BV

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 04 Iul 2005 11:34

nu mai pescuieshte nimeni prin zona asta? sau se pescuieshte shi nu e nimic de povestit? :lol: :lol:
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 04 Iul 2005 11:50

@XquiZZiT: ce vrei sa aflii?

@RazvanV: apropo, nu as zice ca este chiar asa de rau magazinul de pe Lamaitei, cred ca e cel mai bine aprovizionat comparativ cu toate celalalte in materie de carpfishing.

de exemplu, a fost singurul magazin din tot Brasovul unde am gasit o masa de rulat boilies, a mea s-a deformat pentru ca a fost uitata langa cuptor si nu era din aia din plastic dur :x (desi tot nu am luat inca pentru ca aveau doar maxim de 10 sau 12 mm parca).
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 04 Iul 2005 11:55

Mircea,
Acelasi produs (ex. masa rulat) la alt magazin (ceva mai departat :lol: ) il gasesti cu un pret ceva mai placut. Se vede ca nu ai mai fost prin magazine de ceva vreme daca zici ca cel de pe Lamaitei este bine aprovizionat.
Pentru mine conteaza mult si caracterul vanzatorului atunci cand aleg un magazin.

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 04 Iul 2005 11:59

@mircea

pai....mai multe...daca au plecat fripturishtii shi manelishtii de pe dumbravitza, daca se mai prinde ceva pe la rotbav, belin, cismasu...nu ca m-ash duce maine la pescuit, deshi daca ar fi dupa mine, ash pleca de azi, ca nu mai rezist...dar eram doar curios.
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 04 Iul 2005 12:01

nu am luat inca pentru ca aveau doar maxim de 10 sau 12 mm parca
Vezi ca aveau la celalat magazin :lol: . Erau mai multe modele si dimensiuni, preturile nu le mai retin.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 04 Iul 2005 13:33

RazvanV scrie:Pentru mine conteaza mult si caracterul vanzatorului atunci cand aleg un magazin.
Pentru mine nu conteaza, prefer sa merg la pescuit nu sa stau cu vanzatorii la povesti prin magazine. La povesti pe balta... desi pe acolo nu prea ii vezi... :wink: Conteaza marfa ca diversitate si calitate, eu in general cam stiu ce vreau sa cumpar si prin urmare stiu si ce sa cer, problema e sa se si gaseasca.
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 04 Iul 2005 15:13

Stai linistit, la cat de vorbaret sunt eu nu prea vad vanzator care sa reuseasca sa ma provoace la discutii :lol: . Cand ma refeream la caracterul vanzatorului aveam in vedere felul in care te trateaza ca posibil client. La putin timp de la deschiderea mag. din Lamaitei am fost si eu prezent acolo (nu puteam sa ratez asa ceva). Am vazut o husa de la Sert si am intrebat cat face. Peste cateva zile un prienten a intrebat si el. Lui ia spus un pret, mie altul. In general nu suport comerciantii care inceraca sa profite de clientii mai putini informati (in cazul de fata prietenul meu) sau care incerca sa vanda porcari, pretinzand ca sunt scule de xxx.
Eu in geral nu am timp de umblat prin mag., asa ca dau telefoane la magazine, ma informez si cand sunt hotarat rog pe cineva sa se duca sa achizitioneze produsele indicate de mine :lol: .

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 04 Iul 2005 16:01

chestia cu preturile cam pute... eu tot ce am luat de la ei a fost pe bonuri de casa fara sa cer asta in mod explicit. deci daca s-a schimbat pretul intre timp atunci e posibil sa fie modificat in gestiune, nu cred ca intentia vanzatorului a fost sa faca un ban pe langa, e totusi un magazin, nu e ca la piata.

dar in tot ce zici tu e un adevar: pentru cineva care nu are suficiente cunostiinte si nu e sigur de ce cauta, majoritatea vanzatorilor nu prea se chinuie sa dea sfaturi sau sa ofere solutii. se rezuma la raspunsuri de genul: avem/nu avem/ce e aia?...
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 04 Iul 2005 16:30

Ai uitat frazele de genul:
Asta este mai buna ca celalata,
Am eu ceva mai bun...

La mag. de pe Toamnei am asistat la un episod la care pana si prietena mea a izbucnit in ras:

A venit un tip cu o foaie in mana si a cerut ceea ce sria pe foaie. O lanseta de la Daiwa( a specificat model, lungime... ).
Cum magazinul nu avea produse de la Daiwa, vanzatorul foarte convins de cunostintele sale ai spune:
"-Lanseta Daiiva (asa suna numele rostit de respectivul vanzator), nu sunt bune, am eu ceva mai bun."

Si ai arata omului o lanseta de doi bani (G_ _ _) , destinata unui alt stil de pescuit decat cea pe care o cauta omul. Au urmat superlativele la adresa lansetei, povesti cu pesti uriasi scosi cu respectiva lanseta...tot asa vreo 15 minute.
Saracul om era cat pe ce sa o cumpere daca nu eram si alti pescari in magazin.

In mod clar nu mai calc in magazinul respectiv, oricum nu prea aveau ceva pe gustul meu.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 04 Iul 2005 16:47

din pacate asta se aplica in orice domeniu, ca te duci sa iti cumperi un calculator, o masina, unelte de pescuit, de gradinarit, materiale de constructii bla bla bla... vanzatorul e pus acolo sa isi vanda marfa si face orice pentru asta, putin ii pasa daca esti multumit si daca o sa mai revii. e o optica gresita de marketing si vinovat nu e vanaztorul ci ala a cui e afacerea ca nu isi educa oamenii.

am asistat si eu la asa ceva, nu o data, nu cumva eram si eu pe acolo?! :lol: :lol: baiatul incerca sa ii bage pe gat on lanseta de 3m O_ _ _ _ de la G _ _ _ e post de scula de ultimul racnet.
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Scrie răspuns