balta Solacolu

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

cristian matei
member
Mesaje: 141
Membru din: 30 Aug 2007 07:31
Localitate: bucuresti

Mesaj de cristian matei » 16 Apr 2010 05:27

poze cu capturi din perioada 1-8 aprilie : http://baltasolacolu.ro/category/foto/
Cristian Matei

cristian matei
member
Mesaje: 141
Membru din: 30 Aug 2007 07:31
Localitate: bucuresti

Mesaj de cristian matei » 20 Apr 2010 08:02

cateva capturi 18 aprilie: http://baltasolacolu.ro/category/foto/
Cristian Matei

cristian matei
member
Mesaje: 141
Membru din: 30 Aug 2007 07:31
Localitate: bucuresti

Mesaj de cristian matei » 15 Mai 2010 19:04

Adrian si Florian.
peste 50 kg in 6 ore de pescuit.
http://baltasolacolu.ro/category/foto/
Cristian Matei

iorgu
new member
Mesaje: 21
Membru din: 13 Mai 2010 11:23

balta solacolu

Mesaj de iorgu » 19 Mai 2010 07:53

Ferice de cei care vor participa la concursul de pescuit din iunie. Sunt sigur ca se va prinde foarte mult peste si in acest fel vom avea comfirmarea celor postate de voi. :-)

iorgu
new member
Mesaje: 21
Membru din: 13 Mai 2010 11:23

balta solacolu

Mesaj de iorgu » 19 Mai 2010 07:55

Ferice de cei care vor participa la concursul de pescuit din iunie. Sunt sigur ca se va prinde foarte mult peste si in acest fel vom avea comfirmarea celor postate de voi. :-)

Iubiti natura, merita!

cristian matei
member
Mesaje: 141
Membru din: 30 Aug 2007 07:31
Localitate: bucuresti

sal

Mesaj de cristian matei » 25 Mai 2010 09:29

in perioada 4-6 iunie pescuitul este oprit. pe balta se desfasoara concursul de pescuit sportiv "Cupa memoriala Gabi Neamtu". detalii: http://baltasolacolu.ro/
Cristian Matei

cristian matei
member
Mesaje: 141
Membru din: 30 Aug 2007 07:31
Localitate: bucuresti

sal

Mesaj de cristian matei » 26 Mai 2010 22:40

Din data de 26.05.2010 puteti gasi pe balta produsele din gama Senzor. multumesc baietilor de loa Senzor, multumesc Vladut pentru sprijinul acordat.
Cristian Matei

cristian matei
member
Mesaje: 141
Membru din: 30 Aug 2007 07:31
Localitate: bucuresti

sal

Mesaj de cristian matei » 01 Iun 2010 09:51

Mircea Neacsu din cadrul clubului GreenLake a reusit o captura de 13,500 kg pe balta Solacolu. a pescuit 24 ore in regim C&R.
felicitari pentru captura!
detalii foto: http://baltasolacolu.ro/category/foto/
Cristian Matei

ctinescud2004
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 02 Feb 2009 19:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ctinescud2004 » 04 Iun 2010 14:27

