Sulina

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
valos
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 04 Mai 2005 21:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de valos » 15 Iun 2005 19:00

Salut, am si eu o intrebare, unde te-ai cazat?
Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 15 Iun 2005 19:13

poti sa stai in gazda, te vor aborda cei care au nevoie de chiriashi chiar la coborarea de pe pasager, potzi sta la motel, este unu destul de decent chiar pe faleza, dar eu am fost intotdeauna cazat in tabara orasului care pe timpul scolii este internatul liceului, merg demult acolo shi il cunosc pe administrator, dar desigur, daca nu sunt copii in tabara se poate caza oricine acolo. de asemenea potzi si campa in curtea aceleiashi tabere.
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 22 Iun 2005 12:11

XquiZZiT, cred ca aproape orice boiliesuri vor prinde peste pe Bazinul mare, atata vreme cat dai suficiente si le arunci unde trebuie. Eu sunt pretentios in materie de nade si imi aleg boiliesurile cu atentie, dar stiu oameni care au prins acolo crap mare (15-16 kilograme, foarte mare in context local) cu niste boiliesuri care nu aveau decat meritul de a fi fost multe si ieftine. Le cumparasera cu sacul si nici nu stiau ce boiliesuri sunt. Informatia era minima – cica de peste si de fructe! Iti dai seama... Si totusi au scos cu ele ditamai crapii salbatici. E drept ca in anul urmator n-au mai repetat performanta si s-ar putea sa n-o repete nici in urmatorii ani sau chiar niciodata, dar proba a fost facuta.

Eu am ceva experienta la boilies pe Bazin, am dat fara exagerare sute de kilograme in ultimii ani, in special Nash Tangee Squid, Scopex Squid Livers, Monster Pursuit si Mainline Activ-8. In paralel cu boiliesuri de prima clasa, am testat boiliesuri mai simple, cum ar fi Nash Sweetcorn sau White Chocolate sau Nutrabaits Cream Cajouser si Cranberry Nutrafruit. Toate au prins! Nu toate au prins la fel, dar am convingerea ca departajarea s-a facut in primul rand datorita localizarii (structura si adancime), nu datorita nadei. Evident, am dat si cu porumb, insa mi se pare ca porumbul e o nada rapida, dar inferioara, si nu-l folosesc decat pentru nadirea de apel initiala sau, cel mult, pentru o nadire de intretinere. Nu ca momeala. Cu boilies, lasi in urma orice pescar de porumb pe Bazin. Iar mamaliga ajungi sa o tii doar pentru peste prajit, unde intr-adevar e net superioara oricarui boilies.

Inteleg ca ai facut cunostinta cu bancurile de ciortan flamand ale Bazinului. Te previn ca iti vor curata un pat mediu de boilies in doi timp si trei miscari, daca isi fac datoria cum trebuie, asa ca nu te gandi la boilies decat daca pleci cu minimum 20 de kilograme pe saptamana. Cel putin. De fapt, 20 de kilograme mi se par absolut insuficiente (se pot arunca 10 kilograme in prima zi) si mai degraba m-as duce cu 50-60, ca sa am si de rezerva.

In ceea ce priveste zona, frumusetea e in ochiul celui care priveste, desigur, si daca un om se duce la Bazin si vede acolo o zona “extraordinar de frumoasa”, n-am cum sa-l contrazic. Pot doar sa spun ca nu coincide cu impresia mea. La Bazin, eu am vazut o zona semi-desertica, populata cu epave, macarale ruginite si constructii abandonate, cu vegetatie sub-sahariana, cu o fioroasa lipsa de umbra (n-am probleme, dar altii au), intr-un loc care, daca nu e polul caldurii in Romania, nici nu e departe de el. Apa adanca si curata e singura atractie, o Dunare stationara, deschisa tuturor experimentelor de nadire posibile pe un lac si interesanta prin neprevazut. De asta ma si duc acolo in fiecare an, dar fara indoiala ca, intr-un xxx al locurilor bune din Delta, un bazin portuar aflat la doi kilometri de centrul unui oras nu are cum sa fie pe primele locuri. Chiar sulinenii vorbesc despre Bazin ca despre nevasta – bine cunoscut, comod, sigur, util, dar nu pasionant. Cand vor emotii cu Moby Dick, se duc pe Chilia sau pe Dunarea veche.

