Bomba

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

alex_epuran
new member
Mesaje: 15
Membru din: 28 Dec 2002 12:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

bomba atomica

Mesaj de alex_epuran » 22 Sep 2004 08:50

Draga Vlad, te contrazic: tinerii de azi sunt MULT MAI RAI!!! "Batranii" veneau cu rucsacul in spate, cu trenul sau pe bicicleta, cu o trestie - doua, eventual cu o lanseta. Bomba nu era un "remediu" universal, era folosita doar cand nu "mergea" altfel, adica la bunele forface cu doua-trei carlige si universala mamaliga...
Cei de acum au baterii de lansete, au invatat ca este bine sa dai banii pe nada multa si buna si prind la greu! Un singur carpofag din astia este mai rau ca zece predecesori, pentru ca are si portbagajul mult mai mare si nu iarta nimic...
Necazul este ca sunt, cum spunea "mujicul" de Tolstoi, "refractari la cultura", daca "intra la cheltuiala" (DACA!!!) pentru vreo revista, o fac numai ca sa afle cum sa atraga mai bine craputzii in preajma bombei. Ce daca scot ochii bietei necuvantatoare? In tigaie nu se baga de seama...
Revistele (chiar toate!!!) AU o atitudine educativa, numai ca ne "educa" tot pe noi, astia gata educati! E ca la scoala, cand cei prezenti erau certati pentru ca cei care chiulesc cam tare...
Ce facem?
Ce-am facut si pana acum (scriem, dezbatem), noi pentru noi...
Dupa cum vezi, imi place sa contraziiiic...
al dvs

ovidiu14
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 21 Sep 2004 08:53
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 22 Sep 2004 10:17

Cand am postat , vedeam ca si solutie implicarea administratorilor baltilor , a paznicilor si bineinteles a noastra a pescarilor . M-a frapat ca tocmai de la paznic , administrator sau "cel ce-ti ia banu" a venit indemnul ( da la "bomba")si mai ales ca pe o balta ca Tancabesti (balta cu pretentii de ex. nu ? ). Ma bucura nespus ca sunteti foarte multi OAMENI PESCARI , ce ganditi asa si este CEVA si ceea ce discutam aici (am observat citind forumul mai vechi , ca s-a mai discutat ). Ma bucura ca NE PASA .....acel NE PASA pe care daca as fi avut putere as fi introdus ca fiind a 11-a porunca .
E bine ca nu plecam de la premiza nu ai ce sa le faci si ca iata facem totusi ceva .
ersonal am incercat chiar pe balta sa vorbesc cu un "tunar " de asta si raspunsul a venit ca fiind ceva de genul ..."da-mi tu banii pe ziua asta si nu mai dau la bomba"...desi juvacu era cam plinut dupa "bombardare"...credeti sau nu i-am dat banii pe ziua respectiva...:)..."ok ..schimba acele uite ai banii....!....surpriza !!!!...inmarmurire...."hai domne faci misto?!!"...."deloc..poftim banii scoate bombele si hai sa pescuim"...
rezultatul?....le-a scos ..din cinci lansete a ramas cu una ...de ce ?...pai nu avea decat un forfac in afara de "....bombe"....si bineinteles ca dupa o oara a plecat acasa :) :)..."ca nu misca nu vezi "....
..cel putin cred ca am scapat de la a fi raniti sau prinsi in stilul asta 2-3 pesti......
...ce bine ca ne pasa oameni buni :)
intins la maxim va fie firul...

Avatar utilizator
DragosI
junior member
Mesaje: 41
Membru din: 31 Aug 2004 07:10
Localitate: Pitesti
Contact:

Mesaj de DragosI » 22 Sep 2004 10:25

si mie mi s-a intamplat sa prind intr-o dimineata pe balta primul ciortan de vreo 2 kg din acea zona cu pescari, si repede a venit administratorul si m-a intrebat "la bomba, nu?" si i-am raspuns ca nu, la forfac. si el imi zice "pai cum ca uite cutare da la bomba si nu a luat nimic"...deci si aici paznicii/administratorii recomanda bomba "daca vrei sa prinzi ceva"...asa ca patronul de la Moara Vlasiei sau de acolo unde este interzisa bomba sunt raritati intre cei care intretin balti.

Avatar utilizator
fbolocan
member
Mesaje: 192
Membru din: 30 Iul 2004 15:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de fbolocan » 22 Sep 2004 10:40

Din cate stiu eu bomba este prohibita si pe Peris sau Tancabesti!

PS
Este revoltatoare situatia in care amatorii de bomba, intra pe acest site, iau informatii referitoare la nada si momeli dupa care le aplica pentru a starpi populatia din balti. Bine ca nu pot sa adaptez boilies-ul la bomba, sau mai stii... :evil:
Ultima oară modificat 22 Sep 2004 10:45 de către fbolocan, modificat 1 dată în total.
Florin Bolocan

ovidiu14
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 21 Sep 2004 08:53
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 22 Sep 2004 10:44

...D-le fbolocan , sub cuvant de onoare va spun ca pe Tancabesti , am fost indrumat de paznic si invatat cum sa dau la bomba , iar sub privireile noastre ale amandorura , eram in vizita nu pescuiam acum doua saptamani se prindea la bomba ...sincer nu am nici un interes nicaieri pt nimic ....personal apreciez balta tancabesti si am fost si voi mai merge pe balta si pentru cum este administrata , curatata si pentru cum stiu oamenii de acolo sa se poarte cu cei ce vin pe balta ...mai pescari sau mai putin pescari.
intins la maxim va fie firul...

Avatar utilizator
fbolocan
member
Mesaje: 192
Membru din: 30 Iul 2004 15:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de fbolocan » 22 Sep 2004 10:49

Puteti sa-mi spuneti Florin!

Cand m-am referit la Tancabesti, vorbeam de balta nr.1 si la Peris, balta mica, acolo am vazut cu ochii mei care sunt cerintele, precum si selectia cre se face la accesul pescarilor
Florin Bolocan

Scrie răspuns