LIVADA , BIHOR

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ghitighiusan
veteran
Mesaje: 888
Membru din: 25 Aug 2008 16:16
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de ghitighiusan » 21 Ian 2009 22:32

@ dinu profesoru

Domnule profesor,am ramas surprins cand am citit postarea dvs referitoare la anumite furtisaguri petrecute pe Livada.Problema e,insa,dupa cum spunea si Adi Oprea,ca generalizati,aruncand cu noroi in toti pescarii din Alba din moment ce refuzati sa-i numiti pe impricinati.Tin sa va spun faptul ca hoti sunt in toata tara,nu doar in Alba si in Bihor.Consider postarea dvs,doar o regretabila eroara de exprimare,si astfel,astept postarea cu numele celor interzisi pe balta,pentru a nu se crea anumite confuzii,in caz contrar,fiind indreptatit sa va raspund in acelasi mod.La fel,ulterioara tacere,ar putea fi interpretata ca un afront personal la adresa pescarilor albaiulieni.
Cu respect pentru ceea ce faceti pentru carpfishing,
ghitighiusan

Avatar utilizator
ghitighiusan
veteran
Mesaje: 888
Membru din: 25 Aug 2008 16:16
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de ghitighiusan » 21 Ian 2009 22:34

@ dinu profesoru

Scuzele mele,ati fost mai iute de mana ca mine.Tot respectul meu ! ;-)

Tosa
junior member
Mesaje: 94
Membru din: 29 Aug 2008 17:02
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Tosa » 22 Ian 2009 09:27

Sonar...barca...navomodel....pe cand scafandru autonom sa puna pestele in carlig???...Poate se ajunge si la fotbal sa se joace cu 22 de mingi sa aiba fiecare una!!!

Avatar utilizator
ochirosii
senior member
Mesaje: 493
Membru din: 28 Oct 2008 22:57
Localitate: pe site.pe balta.....

Mesaj de ochirosii » 22 Ian 2009 09:38

Tosa scrie:Poate se ajunge si la fotbal sa se joace cu 22 de mingi sa aiba fiecare una!!!
trebuie sa te rectific ,fotbalistii au cate 2 mingiutze :!: ... :mrgreen:

scz pt off-topic

rares
member
Mesaje: 115
Membru din: 10 Apr 2008 07:26
Localitate: cluj

Mesaj de rares » 22 Ian 2009 14:16

nick h. scrie:Din partea lui Bogdan Maxim din Satu Mare (pentru cei care il cunosc "DICA"):

"Nu ma bag niciodata dar avand in vedere ca subiectul: intratul cu barca pe Livada ma afecteaza am sa va comunic cateva randuri:

@Dinu
Parerea mea este ca nu ar trebui luata nici o hotarare in ceea ce privesc postarile anterioare. Esti administratorul lacului si nu ar trebui sa fi influentat de niste persoane care pescuiesc din ani in pasti pe Livada sau chiar deloc (stil Shubu), sau cei de genul: nu am pescuit inca pe Livada dar imi dau cu parerea.
Date mai concrete, cred ca poti afla de la paznicii care au cat de cat evidenta celor care intr-adevar au frecventat balta si care iti pot confirma ca au fost multumiti de conditiile existente.

@celor care nu-i vad rostul barcii.
Sunt unul din cei ce folosesc barca si sonarul tot timpul si am sa va spun parerea mea:
Nu este suficient sa arunci markerul intr-un loc, sa nadesti in jurul lui si sa astepti.
Pentru o identificare cat de cat a structurilor si pentru ati da seama ce ai dedesupt (mal, fund tare, scoici, unde incepe si unde se termina acestea) trebuie lucrat cu cel putin 2 markere echipate bineinteles cu fir textil, ceea ce nu prea am vazut la multi pescari, si aceasta operatiune, vorbesc de cautare, dureaza ceva timp si nici in felul acesta nu va puteti da seama, exact de ce aveti sub apa. In plus am vazut o gramada de pescari care nu sunt capabili sa caute cu markerul la o anumita distanta.
Ceea ce faceti voi, atunci cand sondati apa, este de fapt o chestiune de forma, sa nu ziceti ca nu ati udat markerul.
Intr-o jumatate de ora ati terminat sondatul, egal 0(zero).
Noroc ca are balta peste, si va multumiti cu ceea ce prindeti, dar daca ati pescui unde trebuie poate ca rezultatele ar fi altele. Cei care nu vedeti rostul sonarului si implicit al barcii, chiar si pe Livada, inseamna ca ori nu ati intrat niciodata cu sonarul ori ati intrat si nu ati inteles nimic din el.
Intrand cu barca sunt sigur, ca nu supun balta la nici o presiune, economisesc foarte mult timp, stiu exact ce am sub apa, pe cand daca as lucra cu markerul de pe mal asa cum trebui, si dupa aceea sa bombardez cu nada de 2 ori pe zi, consider ca presiunea este mult mai mare.
Impotriva celor care folosesc barca, deranjand, exista diferite metode de a-i face sa nu deranjeze: Cu binele sau alte metode ca doar nu sunteti muieri.
In situatia in care nu ar fi voie cu barca, si as fi obligat sa markez si nadesc de pe mal, credeti-ma ca pot sa-l deranjez pe cel de pe celalalt mal, oriunde ar fi pozitionat pe balta.
Totul tine de ce caracter ai.Si ganditi-va ca in momentul in care fiecare am ajunge pe balta, incepem sa scormonim cu markeru si sa bombardam balta, aceasta se transforma intr-un poligon de tragere.

