PVA

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

PVA

Mesaj de Iliuta Goean » 28 Sep 2004 19:38

ai renuntat la PVA, stii ca ai incercat sa ma lamuresti despre PVA ce minunate sunt.
IULIAN

interesanta dicutie, putem continua?

PVA
de ce da?
de ce nu?
Nu face ce nu-ti place!

nelu.p
junior member
Mesaje: 97
Membru din: 19 Feb 2004 11:02
Localitate: constanta

Mesaj de nelu.p » 29 Sep 2004 08:16

Dupa ce am citit cateva articole prin diverse reviste despre avantajele folosirii materialelor din PVA m-am decis sa incerc si eu intr-o partida de pescuit pungile de PVA. Sincer sa fiu am fost dezamagit in primul rand din cauza faptului ca nu reuseam sa lansez decat la cel mult jumatatea distantei pe care o obtineam fara PVA. Este adevarat ca nu am o foarte mare experienta si nici scule f. bune dar pe majoritatea baltilor unde am pescuit eu diferenta a facut-o lansarile undeva intre 80 si 100 m iar eu cu pungi PVA n-am putut lansa niciodata mai mult de 40 m, si de cateva ori in lansare am avut pungi care sau spart( repet poate din cauza unei tehnici deficitare...).Oricum pentru mine tehnica pescuitului la crap cu pungi PVA ramane o solutie buna pentru pescuitul in margine pentru ca trebuie sa recunosc ca este ideal sa poti prezenta momeala pe un mic "pat cu bunatati" :D
Fire intinse !
nelu.p

Avatar utilizator
fbolocan
member
Mesaje: 192
Membru din: 30 Iul 2004 15:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de fbolocan » 29 Sep 2004 08:33

Eu am ramas impresionat de ce am vazut pe un DVD de la Korda, in speta folosirea unei tesaturi solubile, care era folosita si pentru amestec de pelete cu seminte cat si pentru boilies:

http://www.kordadevelopments.co.uk/pva.htm

Intradevar nu se pot pune cantitati mari, dar...
Florin Bolocan

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 29 Sep 2004 08:38

Va intrebati ce se intampla cu aceste pungi solubile? Noroc ca totusi nu sunt la indemana tuturor, pentru ca ar contribui destul de mult la poluare. Cred ca fac mai mult rau decat un pantof aruncat in apa.

Avatar utilizator
sss_snake00
junior member
Mesaje: 41
Membru din: 28 Iul 2004 12:15

PVA di tati felurili

Mesaj de sss_snake00 » 29 Sep 2004 09:30

Pungutele sunt pentru "aproape", la fel ca si saculetii (tesuti).
Pentru "departe", incearca banda sau fir, fa un sirag de "margele", leaga-l de tubul de plastic, ma rog, de ce ai pe-acolo, incearca si ai sa vezi ce bun este PVA la distanta!
snake

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Mesaj de Vali » 29 Sep 2004 09:52

Eu folosesc firul solubil pentru strigere. Pun cate 8 - 10 jumatati de boilies pe el si il leg pe forfac. La aruncarile la distanta ma ajuta pentru ca impiedica forfacul sa se incuce in jurul firului principal. Firul solubil este Amiaud, se topeste suficient de greu pentru ca stringerul sa ajunga pe fund.

Mi se pare foarte util - chiar daca pescuiesc la distanta mai mare, am o gramajoara de nada exact in preajma momelii, lucru pe care nu stiu daca as putea sa il fac cu racheta sau cobra.
Vali

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 30 Sep 2004 08:15

1. cu pungulitele nu am mai reusit lansarile la distanta dorita , totusi au un anumit avantaj in cazul baltilor cu mult mal , nu se afunda la fel de mult.
2. cu plasa din pva lanseurile au fost mai lungi , dar se gasesc f greu in Constanta si nici Iliuta nu mai are pe mag online.
3. solutia cea mai buna este cea cu fir solubil .
iulian

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 05 Oct 2004 09:11

Am folosit cam tot ce era solubil: pungi, saculeti, bada sau fir si nu cred ca sunt "asa minunate".
Personal cred ca doar firul solubil este util in majoritatea situatiilor.
Saculetii ai folosesc atunci cand pescuiesc in apropierea malului sau balti mai inguste, caz in care este singura metoda de nadire pe care o folosesc.
Si in acest caz nu umplu saculetii cu f. multa nada deoarece cu un sac prea mare nu ai precizie in aruncare si nu doresc sa fac "munti" de nada pe fundul apei.

Cu firul de la Amiaud am avut situatii cand dupa 10-15 minute de la lansare si stat in apa firul era intact. Am preluat o idee de pe un site englezesc (idee prezentata si in Aventuri), aceea de a pune intre fiecare boilies cate un "biscuit" (cu gaura) pentru caini sau pisici.

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 05 Oct 2004 09:31

cu firul solubil de la Amiaud am avut surprize mari cind nici in galeata nu s-a dizolvat , asa ca am incercat un fir de la LINIAEFFE care functioneaza.
iulian

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 05 Oct 2004 10:20

Firele de la amiaud sunt f. vechi.

Scrie răspuns