BV

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 10 Oct 2005 14:56

e posibil ca sa ai aceeasi surpriza si la Sfantu. nu uita ca e langa de Olt, temperatura e mult mai joasa ca in alte parti. in plus, balta e la fel de mica, se raceste repede...

ar fi totusi interesant de vazut daca mai e ceva miscare, ciortanul a fost mereu activ pe toate categoriile de vreme (arsita, ploaie, furtuna).
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 10 Oct 2005 15:27

e adevarat ca balta e mica, dar e mai adanca, iar la densitatea de peshte care e acolo, nu va fi geu sa dau peste ei. cel ptin asha sper...
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 10 Oct 2005 15:31

Din pacate cred ca prin zona noastra s-a incheiat sezonul de pescuit la crap. Sambata la ora 7:00 aveam o pelicula de gheata pe masina.

Am uitat un aspect important, din pacate negativ, legat de balta de la Belin. Majoritarea pestiilor prinsi de mine aratau groaznic. Plini de paraziti, solzi lipsa si rani sangerande (din cauza parazitiilor), inotatoare cu malformatii sau rupte.
Patronul sustine ca ranile provin de la trasport, pestii fiind adusi de la Bistrita (in septembrie). Nu cred ca spune adevarul deoarece am aflat de la paznici ca media pestilor cu care s-a facut popularea a fost de 1kg iar eu am prins multi pesti intre 2-4kg care aratau groaznic. In primavara am prins pesti aflati in aceeasi stare, atunci spunea ca este vorba de o boala ce apare primavara la ciortani si dispare odata cu incalzirea apei. In afara de vreo doi pesti in jur de 4-5kg care erau frumosi (grasi si sanatosi) restul erau slabi si bolnavi (nu cred ca o sa reziste pana la primavara).

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 10 Oct 2005 15:47

urat sa aud asa ceva. aceleasi strambe le bagau si cei de la Reci si nu a tinut, pana la urma au recunoscut ca au o boala. sunt curios daca patronul de la Belin a facut vre-o data o igienizare a baltii de la plopi. sunt multe de facut in acest sens si in general o balta mica e mai repede afectata din lipsa de oxigenare suficienta. si hai sa fim seriosi, acolo te lupti cu iarba greu de tot, e virtual aproape peste tot.

Razvane, Alex, la anu' Sarulestiul, Peris, Tancabestiul, Darvari ne asteapta. mai bine rar dar si cu satisfactia pe masura. si local... numai asa... de antrenament. :lol:
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 11 Oct 2005 11:34

mare adevar graieshti!! decat 2-3 ieshiri pe luna in zona bv mai bine una la 6 saptamani pe una din baltzile amintite de tine. problema e ca in cercul meu de pescari nu prea am cu cine sa fac ieshiri ca acestea, asha ca , tzinem legatura, poate organizam impreuna o partida-doua...dor sa ne permita timpul, in momentu de fatza la anu voi fi in tzara doar maxim 2 saptamani, pe care nu am cum sa le aloc decat unei partide in delta. apropo, shtitzi vreunu daca mi-ash putea transporta lansetele pe avion?
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 11 Oct 2005 13:23

vorbim la anu', sa treaca iarna si ne intalnim, mergem... cu transportul pe avion: cel mai bine suna la compania cu care zbori si intreaba, exista limite de kg (in general 20) si volum.

si nu le-as transporta decat in tuburi rigide si inchise bine daca tii la ele. daca stai asa mult peste hotare, mai bine iti cumperi de acolo un set nou :lol:
fir intins!!

www.carpfishing.ro

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

....

Mesaj de HackBv » 11 Oct 2005 23:02

va trebui sa plateshti o taxza suplimentara pt a le transporta itzi zic sgur dar nu shtiu cat suna la agentzie shi itzi vor zice ei mai exact.

pt ca sunt considerate produse fragile shi se face transportul cica mai special :))

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 13 Oct 2005 10:34

pai le bag intr-un tub de pvc, nu o sa mai fie fragile, de dimensiuni mi-e frica. o sa sun la companie, cand o sa aflu care e :lol: :lol:
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

....

Mesaj de HackBv » 14 Oct 2005 15:44

asta este bine sa faci dar ori cum itzi vor lua o taxa suplimentara nu mai shtiu cat este acuma dar eu pt lansete shi inca o geanta cu fel shi fel de porcari am platit 100 EURO i plus asta acum vreo 8 luni dar ori cum cred ca pe tine te va ajunge mai putzin daca ai numai lansetele in plus

Ovidiu.BV
new member
Mesaje: 2
Membru din: 20 Feb 2010 17:53
Localitate: Sacele

BV

Mesaj de Ovidiu.BV » 20 Feb 2010 18:03

Salutare...am si eu o intrebare dak se poate...Unde mi-ati recomanda sa merg la pescuit la inceputu lunii martie?Sunt incepator.Nu prea am mers in multe locurii.Adica am mers numa la Belin
Fir intins...

Scrie răspuns