Nadirea din barca

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

c_vrabie
junior member
Mesaje: 30
Membru din: 30 Ian 2004 17:12

Nadirea din barca

Mesaj de c_vrabie » 28 Sep 2004 12:59

Salutare tuturor !
Nu de mult in acest forum s-a exprimat idea ca nu este bine a se nadi din barca. S-ar face prea mult zgomot.
Va rog spuneti-va parerile. Ma intereseaza mult subiectul.
Multumesc .

Fire intinse tuturor!

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 28 Sep 2004 13:54

Din barca nu se face deloc mai mult zgomot decit cu racheta ci dinpotriva,parerea mea fiind ca momind din barca ai mai multe avantaje deci dezavantaja,dar nu pe orice apa i-ti este permis acest lucru. Si oricum daca pescuiesti pe o apa unde se prinde crap la 2-300 de metri fara a avea barca sa nadesti si sa plantezi monturile nu ai ce face. Din punctul unora de vedere nu este etic dar din punctul meu de vedere daca i-ti asigura succesul unei partide reusite este ok.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 28 Sep 2004 16:55

cu plantatul nu cred ca voi fi de acord niciodata, chiar daca de acest lucru va depinde reusita unei partide sau nu, in schimb naditul din barca il consider mai mult decat necesar mai ales atunci cand ai de pregatit un loc pentru 2-3 zile de pescuit si trebuie sa arunci in balta 5-6-10kg de porumb si alte chestii pe care le crezi necesare. este al dracu de greu naditul cu racheta iar pentru boabe inca nu am gasit o alta solutie.
Salutari din Miami

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 28 Sep 2004 17:20

ai renuntat la PVA, stii ca ai incercat sa ma lamuresti despre PVA ce minunate sunt.
IULIAN

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 29 Sep 2004 08:05

Nu are cum sa fie mai zgomotoasa decat alte metode de nadit. Aruncarea nadei in apa (exceptie nadirea cu cobra sau cu vaporasul teleghidat - tot o barcuta de fapt :lol: ) face mai mult zgomot decat deplasarea barcii.
Chiar si daca se pescuieste aproape de mal, aruncarea unui bulgare de nada de marimea unui ou cu mana face destul zgomot.
Din barca, in schimb, nada se poate arunca fara zgomot, de la distanta mica de suprafata apei.

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 29 Sep 2004 08:40

Totusi daca pescuiesti pe un lac ca Surduc jud. Timis unde crapii maninca doar la 3-4oo metrii de mal,nu ai alta solutie decit sa plantezi monturile.Lacul de care i-ti spuneam are citeva sute de hectare,de la un mal la altul pe latime are mai mult de un km.,iar la mal vin oamenii cu familile sa faca baie si sa se distreze,cea ce ii facepe crapi sa stea departe de mal.Daca sti ca in acel lac poti sa prinzi crapi de peste 20kg, te asigur vei fi deacord si cu plantatul.

Avatar utilizator
DragosI
junior member
Mesaje: 41
Membru din: 31 Aug 2004 07:10
Localitate: Pitesti
Contact:

Mesaj de DragosI » 29 Sep 2004 12:01

crapii maninca doar la 3-4oo metrii de mal

scuza-ma ca te intreb dar ce mulinete folosesti si ce fir? daca dai la crap ma gandesc ca folosesti un fir de minim .30 .35 si nu stiu cate mulinete permit 400 de metri si tinem cont ca trebuie sa ai 50 de metri ramasi pe mulineta in cazul in care pestele vrea fir dupa acei 400 de metri, deci trebuie sa ai 450 de metri MINIM pe tambur ?!

Avatar utilizator
DragosI
junior member
Mesaje: 41
Membru din: 31 Aug 2004 07:10
Localitate: Pitesti
Contact:

Mesaj de DragosI » 29 Sep 2004 12:07

eu folosesc mulinete cu tambur pe care imi intra 200 de metri de mono de .35 sau 180 de .40 pot sa plantez la 100-150 de metri si sa mai am si fir, cred ca e suficient pentru multe lacuri, intr-adevar sunt lacuri poate ca acela in care pestii stau mai departe dar nu cred ca pe raza de 150 de metri de la mal cu o nadire corespunzatoare sa nu stea nici un crap...

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 29 Sep 2004 17:21

@dragos
sunt mulinete si mulinete, unele mai incapatoare, altele mai putin. o mulineta de crap trebuie sa-ti ofere un tambur cat mai generos pentru ca de cele mai multe ori acesta dicteaza si lungimea lanseului in conditii optime de pescuit.

@Hentiu Daniel
tizule imi pare rau ca trebuie sa te contrazic dar la 400m de fir mono elonganta este atat de mare incat inteparea pestelui ar trebui efectuata cu cel putin 3-4 pasi in spate (parerea mea) iar singura ta sansa ar fi (in cazul in care nu folosesti multifilar ) sa se intepe pestisorul singur. Asta ar fi un aspect, iar altul:cred ca intr-o astfel de partida mai mult ai da la rame decat sa pescuiesti. :)
Salutari din Miami

mighost
new member
Mesaje: 2
Membru din: 29 Sep 2004 10:48
Localitate: bucuresti

Mesaj de mighost » 30 Sep 2004 06:48

@Dragos I
Exista Shimano Ultegra 10.000
Pe aceasta mulineta incap lejer 450m de fir 0,35
si mai sint si altele

Scrie răspuns