Retete destinate tuturor...

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Nutza Pedros

Retete destinate tuturor...

Mesaj de Nutza Pedros » 03 Oct 2004 17:57

Vreau ca prin acest topic ,toti pescarii de crap care vor ca ceilalti sa invete de la ei sa-si spuna cateva din retetele lor de boiles...Toata lumea are de invatat si un incepatorii si cei care sunt mai avansati...sa se inspire din retetele de boiles si sa testeze pe propria piele(macar sa aiba de unde sa inceapa...iar in cazul celor mai avansati ,macar sa se inspire si sa vada cum face vecinu poate al lui e mai de calitate).Retetele mele de boiles:

1.
-30% griş
-35% vitamine pentru gaini(PREMIVET)
-15% lapte praf
-15% faina de canepa prajita
-5% seminte pentru canari intregi


2.
-30% griş
-20% vitamine pentru gaini(PREMIVET)
-10% lapte praf
-20% faina de canepa prajita
-10% malai
-10% seminte de canari intregi


3.
-30% griş
-20% vitamine pentru gaini(PREMIVET)
-10% faina de orez
-20% faina de soia
-20% faina de arahide(sau alune macinate)

P.S. desi sunt "fan seminte" folosesc si boiles...nada nu o fac fara boiles sau pelete preparate de mine...nu prea le folosesc ca momeala(in unele ocazii nu au succes)...Trebui sa mentionez ca prima reteta mia adus cele mai multe capturi...si 2 dintre retete sunt derivate de la reteta lui Adriano Mussaro...Acele vitamine pentru gaini sunt un fel de concentrat super bogat tot felu de fainuri si seminte care au un grad mare de proteine si vitamine(se gasesc cred ca la orice farmacie veterinara si costa in jur de 60.000-100.000 de lei un kg)

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 03 Oct 2004 18:01

A si era sa uit la fiecare kg de mix eu folosesc 10 oua minim...Stiu pare mult pentru un necunoscator da asta e pescuitu :D ...A si inca ceva var fi util calculatoru de mixuri de pe Crap.ro de la downloaduri...

ovidiu14
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 21 Sep 2004 08:53
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 03 Oct 2004 22:06

Domnul Pedros mii de multumri de la un novice..apreciez sincer gestul dumneavoastra
intins la maxim va fie firul...

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 04 Oct 2004 08:24

10%faina de orez
30%faina de soia
20%lapte praf
10%faina de griu
10%faina de peste
20%gris
La toate astea adaug 10 oua si mai jonglez la aditivi si arome.
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
DragosI
junior member
Mesaje: 41
Membru din: 31 Aug 2004 07:10
Localitate: Pitesti
Contact:

Mesaj de DragosI » 04 Oct 2004 10:51

cred ca ar trebui insistat mai mult asupra aromelor, atractantilor si la ce se mai pune pe langa procentele sus numite, si cam ce cantitate faceti pentru o partida de 72 ore (cu nadit inclus bineinteles)

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 04 Oct 2004 11:51

Aroma de cacao(deci ioa fac in rasnita spaghete!!! cu malai grisat si cacao...le amestec in rasnita-le farmitez cat se poate de fin si mie mi se par ca miros super fine)...Si aroma de usturoi fabricata de mine...Si mai fac si un dipa bazat pe niste ingrediente putin mai sofisticate(o parte din ele le procur de la maicamea de la servici-ea lucrand la protectia mediului-fiind inginer chimist expert...si miaduce tot felul de dizolvanti pentru arome)...De nadit eu folosesc pe langa seminte(care sunt baza) intre 1-2 kg la o partida de maxim 48 de ore iar daca stai 72 intre 2-3 kg(ma limiteaza si fondurile...pentru cei care nu stiu eu am decat 17 ani)...

Avatar utilizator
DragosI
junior member
Mesaje: 41
Membru din: 31 Aug 2004 07:10
Localitate: Pitesti
Contact:

Mesaj de DragosI » 04 Oct 2004 12:53

si la cat te duce reteta considerand ca faci cam 5 kg ?

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 04 Oct 2004 13:15

Deci eu dau la fiecare 24 de ore 1 kg de boiles(poate in ocazii mai speciale..unde stiu ca balta e super populata dau 2kg la 24 h)...3 kg ma duce cam intre 300-350 de mii...si la sase kg deja se face 700 de mii

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 04 Oct 2004 13:18

Asta nu mai punand si oulale la socoteala care le iau moca de la bunici...ca altfel chiar ca mar arde rau la buzunar(in acei 300-350 intra si dipu si arome)

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 04 Oct 2004 21:58

@nutza.
Am vazut si eu intr-o farmacie veterinara Premivetul asta de care zici tu si pare destul de dubios. Din cate am inteles pe langa tot felul de graunte contine si tona de chimicale. Este dedicat pasarelelor de genul....gaini de la Avicola, birdfood-ul nu contine chimicale, ci este pur si simplu un amestec cat se poate de natural de graunte. In concluzie eu nu as baga asa ceva in mix. Ce rezultate ai avut cu el ?
Vroiam sa te mai intreb cum nadesti tu la 24h cu 1kg de bile, totul odata sau ...altfel ?

Scrie răspuns