BOILIES PE DUNARE

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 07 Noi 2006 23:02

Probabil plumb ptr. ancorat ca doar nu dai cu plumb de 9 kg :shock: ,eu de pe mal la somn pun plumb de 250 gr,daca nu prinzi pragul degeaba,vreau sa-mi cumpar niste lansete ptr. somn si nu am gasit decat facaturi,da-mi o idee ;-)
Fire intinse :-)

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 07 Noi 2006 23:05

Lipovene poate vin eu la tine la pescuit,spune-mi unde :!:

Avatar utilizator
lipoveanu
senior member
Mesaje: 307
Membru din: 09 Mar 2005 00:53

Mesaj de lipoveanu » 08 Noi 2006 11:47

doar pe privat m ...
anul asta o sa fie mult peste pe Dunare .... dar si multa apa deasupra ....
http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... ser_id=673

dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 09 Noi 2006 08:14

@Gabi Tilea
sincer imi vine greu sa cred ca tu ai fost chiar primul care a dat la boilies pe balta respectiva,fie cum zici tu...
Mai exista alternativa ca cineva sa fi nadit inainte cu boilies,oricum am mai spus-o de 3-4 ori eu consider crapul un peste foarte oportun,schimbind mediul se adapteaza foarte repede la noile conditii.Eu cred ca raspunsurile cele mai bune le putem afla prin practica,asta la primavara...

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 09 Noi 2006 10:52

@dinu profesoru........
iti raspund eu pt ca gabi este mai ocupat in perioada asta.
varadia a fost un complex de lacuri inca de pe vremea lui impuscatu si functiona in regim de crescatorie,cam cea mai mare din vestul tari....,dupa revolutie s-a privatizat si praful s-a ales.
in 2005 cele 4 balti care mai erau s-au secat si s-au facut 2 balti noi pe locuri noi,unde s-a introdus pestele din cele 4 vechi+crap de dunare.
am fost primii pescari care au deschis sezonul de pescuit acolo si primii care am dat cu boiles :!:
ps-nu mai fa afirmatii gratuite daca esti in ceata si necunostinta de cauza dom profesor..........................

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 12 Noi 2006 15:00

dinu profesoru scrie:@Gabi Tilea
sincer imi vine greu sa cred ca tu ai fost chiar primul care a dat la boilies pe balta respectiva,fie cum zici tu...
Mai exista alternativa ca cineva sa fi nadit inainte cu boilies,oricum am mai spus-o de 3-4 ori eu consider crapul un peste foarte oportun,schimbind mediul se adapteaza foarte repede la noile conditii.Eu cred ca raspunsurile cele mai bune le putem afla prin practica,asta la primavara...
Foarte putin probabil ca cineva sa mai fi dat acolo cu boilies si daca da atunci probabil o singura data si nu a prins nimic pt ca paznicul ar fi stiut , pescari au fost foarte putini anii trecuti si in general s-a dat la pluta langa stuf pt. ciortanei sau carasi , cam asta a fost pescuitul la Varadia incepand cu anul 2000 cand au fost preluate baltile .Dar sa lasam asta la o parte,crede-ma ca stiu ce spun .
Toti crapii ce sunt acolo sunt adusi de la Dunare , se populeaza in fiecare an , putin spre foarte putin dar se populeaza si ''mame'' se aduc in fiecare toamna .Din primul an in care au fost adusi acesti crapi au inceput sa raspunda la boilies si nu vorbesc aici de acomodare si de faptul ca si-au schimbat obiceiurile pt. ca imi vine greu sa cred ca azi in Dunare un crap nu se atinge de boilie iar peste 2 zile in balta ii place la nebunie .
Raman deci la concluzia mea ......orice crap si oriunde ar fi el daca ii oferi o bila hranitoare si o prezinti cum trebuie o va manca fara doar si poate .

Avatar utilizator
lipoveanu
senior member
Mesaje: 307
Membru din: 09 Mar 2005 00:53

Mesaj de lipoveanu » 12 Noi 2006 22:25

daca ar avea dinti ar manca si peste.... voi nu v-ati prins ca asta mananca orice....
anul asta o sa fie mult peste pe Dunare .... dar si multa apa deasupra ....
http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... ser_id=673

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 13 Noi 2006 10:29

lipoveanu scrie:daca ar avea dinti ar manca si peste.... voi nu v-ati prins ca asta mananca orice....
da are masele :mrgreen:

Avatar utilizator
lipoveanu
senior member
Mesaje: 307
Membru din: 09 Mar 2005 00:53

Mesaj de lipoveanu » 16 Noi 2006 00:38

sa sparga carapacea la scoici..
anul asta o sa fie mult peste pe Dunare .... dar si multa apa deasupra ....
http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... ser_id=673

mocs
junior member
Mesaje: 45
Membru din: 22 Mai 2005 14:49

Mesaj de mocs » 16 Noi 2006 21:00

Boiles pe Dunare :?:timp pierdut,bani pierduti,apusuri de soare pierdute.Adevarat,unii considera,pescuitul la Dunare un pescuit, in care Sf.treime [Townley] este un inceput:aroma.lichid nutritiv,atractant,samd.M-am numarat si eu printre cei care asteptam cu sufletul la gura un nou articol,dintr-o revista care a schimbat RADICAL [parerea mea :!: in bine]pescuitul in tara asta de hoti,hoti pe care ii intalnim din Maramures pana pe bt.Chilia,dar articolele in ceea ce priveste pescuitul in ape curgatoare[DUNARE,EBRU samd]au fost in numar de 2[doua ], in care se prezinta o montura incompleta si constipatia unui englez pe malul unei ape din Franta.Concluzia pe care am tras-o este urmatoarea:PORUMB,.MAMALIGA,BUTUCI,NADIRE[boilesurile lasati-le pntru cei care au eventual timp si bani multi]P.S:pescuitul nu inseamna intodeauna reclama unor produse[momeli,aditivi,amestecuri de Baza] care te rup la buzunar si care de multe ori nu au efect[la Dunare,Prut,Mures]

Scrie răspuns