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 22 Iun 2005 12:58

@vlad
mersi mult pentru informatziile extrem de utile. m-am mai linishtit un pic in ceea ce priveshte tipul de bile cu care sa pescuiesc acolo. o sa ma pregatesc temeinic shi o sa invart la bile cel putzin 3 zile inainte de plecarea mea acolo, shi daca spui ca cea care conteaza mai mult e cantitatea, nu calitatea, voi fac un mic rabat de la calitate. bineinzteles, nu voi face boillies din malai shi sare, dar nici sa ma ajunga kg la 4-500 de mii. oricum, cam dificil sa duc pana acolo o cantitate impresionanta de bile, la 60 de kg nici nu ma gandesc, poate undeva pe la mijlocul acestei cifre, dar voi lua cu mine materia prima shi voi scuti ceva volume prin asta. oua gasesc shi in sulina, hehheeh...
in ceea ce priveshte frumusetzea locului, nu ma refeream doar la bazin, ci la ceea ce are sulina de oferit unei familii care renuntza la un concediu pe litoral in favoarea unuia petrecut acolo.
acum vreo 3 ani a aparut in ALP un articol de-al tau intitulat Sulina mon amour... sa intzeleg ca inca mai mergi acolo cel putzin odata pe an?
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 22 Iun 2005 13:24

“Sulina mon amour” nu era articolul meu, era articolul unui prieten, Mircea Barau. Mircea e tulcean prin nastere si sulinean prin adoptie. Intotdeauna am vrut sa scriu despre Sulina, dar mi s-a parut ca e mai bine (mai autentic si mai complet) sa scrie un localnic. Iar Mircea chiar era persoana ideala, un pescar adevarat, de la care ai ce invata. Dar am povestit si eu o partida (ratata) la Sulina intr-un text care a aparut sub titlul “Crap in ape sarate”, in februarie 2004.

Da, ma duc acolo macar o data pe an. E un loc interesant pentru un pescuit de durata – doua saptamani non stop – in care testezi nade, verifici idei, faci experiente si mai prinzi si ceva crap pe deasupra. Nu e neaparat crap mare, anul trecut n-am trecut de 9 kilograme, dar daca judeci in context si nu la cantar, eu pun un pret mai mare pe un crap salbatic de 10 kilograme decat pe unul blazat de 15, dintr-o balta sintetica. In poze, cel de 15 impresioneaza mai mult, dar pescareste cel de 10 poate fi o realizare mai mare. Plus ca trage sa-ti rupa mana din umar. Chestie de gust, pana la urma.

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 22 Iun 2005 14:13

Nu am citit articolul "crap in ape sarate", dar daca a fost publicat in februarie 2004, probabil se refera la sezonul 2003, care in acea zona shi , cred eu, in toate zonele de varsare a Dunarii in mare, pescuitul a fost...sa spunem defectuos. shi asta din pricina cotelor scazute ale Dunarii shi inaintarea apei sarate din mare. in locuri in care obisnuiam sa prind crap shi somn, anul acela am prins doar guvizi.
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Avatar utilizator
DAN LUPU
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 20 Dec 2002 17:05

Pescuit la Sulina zona vechiului port

Mesaj de DAN LUPU » 10 Aug 2005 14:22

Buna, la toti impatimitii.
Intentionez sa fac un pescuit la crap in zona Sulina, vechiul port in functie de perioada optima in care o sa manance (septembrie-octombrie). As sta cu cortul pe malul lacului la pescuit si sa ma cazez la localnici sau la camin. Vreau sa verific zonele cu sonarul si sa nadesc corespunzator unde trebuie cu porumb si boillies pe care sa-l prepar acolo (aduc mix-ul de acasa si aromele). Cum nu mi-am facut echipa, daca sunt amatori care sa-mi impartaseasca ideea asta ii rog sa ma contactele pentru detalii. danutlupu@yahoo.com

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 14 Sep 2005 12:58

m-am intors ieri de la sulina dupa o iesire frumoasa de 10 zile. crapul, mai bine zis ciortanul a mers bine atat pe bazinul mare cat si pe bazinul de pe malul stang al canalului sulina, dar nimic spectaculos, exemplarele incadrandu-se in limitele 1,5-4 kg. o zi am pescuit in zona campingului de la Rosu, si aici intalnindu-se aceeashi ciortani. pe canalele din imprejurimile sulinei am pescuit in conditii destul de dificile din pricina curentilor puternici.
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

Intrebare

Mesaj de PANAIT CEZAR » 14 Sep 2005 13:18

Pe 1 octombrie plec si eu in aceasta zona.Te rog spune-mi daca pescuiesti pe Bazinul Mare trebuie autorizatie de la Politia de Frontiera?Cit platesti pe zi si unde platesti?(Am inteles ca Bazinul Mare e concesionat).
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 14 Sep 2005 16:21

autorizatia de pescuit se poate elibera si de la oficiul AGVPS Tulcea, este in apropierea portului, dar si direct de la concesionar. de la AGVPS mi s-a spus ca taxarea se va face de concesionar direct la locul de pescuit si ca nu are rost sa imi elibereze eiautorizatia. in sulina nu a venit nimeni sa ne perceapa taxa de pescuit, desi in 4 din cele 7 zile in care am pescuit pe bazinul mare au fost prezenti prin zona un agenti al politiei de frontiera cu inca o persoana (probabil reprezentant al concesionarului). am inteles de la gazda la care am stat ca pentru a incuraja turismul in zona nu se mai percere taxa de pescuit. nu stiu sigur daca e asa, dar este posibil sa fie adevarat.
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Scrie răspuns