trasaturi

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
DragosI
junior member
Mesaje: 41
Membru din: 31 Aug 2004 07:10
Localitate: Pitesti
Contact:

Mesaj de DragosI » 28 Sep 2004 10:38

daca mulinezi inainte pestele simte firul in apa miscandu-se si fuge, poate scuipa carligul.

Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 28 Sep 2004 14:22

facand un calcul sumar rezulta ca majoritatea trasaturilor de crap (peste 90%) vor fi catre malul opus. totusi, statistic ar trebui sa fie mai aproape de 50%.
zic aproape, deoarece exista si varianta in care plumbul este fixat in mal, in care oriunde ar trage, apare ca o ridicare a bambinei.
curios ... asta inseamna ca pestele stie unde suntem si incearca sa fuga de noi :-)

Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Andrei Tianu » 28 Sep 2004 14:35

Stie intotdeauna unde suntem...ca se uita pe fir :lol:

Avatar utilizator
DragosI
junior member
Mesaje: 41
Membru din: 31 Aug 2004 07:10
Localitate: Pitesti
Contact:

Mesaj de DragosI » 28 Sep 2004 14:45

pai de asta se folosesc fire transparente :) Nu stii ca pestele trage cand suntem la masa, cand nu suntem prin preajma s.a.m.d ?:))

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 28 Sep 2004 16:56

cind nu suntem atenti scoate cite un ochi din apa. :lol:

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 28 Sep 2004 17:04

DragosI scrie: pestele trage cand suntem la masa, cand nu suntem prin preajma s.a.m.d ?:))
asta cred ca este cea mai constanta chestie care mi se intampla cand merg la pescuit
Salutari din Miami

ovidiu14
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 21 Sep 2004 08:53
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 28 Sep 2004 18:27

de multe ori ...mai in gluma mai in serios incercam sa imi fac de lucru pe langa scule dupa o pauza prea mare de "nici un tzac"...poate poate..."vrabia malai viseaza nu "...dar cand am avut "slabire" si am incercat sa strang un pic am pierdut mai des decat daca am incercat sa intep direct....
intins la maxim va fie firul...

Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 28 Sep 2004 21:22

a inceput sa fie un topic umoristic ... mai bine renuntam si sa speram ca toti crapii sa ridice si atunci e simplu
mai e o solutie: atunci cand vine spre mal sa facem cat mai mult zgomot ... poate o ia invers

c_vrabie
junior member
Mesaje: 30
Membru din: 30 Ian 2004 17:12

Mesaj de c_vrabie » 29 Sep 2004 07:04

DragosI a scris:
pestele trage cand suntem la masa, cand nu suntem prin preajma s.a.m.d ?:))
asta cred ca este cea mai constanta chestie care mi se intampla cand merg la pescuit
Acest ,,fenomen'' este ,,cat se poate'' de firesc. De regula se intampla asa :
1. Pescarul lanseaza montura;
2. Asteapta ( un sfert, doua sferturi de ceas, sau mai mult );
3. Se plictiseste;
4. Pleaca ( la vecini, la...);
5. Pestele inhata momeala ; semnalizatorul ...semnalizeaza, dar n-are cui ;
6. Pescarul revine, apuca lanseta, trage ( de multe ori aer in piept )

Cand montura ajunge la destinatie face plescaitura de rigoare ( adica zgomot ). In nici un caz pestii nu se vor repezi imediat la momeala.

Concluzie : imediat dupa lansare duceti-va unde credeti ca va puteti ,,omora'' plictiseala / nevoile si reveniti.

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 29 Sep 2004 07:49

In general folosesc monturi cu plumb si/sau momitor culisant si de fiecare data bambina s-a ridicat. Am avut coborari ale bambinei cand am folosit plumb sau momitor la capatul firului si de cele mai multe ori a fost caras.
Nu vad cum ar putea lasa bambina la monturile culisante sau semiculisante (bineinteles inainte de intepare).

Scrie răspuns