Balti din nordul tarii?

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 04 Mar 2008 13:29

Boost: prietenul asta al meu zice ca de fapt vorbea de niste acumulari pe Prut, e o salba de lacuri care se intinde pe peste 100km lungime, sunt si niste sate scufundate pe acolo, si niste crapi care te lasa instant fara bete, daca nu le ancorezi cum trebuie :shock: Legende... ;-)
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

armand
junior member
Mesaje: 36
Membru din: 15 Noi 2007 11:23
Localitate: Bucuresti

Mesaj de armand » 04 Mar 2008 13:59

Daca e vorba de Prut e cu siguranta vorba de barajul de la Stanca Costesti.
La fel ca toate locurile bune din Botosani e cu dus si intors....

Lacul este imens si cu un potential fantastic insa e dificil de pescuit...

NU este la fel de greu de intrat ca pe Lacul de Linistire(cunoscatorii stiu despre ce e vorba). E suficient permis si PG. Insa lacul e foarte plasuit si pestele suspicios. Sunt km si km de setci in orice loc ai merge.

Locuri foarte bune sunt aproape de dig insa daca apar baietii si intind o plasa la mai putin de 1 km parca da cu gaz, nu mai misca nimik.

Crapii sunt mari si frumosi (ceva intre crapul de Dunare si crapul de lac) si foarte puternici. Raspund la nada cu porumb insa am prins si cu rama(dadeam dupa caras...). Ritmul de crestere e unul accelerat ceea ce inseamna ca au hrana din belsug.
Cel mai mare luat 8 kg.
Deocamdata n-am....

armand
junior member
Mesaje: 36
Membru din: 15 Noi 2007 11:23
Localitate: Bucuresti

Mesaj de armand » 04 Mar 2008 14:04

Daca vreti sa faceti un pescuit C&R cu rezultate imediate puteti incerca balta de la intrare in botosani dinspre Iasi. E un bazin de max 2-3 HA populat pana la refuz cu crap, caras, salau, somn si fitofag.
Taxa e modica(100 sau 150 de mii) insa pestere care se doreste sa se pastreze se achita la pret de magazin.

Mie personal nu imi place pt ca imi da impresia de pescuit in cada, insa daca vrea cineva sa driluiasca niste crapi repede usor si ieftin e cel mai simplu acolo.

Se prind lejer bucati de 4-5 kg. Cel mai mare de care am auzit-12-14 kg.

Fir intins!
Deocamdata n-am....

DELETED

Mesaj de DELETED » 04 Mar 2008 19:41

DELETED

Mindru Viorel
member
Mesaje: 196
Membru din: 04 Mar 2005 19:10
Contact:

Mesaj de Mindru Viorel » 04 Mar 2008 23:55

@armand, cum se cheama balta stii? Sau cum se ajunge mai exact?

armand
junior member
Mesaje: 36
Membru din: 15 Noi 2007 11:23
Localitate: Bucuresti

Mesaj de armand » 05 Mar 2008 12:08

Balta are mai multe denumiri deoarece inca nu e "Consacrata" i se spune "La lighean" sau "Lebada". Este la 5 KM de botosani la intrarea dinspre IASI. e la 50 de metri de sosea deci nu ai cum sa nu o vezi.

E un bazin patrat, cu 2 pompe de aerare si cu o cabana pe margine.
Mai tot timpul sunt masini langa.

Balta nu iti da nici un fel de provocare insa poti sa mergi pentru placerea drill-ului.
Deocamdata n-am....

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 05 Mar 2008 22:40

teacher64 scrie:Boost: prietenul asta al meu zice ca de fapt vorbea de niste acumulari pe Prut, e o salba de lacuri care se intinde pe peste 100km lungime, sunt si niste sate scufundate pe acolo, si niste crapi care te lasa instant fara bete, daca nu le ancorezi cum trebuie :shock: Legende... ;-)
Se numesc Dracsani, asa este, de fapt balta este formata dintr-o intindere de mai multe balti. Ideea e ca fiind atat de mari nu au putut fi pescuite niciodata in totalitate. Umbla vorbele prin satele din imprejurimi cum ca in balta ar fi existand adevarati monstri. De aici se pare si taxa atat de mare!
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 05 Mar 2008 22:44

armand scrie:Daca vreti sa faceti un pescuit C&R cu rezultate imediate puteti incerca balta de la intrare in botosani dinspre Iasi. E un bazin de max 2-3 HA populat pana la refuz cu crap, caras, salau, somn si fitofag.
Taxa e modica(100 sau 150 de mii) insa pestere care se doreste sa se pastreze se achita la pret de magazin.

Mie personal nu imi place pt ca imi da impresia de pescuit in cada, insa daca vrea cineva sa driluiasca niste crapi repede usor si ieftin e cel mai simplu acolo.

Se prind lejer bucati de 4-5 kg. Cel mai mare de care am auzit-12-14 kg.

Fir intins!
Balta se numeste Lebada dar asa cum spune si Armand pescuiesti ca in acvariu. Am fost si la orice fel de nada am dat am prins de fiecare data, se pierde distractia :cry:

Ai uitat Armand sa spui ca in lacul de linistire iti mai trebuie o aprobare si de la conduderea barajului, plus ca nu ai acces cu masina :!:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 05 Mar 2008 22:49

Armand vad ca esti din zona, ce balti frecventezi?
Eu personal merg des la Mileanca, Broscauti, Hanesti - Botosani si cel mai des la Horgesti - Bacau.
As vrea anul asta sa merg la Paradisul Verde - Iasi, ai fost aici?
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 05 Mar 2008 23:19

boosterman scrie:Armand vad ca esti din zona, ce balti frecventezi?
Eu personal merg des la Mileanca, Broscauti, Hanesti - Botosani si cel mai des la Horgesti - Bacau.
As vrea anul asta sa merg la Paradisul Verde - Iasi, ai fost aici?
I-mi permit sa dau eu un prim raspuns : el acum munceste in Bucuresti.Nu cred ca mai pescuieste prea mult prin zona. :D
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Scrie răspuns