Cu ce se prinde fitofagul (nu novacul)

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
cipriangoia
new member
Mesaje: 21
Membru din: 06 Aug 2004 14:04
Localitate: cluj

Cu ce se prinde fitofagul (nu novacul)

Mesaj de cipriangoia » 21 Sep 2004 11:14

Fratilor, ma adresez oricarui pescar care a prins un fitofag :D
am inteles ca sunt pacatosi si ca nu ar trebui sa exste in apele de la noi, dar eu am o mare problema:

Cu ce prinde domnilor pestele asta? nu cred ca este imposibil. Pescuiesc ocazional pe un lac cu o densitate imensa de fitofag dar si ceva crap.
dati-mi o idee ce sa folosesc pentru a prinde acest pacatos de peste deoarece este in cantitati URIASE, de ordinul tonelor in lacul respectiv

P.S. uitasem: e vorba de exemplare de 2 kg si poate ceva mai mari. a fost secat complet si populat acm 2 ani. Nu se pescuieste la boilies deloc pe acel lac, deci e exclus. oricine are o sugestie o accept cu mare drag.

Multumesc anticipat
Fir Intins

Avatar utilizator
bursucu
junior member
Mesaje: 41
Membru din: 03 Iul 2003 11:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de bursucu » 21 Sep 2004 12:24

Salut,
incearca cu porumb expandat si pufuleti (CUCK). Cu siguranta vei avea suprize foarte placute.

Verdete Daniel
member
Mesaje: 277
Membru din: 13 Apr 2004 09:58
Localitate: Mioveni, Arges

Mesaj de Verdete Daniel » 21 Sep 2004 12:33

Salutare,

@ bursucu,
Cu ce fel de aroma sa fie pufuletii de la Cuck? Dar porumbul expandat?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Numai bine si fire intinse!
Daniel Verdete

Avatar utilizator
bursucu
junior member
Mesaje: 41
Membru din: 03 Iul 2003 11:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de bursucu » 21 Sep 2004 14:29

Eu am prins cel mai bine la miere si vanilie (aia vezi care nu stiu ce aroma au n-au mers deloc).

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 21 Sep 2004 17:34

si unul si celalat se hranesc prin filtrarea apei si retinerea planctonului, sau a zooplanctonului in cazul novacului. Cred ca o idee buna ar fi sa folosesti tablete de plancton, avea si iliuta candva de vanzare, iar pe rig sa folosesti ceva cu flotabilitate medie cum ar fi pufuletii sau porumbul expandat. De asemenea ai putea sa folosesti si o nada pasta care sa creeze un prin dislocarea particolelor un nor in zona in care pescuiesti - gandeste-te la particule care raman in suspensie in masa apei.
Salutari din Miami

hefe
junior member
Mesaje: 36
Membru din: 22 Iul 2005 09:11
Localitate: Bucuresti

Mesaj de hefe » 02 Oct 2005 10:39

ma scuzati de intrebare, dar cum se pescuieste cu pufuleti? Adica, cum se prind in ac (daca sa prind in ac). mi se par destul de tari si am impresia ca nu se prind cum se prind si viermii

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 03 Oct 2005 08:55

Salut ! Cand spui fitofag cred ca te referi la AMUR ! Asa cum ti-au spus baietii , este un peste care are dieta vegetala..in tandem cu el se introduc alti pesti cum ar fi sangerul si novacul care sunt pesti filtru....raspund bine la pufuletii CUKK pe baza de miere...pe care-i tragi pe carlig pur si simplu sau intr-o montura pop-up...atentie ca se dizolva cam repede...sau ai putea incerca boillies cu arome vegetale :lol: fir intins :lol:

vanghele
junior member
Mesaje: 86
Membru din: 26 Mai 2005 08:04

Mesaj de vanghele » 03 Oct 2005 12:44

Amurul nu-i tot una cu cteno?
http://www.epescuit.ro/crap.htm

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 03 Oct 2005 13:42

Ba da, ctenopharyngodon idella ( lat.






























Ba da , amur = ctenopharyngodon idella sau pe la noi , cteno ; fir intins :lol:

Scrie răspuns