trasaturi

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

trasaturi

Mesaj de micutu » 26 Sep 2004 10:26

am tot cautat pe forum ceva despre treaba asta si nu am gasit ... asa ca am deschis topicul asta care cumva reprezinta ceva mult mai de baza decat solventi, dip-uri, arome ... etc
mometul cel mai important in pescuit imi pare momentul in care bambina sau swinger-ul se misca si senzorul tiuie. e o speranta ca ar putea fi captura aceea mult asteptata cu care sa te lauzi la un pahar de bere.
ce faceti cand se misca?
uneori e o trasatura lunga, puternica, ce ia cativa metri de fir de pe tambur, alteori o ridica (bambina) si ramane acolo sau vine spre mal sau se misca sus jos.
cand intepati in aceste variante? sau poate mai sunt si altele ...

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 26 Sep 2004 13:03

Eu la pescuitul la crap nu am intalnit decat un singur tip de trasatura , care domina prin numar toate celelalte tipuri: cand pestele isi face simtita prezenta mai mult decat clar luand fir ca nebunul! Alternativa cu lasatul bambinei (swinger,hanger,etc) in jos nu mi s-a intamplat, poate decat intr-o prima faza, dupa care pestele a luat-o la sanatoasa. Oricum aceasta prima faza dureaza mult prea putin ca sa am timp sa reactionez.
Consider ca la crap nu e important sa iti dai seama CAND INTEPI, pt ca e,zic eu, mai mult decat evident, ci CUM INTEPI! Sa nu uiti sa ti mana pe tambur sau sa decuplezi baitrunnerul, daca ai agataturi , inteparea sa fie mai hotarata si sa incerci sa ii scazi pestelui sansele din start de a intra in ele , tot in cazul in care ai agataturi , sa nu uiti sa lasi baitrunnerul strans la maxim, in cazul in care pescuiesc la distanta voi intepa mai amplu , pt a lua in calcul si elongatia firului. Pt mine cam astea sunt regulile care ma fac sa cred ca la o eventuala prezentare a pestelui , nu voi intepa aiurea.
Treaba cu "Uite a ridicat bambina, acum a lasat-o , data viitoare poate o ridica mai mult si atunci intep..." nu cred ca e valabila la pescuitul crapului. Sau poate cred gresit..
FIR INTINS!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 26 Sep 2004 18:16

Crezi bine !! Am patit eu cu Mario la Peris - el fiind la prima partida de pescuit la crap . Ma scula noaptea si imi zicea ca parca a lasat sau a ridicat un pic swingerul ala galben ( sau rosu , etc ) si imi venea sa-l omor :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 26 Sep 2004 21:59

se pare ca pe unde pescuiesc eu, crapii nu aplica regula asta decat rareori. eu daca nu pescuiesc foarte aproape de stuf las baitrunner-ul foarte moale si totusi n-am mai vazut de mult o trasatura de care vorbiti voi. chiar daca nu am prins crapi mari, totusi pestii peste 2 kg ar fi in stare sa traga sanatos. in ultimile 6 partide am prins peste 20 de bucati mai mari de doua kg si totusi am avut mai multe trasaturi in care bambina cobora. nu prea imi place sa intep pe coborare si am destule rateuri cand se intampla asta. cam care ar fi cauza?

Avatar utilizator
DragosI
junior member
Mesaje: 41
Membru din: 31 Aug 2004 07:10
Localitate: Pitesti
Contact:

Mesaj de DragosI » 27 Sep 2004 12:42

si un ciortan de 300g iti lipeste bambina, nu trebuie sa fie monstru...probabil ca acolo fuge cu momeala spre tine, depinde de locul unde dai. asta cred ca se intampla daca este balta ingusta si lansezi pe pragul opus si vine mananca si se duce in adincime spre mijloc adica spre tine si atunci normal iti slabeste dar tot e ciudat, ar trebui sa o intinda pentru ca atnci cand peste aspira momeala intinde firul indiferent de directie. Poate ca nu ai fost atent cand a tras si ai gasit firul slabit, sau poate ca sunt curenti care iti aduc montura inapoi...folosesti doar momitor fara plumb?

Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 27 Sep 2004 15:33

ultima oara mi s-a intamplat pe o balta lata cam de 80 metri, iar forfacul, cu plumb semiculisant de 90 grame, se afla cam la 10 metri de malul opus.
curenti nu erau deloc.
pot sa spun ca am vazut intreaga miscare a bambinei (am avertizor sonor) pentru ca eram cam la 5 metri de rod pod: s-a ridicat cam 5 cm, dupa care a ramas acolo cateva secunde, fara sa ia fir de pe tambur (ce e drept eu am asteptat sa plece cu ea), iar apoi a coborat pana la pamant, cam 40 cm, dupa care ... nimic. cand trebuia sa intep?
nu prea imi place sa intep pe coborarea bambinei.

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 27 Sep 2004 15:52

Intradevar crapul mare mi-a tras de fiecare data violent luind de obicei fir,dar cind bambina s-a lasat jos am prins mai ales platica sau carasi,probabil ca acesti pesti ne dau aceste senzatii.

Avatar utilizator
fbolocan
member
Mesaje: 192
Membru din: 30 Iul 2004 15:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de fbolocan » 27 Sep 2004 16:04

Un lucru asemanator cu ce povesteste "micutu" am patit si eu la Peris, in toate cele 3 cazuri au fost ciortani la 0,5-0,6 kg, inteparea am realizat-o cand swinger-ul era jos, de fapt cred ca deja ciortanul era deja autointepat.
Intradevar trasaturile crapului sunt deobiciei clare cu bambina sus luand in acelasi timp si fir, si cred ca acesta este momentul ideal pentru intepatura.
Cum mentiona, un predecesor, am avut surpriza sa vad cum un ciortan cam de 300 g a tras lanseta de pe suport, dar asta s-a intamplat din cauza franei... :lol:
Florin Bolocan

radu.
new member
Mesaje: 21
Membru din: 15 Sep 2004 21:38

Mesaj de radu. » 27 Sep 2004 23:46

Mi s-a intamplat de cateva ori cand pescuiam la ten, sa-mi lase bambina in jos si atunci mulinam putin, si daca bambina cobora dupa ce mulinam, atunci intepam.E mult mai misto cand ramane lipita de bat :D

pescarel
junior member
Mesaje: 49
Membru din: 10 Sep 2004 11:05

Mesaj de pescarel » 28 Sep 2004 10:06

Teoretic, eu cred ca oricand poate veni spre mal (stufuri, structuri subacvatice etc.). In atare situatie, trebuie mulinat inainte de intepare.

Scrie răspuns