Am auzit de aceasta balta la emisiunea Mincinosii. Chiar in ziua respectiva d-nul Matei Cristian m-a adaugat in lista de prieteni pe Facebook si mi-a dat toate detaliile necesare despre balta pe care o detine. Asa am ajuns pe data de 3 iunie 2010 pe aceasta balta. Aveam inima cat un purice, pentru ca nu este pentru prima oara cand mi se intampla sa vad un “ambalaj” frumos dar continutul sa fie de toata jena.
Am ajuns acolo cat de cat pregatit, lansete noi, mulinete noi, momeala noua. Bine-nteles ca nu am renuntat la punga de boiles Squid&Octopus, dar am zis sa incerc si alte momeli (“gurile rele” de pe forum spuneau ca trage bine la 1016, asa ca nici ele nu au lipsit din pachet).
Drumul pana acolo este destul de bun. Dupa iesirea de pe A2 spre comuna Nana se merg 8 Km pe un drum de tara, pamant cu piatra, fara prea multe gauri. Inainte de intrarea in Solacolu se face stanga spre balta si se mai merge foarte putin pana la destinatie.
Primul contact cu balta si prima impresie extraordinara. Am ajuns acolo la ora 06:00 si ne-am dus la casuta administratorului. Personalul baltii si-a intrat imediat in rol: ne-au prezentat regulamentul, ne-a prezentat balta si ne-a raspuns la toate intrebarile cu care eram inarmati.
Balta are forma aproximativa a unui boomerang, spre laturi lacul este dragat si curat, insa ape mijloc pescuitul devine mai interesant si mai greoi, datorita agataturii de pe fund. Oricum , pescarii cu experienta nu vor avea probleme in acea zona, iar capturile cu sigranta vor fi pe masura asteptarilor.
Nu ma consider un expert in pescuit asa ca am ales un loc fara agatatura (standul 27). Mi-am intins sculele si am asteptat. Venind mai mult in recunoastere, si respectiv pentru odihna si liniste, nu m-am agitat foarte mult, asa ca am nadit decat cu saculeti solubili si fir solubil.
Taica-miu statea in stanga si a reusit in prima ora sa scoata un crapcean de peste 2.5 kg la rama. Nu discut despre zecile de bucati de ciortanica care cred ca le-a facut cadou pescarilor cu momeala vie o mica febra musculara
Asa cum ii sta bine unui pescar, mi-am intins scaunu si umbrela si am trecut la odihna. Activitate a fost pentru ca si pestelui mic ii plac ii plac solubilele 1016 de la Senzor. Am incercat si cu 2 solubile pe fir, si cu pop-up dar nimic notabil.
Dupa ceva timp, ca sa evit apetitul ciortaneilor, am trecut la bilele tari de S&O. Rezultatele au aparut destul de repede asa ca am pus rapid un crap de 5kg si plin de energie pe saltea. Dupa inca o ora am mai scos la mal unul de 2kg la bilele 1016. Pentru mine ziua putea sa se termine oricand pentru ca m-am declarat foarte multumit de rezultatele de pana atunci.
Personalul baltii a venit in vizita, dar nu pentru verificare si doar ca sa discute cu pescarii de pe malul apei si sa afle pulsul din ziua respectiva.
Puteti sa ma blamati, dar m-am bucurat ca majoritatea pescarilor care au platit taxa de 100 de lei (taxa in care poti retine pestele prins in limita a 5kg) au plecat cu buza umflata. Oare de ce numai eu si cu d-nul, care pescuia deasemenea C&R, din celalalt capat al baltii am scos peste peste 5 Kg?
Nu as putea sa dau note pentru acest loc, pentru ca nota 10 nu este suficienta.
Va multumesc pentru ca ati pus, pe langa banii investiti, suflet si pasiune in realizarea acestui proiect. Va doresc tot succesul din lume sa reusiti sa-l duceti pana la capat.
Recomand cu caldura aceasta balta, acest loc superb, acest mic colt de Rai pentru pescari. Eu unul cu siguranta voi reveni.

http://img697.imageshack.us/g/dsc00596u.jpg/
Ultima oară modificat 04 Iun 2010 17:49 de către ctinescud2004, modificat de 2 ori în total.

iorgu
new member
Mesaje: 21
Membru din: 13 Mai 2010 11:23

balta solacolu

Mesaj de iorgu » 04 Iun 2010 16:13

Atat postarea ta , cat si faptul ca am multi prieteni prezenti in concursul care se desfasoara in acest moment, ma fac sa fiu maine in jur de ora 10 pe aceasta balta. Talentul tau literar mi-a comfirmat dorinta de a vedea ceva nou. Maine seara vin cu date calde, culese la fata locului :-)

P.S. Sincer nu inteleg de ce te-ai bucurat de esecul celorlalti pescari :?:

Scrie răspuns