Ce tactica ai adopta daca.............

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 09 Sep 2004 08:19

Am lansat acest topic la rugamintea unui prieten din Craiova care saptamana viitoare va participa la un concurs intr-unul din bazinele de la Dunareni.
Second BEST is FIRST loser

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ce tactica ai adopta daca.............

Mesaj de Gica Chioru » 09 Sep 2004 10:55

Dan Cotelici scrie:Ar trebui sa pescuiesti intr-o balta cu adancime de 130 cm din care 50 cm namol fin?
Ce montura ai folosi?
Cum ai nadi?Cu ce avand in vedere ca nu a vazut boiles niciodata?
Inteleg ca apa are sub 1m adancime, nu? M-am confruntat si eu cu o asemenea situatie la Calareti, cu ani in urma. Mai intai nu te sfatuiesc sa pescuiesti acolo pentru ca pestele are un pronuntat miros de mal, duhneste chiar. Bine ........daca esti rilisist..........merge.
Deci, cea mai buna momeala este painea alba. Paine alba. vei face cocoloase din aceasta paine alba avand grija sa folosesti paine foarte proaspata. In functie de pestele vizat, alege si marimea cocoloaselor. Montura trebuie sa o faci in functie de distanta la care arunci. Adica, daca pescuiesti aproape, eu consider ca montura trebuie sa fie usoara, plumb culisant, chiostec lung de 20cm, acul cu tija lunga. In cazul aruncarilor la distanta mare si foarte mare, cea mai buna montura este cea spusa de Vlad, care nu scufunda plumbul. dar cum cred ca pescuiesti la distanta medie, 40-50m te sfatuiesc sa folosesti montura simpla cu arc culisant umplut cu mamaliga si chiostecul lung. retine momeala: paine alba.

edit.
ps.am uitat nada. Consider ca nada adecvata este cea care are in componenta seminte de floare sau canepa plus un ulei vegetal(obligatoriu)
edit2:am mai uitat ceva. Poti planta. Iata cum procedezi: Intri in apa si sapi in mal pana dai de pamant :D sau ma rog, de un prag tare :!: faci acolo o lucratura cam ca un lighean si pui boabe de porumb uscate si-ti plantezi (nu pot sa sufar chestia asta) montura. In cazul asta, bineinteles ca totul trebuie sa fie greu, pentru stabilitate. Numai in cazul asta poti renunta la painea aia alba de mai sus.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 09 Sep 2004 11:54

si eu m-am confruntat cu aceesi problema pe o balta de la noi din zona numita Dara unde apa nu avea mai mult de un metru.
ziua nu mergea deloc cu exceptia primaverii devreme. era prima balta pe care merita sa pescuiesti primavara devreme.
vara nu tragea numai noaptea, ziua plecam acasa asa cum zicea si vlad si reveneam seara.pestele avea un gust oribil de mal asa ca din punct de vedere culinar era execrabil.
da sa revin la pescuit.montura elicopter, plumb plat, forfac lung de 30-40 cm, malul de multe ori era mai mare decat apa de deasupra.
ciudat insa existau niste canale , ca niste poteci prin apa unde substratul era tot mal dar nu era asa pufos ca si in rest.noi le denumeam "cuiburi."
plantam in "cuiburi", doi pumni de porumb langa montura.in restul zonelor prindeai doar caras.capturi: cteno si crap.
din pacate am golit balta cu niste pretenari.am cam scos tot ce era de scos de acolo, balta fiind si destul de mica.

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 09 Sep 2004 15:15

Gica multumesc pentru raspuns.
S-ar putea sa-mi foloseasca odata si odata.Persoana merge la un concurs deci nu prea are de ales.Nu planteaza , nu sapa.....
Second BEST is FIRST loser

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 09 Sep 2004 15:41

Sapatul la distanta nu este o problema. Il faci de pe mal fara a intra in apa:
- infasori cateva foite mai groase de plumb pe capatul deschis la rachetei de nadit, suficient de groase ca sa scufunde racheta cu deschizatura in mal.
-dupa ce racheta ajunge in mal o recuperezi, mai intai lent sa se umple cu mal, apoi rapid sa nu faci circumferinta gropii prea mare.
-dupa 10-20-.... rachete scoase cu mal ai o goapa de toata frumusetea, fara mal.
-apoi poti trece la umplut groapa cu nada (tot cu racheta, dar fara plumb).


Sper sa nu ma luati in serios :lol: , dar ma amuzat ideea de a sapa, tasa locul de nadit ( am vazut si eu cum unii o faceau, chiar cu lopata, pe balta despre care v-am scris mai devreme).

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 12 Sep 2004 21:20

Razvan tu ai facut faza asta cu sapatu cu racheta?

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 13 Sep 2004 08:14

Nu, era o gluma?
Cand vezi pe cate unii intrand in apa cu lopeti si facad gauri pe gare le umplu cu porumb uscat, te cam enervezi. Acum vreo luna era un peisaj tare pitoresc pe o balta, pescari in apa sapand de zor, care cu ce puteau. Parca era o poza din ani 60' de la canal. Erau mai multi pescari in apa decat pe mal :lol:

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 14 Sep 2004 01:30

Ufff! Ma speriasem! :D

Scrie răspuns