Ce tactica ai adopta daca.............

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Ce tactica ai adopta daca.............

Mesaj de Dan Cotelici » 08 Sep 2004 06:54

Ar trebui sa pescuiesti intr-o balta cu adancime de 130 cm din care 50 cm namol fin?
Ce montura ai folosi?
Cum ai nadi?Cu ce avand in vedere ca nu a vazut boiles niciodata?
Second BEST is FIRST loser

Marian
junior member
Mesaje: 45
Membru din: 05 Feb 2003 13:42
Localitate: Constanta

Mesaj de Marian » 08 Sep 2004 07:40

La ce distanta vrei sa pescuiesti ?
Deasupra malului nu sunt depuse frunze sau alte resturi ?

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 08 Sep 2004 07:46

1. Cate zile?
2. Balta are peste tot aceleasi caracteristici?
3. Locul l-ai sondat tu, sau te bazezi pe descrierile altora? E stabilit deja, sau poti sa cauti altul?

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 08 Sep 2004 08:54

Este exact tipul de balta pe care am pescuit in ultimele luni. Adancime uniforma si foarte mica (130cm e probabil nivelul maxim, in primavara, dar vara scade si la 70cm), mal gros, pana la genunchi, apa foarte tulbure, peste prudent. Lectia cea mai importanta a acestei balti, probabil si a altora cu nivel mic, este ca rezultatele bune vin noaptea. Ziua nu vezi o trasatura de crap si multi pescari de zi pleaca de acolo jurand ca nu exista in balta decat caras, in schimb noaptea sunt intervale de hranire in care poti prinde doua, trei bucati intre 5 si 10 kilograme intr-o ora. Saptamana trecuta, s-a intamplat sa prind doua exemplare in jur de 6 kilograme la interval de cinci minute. (Dupa asta, am asteptat 24 de ore pana sa traga din nou.) Nu e o balta pentru recorduri, dar are farmecul ei.

Monturile pe care le folosesc sunt semifixe si implica un plumb trilob de 120 de grame, care nu se infige in mal, indiferent de forta aruncarii, si un forfac lung. Prefer forfacuri de 35-40cm. Am pescuit alternativ cu monturi de fund si cu pop-up (atat la boilies, cat si la porumb) si, statistic, pop-up-urile au prins ceva mai mult peste. Nu mult mai mult. Daca se poate vorbi de o usoara superioritate a pop-up-urilor in conditii de mal, ea vine din faptul ca prind mai repede! Pe un pat de nada, pestele (de obicei, tenul) pare sa gaseasca mai repede o montura pop-up, fiindca montura iese in evidenta. Altminteri, monturile de fund isi faceau datoria si ele.

Acomodarea pestelui cu boiliesurile a fost lenta si nici acum nu e sigura. Exista mai multe motive: am dat cu boiliesuri ready-made, n-am nadit consistent pentru ca faceam doar partide de weekend, iar alti pescari care sa dea cu boilies n-am mai vazut, asa ca nu puteam miza pe "sprijinul" altora. Cum era de asteptat pe termen scurt, boiliesurile sparte, pescuite spate in spate, in "montura fluture", au fost mai eficace decat cele intregi. Daca apa e tulbure si poti ramane si noaptea, incearca boiliesuri albe (gasesti pe piata White Chocolate de la Richworth sau Nash). Exista pescari care socotesc boiliesurile albe printre cele mai productive pe timp de noapte.

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 08 Sep 2004 09:21

Situatia descrisa de tine se potriveste perfect cu cea de pe una din baltile pe care pescuiesc. Apa cu adancimea maxima de 1,8-2m, adancimea medie in jur 1,3-1,5m si un strat consistent de mal. Nici pe balta asta crapii nu stiu ce este un boilles si nu prea ai rezultate la ele.
La ultima partida de 3 zile am procedat:
-am nadit cu porumb in lapte si porumb fiert (ambele preparate), pe care l-am amestecat cu seminte de canepa preparate dupa reteta clasica (inmuiata 24 de ore si fiarta 3-5 min). Nadirea am facut-o cu racheta (se uitau cam ciudat ceilalti pescarii la mine).
-datorita stratului de mal am folosit o montura elicopter cu struna de 30cm. Cele doua bile de cauciuc care delimiteaza spatiul in care se misca vartejul de care legi struna l-am plasat la vreo 20cm de plumb (plumbul unul gen pendul). Am putut face o astfel de montura datorita faptului ca aruncam la 40m si nu era pericol de incurcare. Am folosit si un momitor feeder pe care il umpleam cu seminte si porumb. La contactul cu apa
momitorul se golea si datorita faptului ca era usor si plat nu se scufunda in mal.
-ca momeala am folosit 3-4 boabe de porum in lapte(bob ceva mai mare) plus un "bob" dintr-un polistiren moale pe care l-am colorat si inmuiat in aroma.

