Lacul Saraiu

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
imarian
new member
Mesaje: 28
Membru din: 12 Apr 2007 08:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Lacul Saraiu

Mesaj de imarian » 09 Mai 2007 12:40

A fost cineva de curand pe acolo? Voi ajunge vineri seara (11.05) si stau 24h, cu un coleg de serviciu. Orice info legat de acest lac ne-ar fi de ajutor.

Avatar utilizator
imarian
new member
Mesaje: 28
Membru din: 12 Apr 2007 08:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de imarian » 14 Mai 2007 10:33

Am ajuns vineri spre sambata pe la ora 2am pe balta. Digul era deja plin de masini. Pe la ora 3 aveam fiecare cate 2-3 lansete aruncate (foarte greu de lansat pentru ca vantul batea din fata destul de tare). Cand s-a luminat am plecat un pic in vizita pe la vecinii nostri. Aproape de noi erau 2 insi care plantasera jumatate doar din cele peste 20 de lansete pentru ca dupa ce s-au apucat incepuse vijelia si au hotarat sa astepte pana a doua zi. Marea majoritate a pescarilor dadea la porumb cu fel si fel de monturi (mare parte din ei erau dotati cu barci pentru a putea planta).

Pana la ora 9 nici macar un tac (la nimeni nu doar la mine). Aveam una cu sandvich de porum uscat si tehnopuf, una cu porumb Cukk (anason) si una cu pufuleti. Dupa vreo 15-20min am scos lanseta cu pufi si am pus rame sa prind macar niste carasi. N-a durat mult si a inceput sa se auda piuitul senzorului si aproape 10 pescari au sarit ca arsi sa vada si ei pestele. Tzeapa!!! era un amarat de caras cat palma pe care l-am scapat in mal. Montura se agatase in mormanul de craci si cocioace aduse de vant si valuri la mal. Am aruncat din nou ramele in apa si dupa aproape o ora am scos o aratare de peste. Nu stiu cum ii zice, arata ca un guvid si pe cat e de mic pe atat de fioros e cand da de rame sau viermusi.

Pe la ora 11 am hotarat sa ne schimbam locul pentru ca pe dig vantul era de nesuportat. Ne-am dus de-a lungul malului in dreapta cateva zeci de metri unde am gasit un loc protejat de un deal. Imediat am schimbat gecile groase cu tricouri si ne-am bucurat de soare.

Peste ioc toata ziua. Am vazut la cineva pe dig cand a scos un ciortanel ce parea sa aiba sub un kg si atat.

Balta este imensa, fundul este plin de cocioace si iarba, am inteles ca se ia numai la plantat. Vantul bate doar de doua ori pe an (primele 6 luni o repriza si apoi incepe repriza doi pana la sf anului).
Taxa 35lei/24h.

Daca merge cineva pe acolo aveti grija unde lasati masinile pe dig. Este facut din paman, fara intaritura si valurile bat in el 24/24 si il macina pe dedesubt.

Scrie răspuns