BOILIES PE DUNARE

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 30 Oct 2006 18:08

Crapul isi cauta hrana cu ajutorul simtului olfactiv.Vazul este mai putin important.Sunt o gramada de articole in Avp, scrise de Ken Townlei pe aceasta tema.Ce mai vede crapul la o adancime de 4-5-6 m,sau noaptea?Si eu sunt de parere ca se poate prinde mai bine crap la boilies, decat la porumb, pe ape curgatoare,dar respect parerea celor care sustin ca porumbul este nr.1.

dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 30 Oct 2006 18:21

@Vlad Pavlovici
cu respect domnule Vlad,am citit multe din articolele pe care le-ati scris in Aventuri la Pescuit,multe sunt foarte bune cu solutii pertinente dar exista si multe prelucrari ale unor materiale existente.Oricum experienta isi spune cuvintul dar sau vazut destule cazuri in care savanti de renume au pierdut pe drum tocmai esenta problemei,iar eu cred ca subiectul boilies ocupa prea mult timp si bani in viata multor pescari denaturind esenta si farmecul acestui sport.E un sport nu? Dar ce sport e acela in care unul dintre sportivi il dopeaza sau drogheaza pe celalalt pentru ca mai apoi sa-l bata mar?Cati dintre voi nu si-au luat cintar digital sa poata cintari proportii de caseina,robin red,ceai verde si tot ce-i poate trece prin cap unui om cred ca s-a experimentat in compozitia de boilies?POATE CA in zece ani marile balti din Romania vor avea numai crapi din aceea pe care-i vedem in pozele cu Tim Paisley-URITI BURTOSI DIFORMI aproape ca nu mai arata a peste, domnule Vlad sa fim seriosi tonele de boilies aruncate cu tonele in lacurile noastre(unele nu toate inca)distrug metabolismul crapilor si adio recorduri mondiale,crapii aia vor ajunge foarte repede la 20-25kg dar nicio data la 35kg.Apreciez foarte mult articolele referitoare la determinarea arealului care place preponderent crapului,monturi,personal folosesc monturi descrise de dvs. cu foarte mare succes dar cu boiliesul cu chimicale in el nu pot fi de acord.Vreau sa cred ca opinia mea liber exprimata nu a trezit din nou resentimente in capul unora nu fac politica si nu vreau sa fac un partid al pescarilor cu momeli naturale vreau doar sa atrag putin atentia vis-a-vis de compozitia boiliesurilor.Apropo am citit undeva ca pe Ebru se prinde cu succes somn capital la boilies(fara misto) si trag concluzia ca poate provoca dependenta chiar si la somn,bineinteles prezentat permanent o perioada mai lunga de timp si in cantitati suficiente.

dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 30 Oct 2006 18:54

Dane poate ca am exagerat umpic cu proportia care o are vazul dar indiferent ce spune oricine eu AM VAZUT pe Dunare cat de bine vede crapul si cat de mult se foloseste de vaz.Am spus-o mai devreme eu cred ca crapul este unul dintre cei mai oportunisti pesti daca nu cel mai oportunist.Dupa ceea ce am vazut in Delta,personal inclin sa cred ca simtul olfactiv preia prerogativele in dauna vazului, cand crapul simnte nevoia sa se hraneasca, dar nu vede.De ce spunea Iulian in Delta fiind mai devreme"apa s-a tulburat nu mai maninca crapul" sau"apa incepe sa se limpezeasca,cred ca in cateva zile incepe sa manince" oare nu are nici o legatura cu determinarea vizuala?Tema de casa:Oare un experiment facut intr-un lac cu fund namolos populat bine cu crap adincime1-5metri este egal ca si rezultat cu acelasi experiment facut intr-un lac 2-10metri cu fund de piatra si mai putin populat?Oare firma Kryston a scos mai multe modele de fir inclusiv pentru apa limpede pentru ca il vede crapul sau ca nu-l vede?

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 31 Oct 2006 08:54

Dinu, cred ca nu intelegi de ce trage crapul la boilies. Nu are legatura cu dopingul. Putem discuta separat, daca vrei, dar aici ai mutat subiectul discutiei. Nu am fost intrebati ce credem noi despre boilies in general. Intrebarea era daca merita sa se dea cu boilies pe Dunare. Daca se prinde. Da, se prinde. Se prinde oriunde, daca stii sa le folosesti. Mai departe, fiecare cu portofelul si filosofia lui...

dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 01 Noi 2006 20:19

@Vlad
da ai dreptate cu subiectul dar dezvoltarea lui era"se prinde mai bine cu boilies in detrimentul altor momeli sau invers pe Dunare".Da,mi-ar place sa dezvoltam un subiect pe tema" Boilies oportun sau nu",in ce priveste ceea ce stiu despre boilies sa stii ca am aitit TOT ce a-ti scris in AvP de 3 ani incoace,am si experimentat unele retete iar concluzia mea este ca pe o apa care nu a fost nadita cu boilies niciodata,rezultatele apar mai greu.Oricum eu am si retineri serioase in ceea ce priveste etica folosirii unor anumite substante in compozitia boiliesurilor(cum a-ti spus-o si voi,"maresc apetitul"si"accelereaza digestia"),cred ca stii la ce ma refer.Oricum as fi foarte curios sa dezvolt subiectul asta cu cele mai pregatite persoane in domeniu sau chiar cu tine daca crezi ca merita timpul.Multumesc oricum

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 01 Noi 2006 23:57

@Dinu

am dat exemplu balta de la Varadia de mai multe ori si anume .....crapii de acolo sunt toti adusi de la Dunare acum cativa ani , am pescuit si la porumb si la boilies dar la boilie am fost primul care a incercat .Spre bucuria mea am prins crap mare inca de la prima bila aruncata si primul kg de boilies bagat in apa , crap caruia i-au urmat multi altii .Inca ceva , la porumb a raspuns mai greu decat la boilies in 2 partide din 3 , concluzia ..........

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 02 Noi 2006 00:47

Tilea Gabriel scrie:@Dinu

am dat exemplu balta de la Varadia de mai multe ori si anume .....crapii de acolo sunt toti adusi de la Dunare acum cativa ani , am pescuit si la porumb si la boilies dar la boilie am fost primul care a incercat .Spre bucuria mea am prins crap mare inca de la prima bila aruncata si primul kg de boilies bagat in apa , crap caruia i-au urmat multi altii .Inca ceva , la porumb a raspuns mai greu decat la boilies in 2 partide din 3 , concluzia ..........
concluzia e ffff usoara , momeste acea balta numai cu bile pt o perioada de timp si rezultatul va veni de la sine , dar asta depinde de portofelul fiecaruia ;-)

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 02 Noi 2006 00:54

oops Gabi , aici e vorba de dunare nu de balti :-?
e mai greu pe dunare la bile atata timp cat multi din noi nu putem merge des pe dunare dar se prinde totusi fiind sau nefiind invatat la bile , am citit un articol aici in belgia al lui Leon Hoogendijk care a fost in rom pe dunare si a prins crapi pe dunare la bile, tiger nuts :shock: ( nu cred ca-s multi care dau cu asa ceva pe dunare ),porumb etc etc si a ramas uimit tipul cu ce rezultate a avut

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 02 Noi 2006 11:30

dinu profesoru scrie: concluzia mea este ca pe o apa care nu a fost nadita cu boilies niciodata,rezultatele apar mai greu.
Dinu, ma tem ca nici asta nu e foarte adevarat. Apele nu raspund in acelasi mod la boilies si nici toate boiliesurile nu determina aceleasi raspuns. Exista ape prompte si ape lente. Exista boiliesuri care provoaca un raspuns rapid si altele care intra in atmosfera mai greu. Mai devreme sau mai tarziu, insa, boiliesurile sunt incomparabil mai bune ca nada de peste mare, atat datorita valorii lor de atractie si de nutritie, cat si datorita felului in care pot fi prezentate.

La noi circula multe idei gresite si una dintre ele este ca pestele va prefera nada cu care a fost obisnuit, cum ar fi porumbul, acolo unde s-a pescuit mult cu porumb. Din experienta mea, pestele n-are probleme sa treaca imediat de la porumb la boilies, inclusiv pe baltile care au fost furajate cu porumb. Tocmai am facut cateva partide pe o astfel de balta si la porumb se prindea ciortan, iar la boilies, crap. Diferenta era semnificativa.

Evident ca boiliesurile ridica unele probleme de intelegere, in timp ce cu porumbul sau mamaliga sau mai stiu ce alta nada traditionala lucrurile sunt clare. E mai usor sa gresesti la boilies, din lipsa de informatie, iar greselile sunt costisitoare. Daca ai aruncat in balta un sac de porumb si n-ai prins, nu-i nimic, maine poti sa mai arunci unul. Daca ai aruncat un sac de boilies si n-ai prins, te intorci la porumb urgent.

In ceea ce priveste etica nadelor, poti sa-mi spui cu ce e mai etic sa dai la porumb uscat decat la boilies?

Si, oricum, pana acolo, avem de rezolvat alte tipuri de etica mult mai apasatoare.

Avatar utilizator
wilddanube
member
Mesaje: 159
Membru din: 14 Apr 2005 14:02
Localitate: delta dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 02 Noi 2006 15:20

Pescuiesc exclusiv la mamaliga, cub de 2 cm. N-am incercat niciodata la boiles, desi mi se pare incomparabil mai comod, pentru ca nu am vazut sau am auzit de rezultate la asa ceva pe Sfantu` . Am facut "intreceri" eu la mamaliga, prieteni la porumb si i-am dovedit.
Cred ca numai pe apa se poate da raspuns la aceasta intrebare

Scrie răspuns