-rezultate slabe(influentate de vreme si de pescarii de langa mine), in schimb rezultate bune la match (lansat tot la 40m in locul momit).

Am uita sa spun ca zona in care am momit apa avea adancimea de 50-60cm, craci de copaci si radacini de stuf.

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

asta este

Mesaj de HackBv » 08 Sep 2004 10:44

Incepator asa cum sunt eu am dat si eu de aceasta problema o data cu mar lin intens si atuncea pentru ca nu am avut nici un rezultat am folosit pe firul carligelor o biluta mica de pluta pe 2 lansete iar pe celalalte 3 am folosit pe carlig bob de porumb un bob de porumb expandat si inca un bob pe varful carligelor si am avut rezultate destul de bune iar plumbul undema la 15 cm de carlige deasupra pentru a putea ridica carligele deasupra malului. asta pot sa spun eu

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 08 Sep 2004 14:05

Dane incearca o montura simpla . Montura culisanta cu plumb pierdut - plat de 80-100 grame ( buni si aia lobati ) - si carligul legat cu fir Stiff Rig de la Fox ( 45 lb ) . Lasi forfacul carligului de vreo 40 cm si nu ai grija ca se incurca - pentru ca mono e foarte rigid . Pe firul principal pina in plumb tragi un varnis de vreo 50 cm . Nu recomand lead - core ! Nu scoti montura din mal - o lasi asa cum ai aruncat-o - dar ai grija ca la aterizarea plumbului in apa sa-i pun un pic de stop cu mina pe tambur .
Pentru carlig - daca nu folosesti pop-upuri - pune 2 pufuleti solubili de la Sert ; daca ai si pop-up pe rig atunci pune numai unul . Stiu niste boilies pop - up excelent pentru baltile astea cu mal mult - care se tulbura la cea mai mica activitate - si se cheama Hi Vis Pop-ups Mainline . Au culoarea alba - un pic fluorescenta si miros a ciocolata si ceva fructe . Sunt excelente si pentru noapte - asta in spiritul celor spuse de Vlad mai inainte .
Un carlig bun pentru monofilamentul indicat mai sus - este Fox seria 6 sau seria 3 .

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 08 Sep 2004 15:54

Am si eu o nedumerire. De ce cred unii pescari ca boilles-ul alb ii mai atractiv noaptea ?

Fir Intins!!!

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 08 Sep 2004 16:15

SF, observatia figureaza in literatura crapista si apartine unor pescari care au facut diverse teste cu boiliesuri albe, comparand eficacitatea lor pe timp de noapte cu a altor boiliesuri. Din experientele lor, boiliesurile albe au prins noaptea mai bine decat restul boiliesurilor - desi pe timp de zi scorul era egal sau favorabil celorlalte. S-ar parea ca factorul vizual conteaza, cele albe raman vizibile chiar in conditii de lumina scazuta.

Nu ma refer aici doar la boiliesurile de atractie, intens colorate si supra-aromate, cum sunt pop-up-urile la care face trimitere Val, ci la boiliesuri obisnuite, cu care se poate nadi. In experientele amintite, nu era vorba de pop-up-uri "high visibility", cu vizibilitate ridicata, ci de paturi de nada pe baza de boiliesuri albe.

Nu inseamna ca teoria se verifica oriunde (altminteri toti am da noaptea cu boiliesuri albe), dar cred ca merita incercata.

Avatar utilizator
Radu Sima
member
Mesaje: 159
Membru din: 19 Mai 2004 11:38
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Radu Sima » 08 Sep 2004 16:24

Dane eu nu stiu cit dureaza sesiunea ta de pescuit pt ca ,si in functie de acest lucru asi alege momeala si nada .Ca si montura, eu am mare incredere in cea semifixa cu plumb pierdut si safety clip (cu tub antitangle sau lead core )pt ca ,datorita faptului ca plumbul se afla lateral de linie nu pe linie( cum se intimpla la monturile "in lead" sau cu plumb culisant) ,hooklink ul nu va incepe sa se infunde in mil decit dupa ce tot plumbul s a infundat ,incepind sa traga de hooklink.La monturile cu plumb culisant orice infundare a plumbului atrage imediat infundarea hooklink ului.
Ca si hooklink eu asi folosi un combi rig cu cirlige cit mai mici 4 sau chiar 6 cu tija lunga si virf drept, nu cioc de papagal.(asta implicind ca si boiliile sa fie de 10 , 14 sau 16 pt a intepa eficient.)
Daca te duci pt o zi eu asi incerca pop up pe pat de pelete ,daca te duci pt 2 3 zile se poate incerca pe un pat de seminte la boilies de fund sau porumb.
Radu Sima aka Dolphin
www.drcrap.ro

Scrie răspuns