Teiu

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

daguny
new member
Mesaje: 24
Membru din: 15 Ian 2010 16:59

Teiu

Mesaj de daguny » 26 Apr 2010 19:49

Pe 15 mai se deschide balta la Teiu.sambata e concurs iar de duminica se poate duce. La taxa care a pus-o se poate spune ca este Sarulesti de Arges. 120 ron/12h.

Avatar utilizator
gioxx
member
Mesaje: 279
Membru din: 09 Sep 2008 19:06
Localitate: Pitesti-AG

Mesaj de gioxx » 27 Apr 2010 06:08

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: avem si noi Sarulestiul nostru :mrgreen: :mrgreen:

2door
senior member
Mesaje: 495
Membru din: 05 Feb 2009 11:14
Localitate: dragasani

Mesaj de 2door » 27 Apr 2010 10:21

....si unde e mai draga teiu asta? :mrgreen: :mrgreen:
...si ce are de-i asa scump.are patronu' foamea-n gat? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Avatar utilizator
gioxx
member
Mesaje: 279
Membru din: 09 Sep 2008 19:06
Localitate: Pitesti-AG

Mesaj de gioxx » 27 Apr 2010 13:04

balta e la noi in Arges. e concurs pe 15 mai acolo, pentru deschidere. sa vedem exact despre ce e vorba. se spune ca balta a fost populata acum 7-8 ani si de atunci nu s-a pescuit. sa vedem...

2door
senior member
Mesaje: 495
Membru din: 05 Feb 2009 11:14
Localitate: dragasani

Mesaj de 2door » 27 Apr 2010 17:03

cat e de mare?

Avatar utilizator
gioxx
member
Mesaje: 279
Membru din: 09 Sep 2008 19:06
Localitate: Pitesti-AG

Mesaj de gioxx » 27 Apr 2010 18:34

n-am fost acolo niciodata, nici nu stiu cum sa ajung acolo.

Avatar utilizator
mihai_lavazza
veteran
Mesaje: 925
Membru din: 03 Mar 2008 19:29
Localitate: Pitesti

Re: Teiu

Mesaj de mihai_lavazza » 27 Apr 2010 23:10

daguny scrie:Pe 15 mai se deschide balta la Teiu.sambata e concurs iar de duminica se poate duce. La taxa care a pus-o se poate spune ca este Sarulesti de Arges. 120 ron/12h.
Ce reprezinta taxa asta? C&R sau C&tigaie ?
Catch & Release

Avatar utilizator
mihai_lavazza
veteran
Mesaje: 925
Membru din: 03 Mar 2008 19:29
Localitate: Pitesti

Re: Teiu

Mesaj de mihai_lavazza » 27 Apr 2010 23:19

Daca e ce cred eu, la fel de repede se va alege praful si de balta asta. Orice balta proaspat deschisa dupa o lunga perioada nepescuita, aduce super partide de pescuit o perioada, apoi totul depinde de conducere cat de mult se implica in intretinerea ei si in alegerea clientelei.
Argesul nu va avea NICIODATA un "Sarulesti al lui" pt ca n-ai cu cine. Sunt numarati si sunt prea putini pescarii de C&R care sa tina o balta pe profit, si ei deja au cuibul lor in arges unde macar stiu ce putere are crapul in drill, si ar mai fi si alte beneficii... Mentalitatea a 90% din pescari e tot aia de a lua pestii acasa. Si atunci tot unde stii tu ca e pazita bine balta te duci ca pescar sportiv. Ma rog...e doar biata mea opinie...nu vreau sa creez polemici.
Catch & Release

Avatar utilizator
a_diaconu
new member
Mesaje: 24
Membru din: 12 Aug 2009 16:55
Localitate: Pitesti

Teiu

Mesaj de a_diaconu » 28 Apr 2010 11:48

@Mihai
Un comentariu foarte bun despre baltile din arges.
Oricum taxa de pe teiu mi se pare una destul de mare, poate aceasta taxa trebuie aplicata celor care sau invatat sa plece cu toti pesti acasa.
Sunt argesean si ma ia groaza cand vad ca ai nostrii argeseni nu sau educat in privinta pescuitului si nu realizeaza k pescuitul este un sport si un mod de recreiere ca si fotbalul, hanbalul, polo...etc. Nici la fotbal cand te duci cu amici nu iei nimic acasa cu toata ca platesti o taxa daca vrei sa joci fotbal pe un teren amenajat, si de la fotbal pleci doar cu satisfactia ca ai castigat si ca ai baut dupa cu prieteni o bere. Asa ar trebui vazut si pescuitul la crap din punctul meu de vedere; te duci, platesti o taxa (care ar fi mult mai mik dak toti ar practica C&R iar patronii nu ar mai fi nevoiti sa populeze balta an de an) si pleci acasa cu satisfactia ca ai avut cateva driluri frumoase.
Poti lua si un peste acasa sau 2 daca chiar ai placerea sa mananci un peste proaspat prins de tine dar se poate vb f frumos cu patronul balti si contra unei sume fixata de el per kg sa rezolvat problema.
Am putea sa mai luam si noi exemple de balti din ilfov, giurgiu sau ialomita in care se practica C&R cu o taxa de pescuit bunicica dupa parerea mea.
Asta e parerea mea si sper ca nu am suparat pe nimeni dar avem destule baraje si balti in arges si din pacate noi plecam sa pescuim in alte judete din cauza lipsei unor balti bune in arges.

daguny
new member
Mesaje: 24
Membru din: 15 Ian 2010 16:59

Mesaj de daguny » 28 Apr 2010 16:37

Sa va ajut putin cum se ajunge pe balta: va duceti pe A1 catre buc. si la a 3-a pasarela iesiti (este un petrom)km 94, prima localitate este Furduiesti iar apoi Teiu.Pt ajungerea pe balta intrebati acolo.daca vreti sa veniti la concurs sa stiti ca mai sunt locuri.Inscrierile se fac la Dragos(magazinul de la ceair).

Scrie răspuns