Retete destinate tuturor...

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 05 Oct 2004 10:52

pe eticheta scrie ca contine:strot soia,strot fl. soarelui,faina peste,fosfat monocalciu,vitamine,carbonat de calciu,minerale,sare ,enzime...Si oricum orice boiles cumparat sa fii sigur ca contine cel putin 20% chimicale...dar sa stii romanu are o impresie falsa fata de chimicale...chimicalele bine elaborate nu dauneaza cu nimic(chimicalele la urma urmei tot din natura vin...si bine prelucrate nau cum sa dauneze)...Rezultate:pai cel mai mare peste pe care lam luat(din pacate a fost adus acasa pentru al filma pentru ca nu am avut aparatul/camera la mine...si am fost curios sa vad cea mancat din patul de nada...si ceam gasit in el(adica un ten de 11 kg)>>>mancare de gaini; si la fiecare pat de nada adaug 300-500g de mancare de gaini(pe langa porumb,boiles si canepa)

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 05 Oct 2004 10:56

pe eticheta scrie ca contine:strot soia,strot fl. soarelui,faina peste,fosfat monocalciu,vitamine,carbonat de calciu,minerale,sare ,enzime...Si oricum orice boiles cumparat sa fii sigur ca contine cel putin 20% chimicale...dar sa stii romanu are o impresie falsa fata de chimicale...chimicalele bine elaborate nu dauneaza cu nimic(chimicalele la urma urmei tot din natura vin...si bine prelucrate nau cum sa dauneze)...Rezultate:pai cel mai mare peste pe care lam luat(din pacate a fost adus acasa pentru al filma pentru ca nu am avut aparatul/camera la mine...si am fost curios sa vad cea mancat din patul de nada...si ceam gasit in el(adica un ten de 11 kg)>>>mancare de gaini; si la fiecare pat de nada adaug 300-500g de mancare de gaini(pe langa porumb,boiles si canepa)

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 05 Oct 2004 17:33

reteta 1

200 g seminte pasarele rasnite Vitakraft cu aroma de miere
200 g faina soia prajita
50 g faina orez
50 g lapte praf indulcit
300 g gris
100 g faina peste alb
5-7 ml sweetner DT
1 lingurita piper negru macinat
4 lingurite sare fina
2 lingurite boia dulce
2 nucsoara
1 scortisoara
20 ml ulei de peste sardine(adaugat la sf cand am terminat de framantat coca)
50 ml amino (multimino, nutramino,aminosabe,etc)
50-100 g robin red
10 oua
eu am folosit la reteta asta aroma de GLM UTCS 10 ml
1 (27 picaturi) ml ulei black pepper
50 g caseinat de sodiu
4 g betaina HCl
4 g GLM extract natural

fierte 90 sec

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 05 Oct 2004 23:23

@caaron
Frateee ce mai pomelnicul de reteta !!!! Trebuia sa-i pui in coada AMIN :D

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 05 Oct 2004 23:29

Nu contest calitatea retetei... era o gluma !!! Ce rezultate ai avut cu ea ?
Astept cu nerabdare si reteta 2.

Verdete Daniel
member
Mesaje: 277
Membru din: 13 Apr 2004 09:58
Localitate: Mioveni, Arges

Mesaj de Verdete Daniel » 06 Oct 2004 09:07

@ caaron

Foarte bine ai procedat ca ai dat reteta de boilies detaliata ca sa inteleaga tot omul - mai ales novicii, cum e si cazul meu.

Eu de foarte multe ori am avut probleme cu aceste retete pentru ca trebuia sa iau dintr-un topic ingredientele, din altul aromele, din altul nu mai stiu ce si pana la urma iesea o "varza".

Cu stima,
Daniel Verdete

Scrie răspuns