile de mai sus, avand in vedere ca voi sta cam o saptamana.
pana acum nadeam cu porumb uscat amestecat cu srot de floarea soarelui si dadeam la ... :oops: bomba :oops:

Sile
junior member
Mesaje: 42
Membru din: 22 Ian 2003 18:18
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Sile » 06 Sep 2004 12:20

Si prindeai?
♥Δ

Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 06 Sep 2004 13:50

am prins. in 2001 chiar si crap la 8kg. anul trecut nu am prins mai mare de 2kg. acum as vrea sa prind mai mari, chiar daca mai putini.

Sile
junior member
Mesaje: 42
Membru din: 22 Ian 2003 18:18
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Sile » 06 Sep 2004 15:00

Eu cred ca folosind porumb uscat si srot de floarea soarelui o sa fie destul de greu sa nadesti in canalul Sulina fara sa folosesti un liant sau sa fierbi nada si sa o faci bulgari (ca un fel de mamaliga mai grosiera). Daca ai remuscari foloseste bomba cu doar doua carlige (cu tzatze). Sau ascunde carligul cu fir de par cu bile sau porumb in naditor (arc). Oricum eu as folosi naditor.
♥Δ

Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 06 Sep 2004 16:18

liantul era chiar srotul inmuiat cu apa si amestecat cu germeni de grau. se formeaza un amestec destul de omogen si ajunge relativ repede pe fundul apei.
naditorul e bun, dar trebuie lestat bine, altfel il ia apa. o sa incerc sa vad daca gasesc un naditor care sa aiba macar 100 de grame.
intrebarea e daca exista o montura cu fir de par speciala pentru ape curgatoare sau o pot folosi linistit pe cea cu care dau in lacuri.

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Mesaj de Vali » 07 Sep 2004 07:38

Eu folosesc o montura cu fir de par clasica - nimic dichisit pentru ca in perioada in care merg eu in Delta (august) este foarte multa buruiana, iar o montura complicata, cu tot felul de anouri, cred ca s-ar umple de ierburi mult mai repede. Las distanta dintre momeala si carlig mai mica de 1 cm. Am observat ca asa am mai putine rateuri. Forfacul il las de 40 - 45 de cm, din textil de 20 lbs. Plumbul (in forma de moneda, de la Gipo) il prind cu agrafa safety, iar varnisul il las mai lung (50 cm) ca sa imi protejeze linia de cioate si scoici. Daca locul in care pescuiesc este foarte accidentat, folosesc 7 - 8 m de textil ca inaintas.
Vali

dwarf
new member
Mesaje: 15
Membru din: 07 Sep 2004 14:17

Mesaj de dwarf » 07 Sep 2004 14:36

Iti recomand sa folosesti un dublu plumbaj - pentru pescuitul pe Sulina . Asta ce inseamna - treci firul principal printr-un plumb plat culisant de min 100 grame . Lasi cam 1 metru de fir si pui un stoper banal de plastic . De metrul de fir ramas liber dupa stoper - iti atasezi plumbul culisant - virtejul si montura . Montura merge pentru ca pe Dunare nu trebuie sa lansezi la 100 metri . In plus ai citeva avantaje :
- plumbul culisant este suficient de greu sa tina montura care urmeaza pe loc , in curent
- plumbul culisant are si efect de lead - core - mentinind firul asezat pe fundul apei la o distanta de min 1 metru de momeala
- folosind momitor , deasemenea culisant si o frina slaba la mulienta sau baitrunnerul fixat , vei obtine un excelent efect de autointepare a pestelui . Acesta va trage de fir pina la stoper - dupa care tzac se inteapa . Tu nu vei avea de facut decit sa-i dai inteparea finala - cu grija sa nu-i rupi buza
Pe Dunare nu iti recomand decit nadire cu porumb , pellete si pescuit cu rima neagra si porumb aromatizat ( fiert sau nefiert ) .
Fierberea porumbului pe Dunare nu e necesara - deoarece aici pestii nu maninca pe pat de nada ci maninca in bancuri . Fenomele de dureri de burta si neplaceri digestive - apar intradevar - dar la niste crapi care au trecut ieri pe la tine . Pe aia din bancul de astazi - ii va durea maine :lol:
Fir Intins

Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 07 Sep 2004 22:37

dwarf scrie: treci firul principal printr-un plumb plat culisant de min 100 grame . Lasi cam 1 metru de fir si pui un stoper banal de plastic.
nu prea e clar: zic eu, ar trebui sa sa pun stoperul si apoi sa las 1 metru de fir. dar, fara sa incerc, nu imi vine sa cred ca s-ar putea arunca asa ceva fara sa se incurce, chiar daca arunci 25 de metri. ... parerea mea :-)

Scrie răspuns