Fir textil

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Fir textil

Mesaj de Dani Hentiu » 11 Sep 2004 08:32

Vreau sa folosesc pe tambur doar fir textil,pina acum nu am folosit decit un inaintas din fir textil de 10-12 metri. Ma intreb daca dezavantajele nu sunt mai mari decit avantajele. Care ati incercat asa ceva scrieti citeva rinduri va rog.

nelu.p
junior member
Mesaje: 97
Membru din: 19 Feb 2004 11:02
Localitate: constanta

Mesaj de nelu.p » 12 Sep 2004 20:00

Raspunsul la intrebarea ta m-ar interesa si pe mine, dar se pare ca "forumistii" cu experienta nu au incercat si varianta asta. Ar fi totusi interesante cateva pareri...
nelu.p

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 13 Sep 2004 10:41

Cred ca pentru pescuitul crapului nu este o varianta. In primul rand un textil de calitate este extrem de costisitor, in al doilea rand nu prea gasesti role de textil cu mai mult de 100m, ca sa nu mai vorbim ca orice peruca pe textil se soldeaza cu taierea firului in 90% dintre cazuri. Printre dezavantaje s-ar mai numara si forma sa (pe sectiune) care, spre deosebire de cea a monoului (care este rotund), este plata - de aici rezulta probleme pe aruncare mai ales cand acest fapt este coroborat cu o mulineta care "nu stie" sa asesze firul in cruce si il de pune spira langa spira.
Ca avantaj textilul iti ofera contact direct cu pestele in dril datorita elasticitatii sale aproape zero.
Eu il folosesc numai la stiuca (sau alti rapitori) sau pescuit cu pluta la mare distanta (in cazul in care nu am fir sincking).
Salutari din Miami

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 13 Sep 2004 11:02

Eu am folosit fir textil si am renuntat la el deoarece, din cauza lipsei elasticitatii, provoca rani urate pestilor. Mai tin pe o singura mulineta textil si o folosesc doar atunci cand testez monturi. Reduce un pic distanta de aruncare. Nefiind elastic semnalizeaza mult mai bine. Cum spune si Daniel Costache, simti mult mai bine pestele. Oricum trebuie sa fi mult mai atent cand folosesti doar textil in primul rand din cauza lipsei elasticitatii. Scapi de griji in cazul agataturilor. Daca nu ai inele SIC si galet titanizat, o sa-ti sape santuri in inele si o sa-ti reteze galetul destul de repede. E bun in schimb daca pescuiesti la distante mari. E costisitor. Daca nu-l usuci bine si il lasi umed pe tambur, in timp isi pierde din proprietati (daca nu e de calitate poate chiar putrezi). Daca ai lanseta mai rigida trebuie sa fi atent la reglajul franei.

Dupa cum vezi, ai si avantaje, si dezavantaje.

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 13 Sep 2004 15:15

Ma interesa acest subiect deoarece am avut citeva rupturi la nodul dintre inaintas si firul principal.Daici mi-a venit idea cu firul textil care la o grosime de 0.30 este mult mai rezistent.intradevar pretul lui este mult mai ridicat dar mizam mai mult pe faptul ca daca m-ar tine 2-3 ani si fara peruci as avea numai de cistigat.Oricum multumesc de raspunsuri sunt convins ca sunt mai logice decit teoria mea.

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 13 Sep 2004 17:15

Din punctul meu de vedere este mai convenabil sa verific nodul si eventual sa inlocuiesc inaintasul decit sa trec pe fir textil avind in vedere ca m-am obisnuit cu firul mono .
iulian

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 14 Sep 2004 01:39

Am citit in ALP un articol de-al lui Ken Townley in care vb despre pescuitul la distante de peste 100-120 de m si spunea ca firul textil este indispensabil la un astfel de pescuit. Firul textil va oferi distanta datorita diametrului mult mai subtire decat al unui mono la aceeasi rezistenta. Sensibilitatea la distante mari ,va fi net superioara firului textil, monoul pierzand din cauza elongatiei mari.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 14 Sep 2004 01:46

Daniel eu tocmai am pierdut un peste mare datorita faptului ca nodul dintre inaintas si firul principal a cedat. Insa mi-am dat seama de greseala: am pescuit prea multe partide fara sa refac nodul! Asa ca acum m-am invatat. Si nu uitati (aici ii multumesc lui Cezar care mi-a deschis ochii!): nu prindeti montura de inaintas prin agrafa , pt ca o astfel de ruptura la nod (singura care se poate intampla pe langa cea a firului principal) va chinui pestele inutil, pt ca plumbul oricat de safety ar fi el nu va avea cum sa alunece pe fir, obligand pestele sa-l traga dupa el!

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 14 Sep 2004 14:40

Refac nodurile dupa fiecare partida , citeodata chiar dupa o singura captura. Pentru pescuitul cu fir textil o mulineta mediocra ii un adevarat dezastru. Pescuitul cu textil nu presupune remorcarea pestelui. Daca se pune problema de pescuit la distante mari ( plantat din barca ) se poate alege un mono mai gros( intre doua fire din aceasi specie ala mai subtire se intinde mai mult ) pentru o semnalizare mai promta, desi incorect spus.
In cea ce priveste drill-ul , va spun cum drill-ez eu calmarii. Calmarii inhata cu tentaculele, tentacole care se rup-sfisie foarte usor. Asa ca frina o reglez in functie de rezistenta tentacolului, NU in functie de rezistenta firului de pe tambur( trebuie tinut cont de noduri , mai bine zis toata linia, de la cirlig la firul de pe tambur).
Aspectul financiar nu este de neglijat , totusi la distante mari , as zice eu peste 150 m cred ca textilul ii mai bun , repet , pentru cine i-si permite sa-l pescuiasca.

Fir Intins!!!

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 15 Sep 2004 22:52

:D :D :D :D :D :D :D N-am prins ideea cu calmarii! Ce calmari mai fratilor?? :D :D :D :D :D

Scrie răspuns