@Vlad Mateianu
Tu faci parte dintre cei carora nu doar le place fenomenul, tu chiar il intelegi, si ma mir ca dupa ce ai fost o singura data pe Livada ti-ai si format o parere: Nu este necesara barca.
Identificarea structurilor pe o balta fie ea de 25, 30, 60, 100 ha se face mult mai usor, folosind barca si sonarul. Daca crezi ca Livada duce lipsa de asa ceva de inseli.
Pentru faptul ca nu sunt atat de multe, cu atat este mai importanta identificarea lor exacta.(gropi, praguri, fund tare/malos etc.)

Concluzii:

Barca= identificare exacta a structurilor, nadire exacta fara presiune asupra baltii si toate astea intr-un timp foarte scurt.

Pescuit de pe mal= identificarea inexacta a structurilor, nadire inexacta, presiune maxima asupra baltii si toate astea intr-un timp foarte lung."
ai dreptate dica,pe livada iti trebuie submarin nu sonar pt cate structuri sunt.eu deja mi-am comandat,vrei??.... :lol:
pescuit=sportivitate,fair-play,relaxare

Avatar utilizator
a.adrian
member
Mesaje: 146
Membru din: 10 Sep 2007 18:29
Localitate: oradea
Contact:

Mesaj de a.adrian » 22 Ian 2009 15:57

vreau si eu da in rate, se poate ?
adrian
_________
cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 de muschi sa te incrunti,da`ai nevoie doar de 4 sa intinzi mana si sa-i f...i una .

popica
junior member
Mesaje: 84
Membru din: 08 Ian 2008 14:23
Localitate: oradea

Mesaj de popica » 22 Ian 2009 16:30

si eu as propune sa se angajeze un scafandru!! :mrgreen: de ce sa pierdem timpul sondand apa ,momind ,si sa asteptam sa traga? :lol:
ps vand submarin dotat cu lansator de torpile pt facut structuri.
Ultima oară modificat 22 Ian 2009 19:12 de către popica, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 22 Ian 2009 17:23

nick h. scrie:Din partea lui Bogdan Maxim din Satu Mare (pentru cei care il cunosc "DICA"): ...Barca= identificare exacta a structurilor, nadire exacta fara presiune asupra baltii si toate astea intr-un timp foarte scurt...
OK, daca ai intrat o data cu barca si ti-ai notat structurile, de ce tre sa mai intrii cu barca/sonar de fiecare data ?
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Tosa
junior member
Mesaje: 94
Membru din: 29 Aug 2008 17:02
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Tosa » 22 Ian 2009 17:36

OK, daca ai intrat o data cu barca si ti-ai notat structurile, de ce tre sa mai intrii cu barca/sonar de fiecare data ?................................................
De snob de aia :mrgreen:Sa crape carasarii de ciuda!

dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 22 Ian 2009 21:34

@nick h
daca eram altfel de cum sunt,de mult as fi dat verdictul NU nadit NU balizat cu barca,normal ca am vorbit si cu paznicii,am ascultat si ce mi-au relatat ei de la pescari asa ca mai astept.In principiu nu au fost probleme majore anul trecut in legatura cu balizatul decat dupa luna iulie cand a scazut nivelul iar cei de pe un mal si-au dus balizele mai aproape de malul opus iar cei de pe malul opus invers...??? chiar nu inteleg de ce?...puteau doar sa schimbe malul si era ok.

Scrie răspuns