Sulina

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

beatmaker
new member
Mesaje: 9
Membru din: 23 Noi 2005 16:09
Localitate: Bucuresti

Mesaj de beatmaker » 23 Noi 2005 16:23

la sfarsitul lui august am fost la Sulina si cele mai bune rezultate la crap le am avut la Sonde ...ca numar ...ca, greutate nu au depasit 3,5 kg.La bazin era plin de ciortan..prea mic. Frumos a fost la Sonde unde digul care despartea canalul Busurca de un fost canal care acum are apa statatoare era spart si in valtoare provocata de apa .... "colcaiau" avatii am facut scurta la mana ...unul dupa altul..pana intr un 1,5kg . Superba zona ...mai ales daca te imprietenesti cu localnicii care au barci si poti scoate un pret mai bun la transport....ca altfel te mananca hienele pe acolo cu preturile la barci. de 3 ani merg acolo ..pur si simplu sunt indragostit de zona.

Avatar utilizator
Cristian Stancu
member
Mesaje: 201
Membru din: 30 Sep 2005 12:32
Localitate: Bucuresti/Romania

Mesaj de Cristian Stancu » 05 Dec 2005 18:15

Hai sa va povestesc si eu cate ceva de la Sulina....merg de aproape 7 ani, la un bucurestean retras de 25 ani la Sulina ( Nea Puiu) imi place ca ai cu cine sa mai schimbi o vorba, are relatii la politia de frontiera, la ecologisti si pe deasupra stie si ceva locuri de pescuit....mai multe de rapitor.
Acum doi ani hotarat sa omor mustaciosii am plecat din Bucuresti....cat creier imi lipsea ...cu 100 Kg de porumb ( nu de alta dar se gasaea si in Sulina la piata). Dai l-am pus la inmuiat 2 zile si am plecat catre locul stiut...stalpul 149 pe canalul de centura. Dupa o nadire ca la carte ne-am pus pe sprit, seara a inceput sa picure...putin ametit m-am bagat la cort. Am avut parte de o furtuna cumplita, norocul meu ca am dat ceva bani pe cort si dimineata eram uscat, restul gastii...adica alte doua cortui si 4 oameni uzi pana la piele, vant, frig....groaznic.
Captura 1 amarat de 2-3 Kg ramas in carlig...tot porumbul era in apa....
Din cauza furtunii ,frigului si a oamenilor uzi a trebuit sa plecam toti acasa ( doar suntem o gasca nu?).
Acum urmeaza partea frumoasa....nea Jan un localnic impatimit al pescuitului la crap trece a doua zi prin fata case lui Nea Puiu :
" -Nea Puiuleee!!! Iesi sa-ti arat ce-am scos azi.
- Ia sa vedem mai Jane"
Erau 8 mustaciosi de peste 8 kg, cam 4-5 intre 4-8 KG si mai multi ciorani inghesuiti intr-o cadita de baie, de copil. Eram stupefiati ...si l-am intrebat unde. Ne-a raspuns ....la stalpul 146. Ma uitam la ce lansete avea...niste chinezarii cu care nu credeai ca poti scoate un caras la kil, mulinete la fel cu fir de varsta lui ( cam 45-50 ani) o mamaliga uscata pe momitoare....dar de...a prins peste.
ERAU PESTII MEI!!!!!!!

Morala :

Daca nadesti bine ...stai macar 3 zile pe loc, orice ar fi .

Numai bine

pop tudor
junior member
Mesaje: 45
Membru din: 03 Iul 2005 14:59
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de pop tudor » 25 Iul 2006 09:18

Stie cineva ceva date recente despre Sulina. Voi ajunge acolo in 3-4august si intentionez sa raman vreo 15zile asa ca as vrea sa incerc cat mai multe posibilitati. Daca a pescuit cineva recent pe bazin as dori sa stiu ce rezultate a avut la crap si la somn? daca se poate eventual si ceva momeli ce au dat rezultate in special la crap. va multumesc si fire intinse tuturor!!!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 01 Sep 2006 10:58

Ieri m-am intors din sulina... a fost super misto... pot sa va dau un sfat... daca vreti sa dati si pe bazin sa nu plecati de acasa fara inaintas textil... noi am uitat si am pierdut la riguri si plumbi de ne-am saturat... venea firu franjuri... si era destul chiar jmeker...
Am stat 4 zile si cresteam media capturilor de la o zi la alta... cel mai mare a avut 7kile dar daca am mai fi ramas poate ar fi aparut ceva mai spectaculos. am cedat insa din cauza caldurii exagerate de la pranz combinata cu o alimentatie defectuoasa gen conserve si supe la plic...
pana la urma a fost o experienta foarte placuta pentru ca am prins cam 115kg de crap...
Am avut ceva noroc ca nu ne-a batut lumea p-acolo pt ca nu prindea nimeni nimic alceva decat somotei si caras :) cand ne mai vedeau si ca eliberam pestii chiar se umpleau de nervi...
Am ajuns la concluzia ca daca iti propui sa faci asa ceva e foarte important sa o faci cu cap. altfel mai mult te chinui si in cateva zile iti piere absolut tot cheful de pescuit.

Fire intinse :)

NARDY
new member
Mesaje: 3
Membru din: 07 Iul 2008 12:20
Localitate: galati
Contact:

Mesaj de NARDY » 07 Iul 2008 12:33

august sulina 2008
are careva ceva ponturi privind pescuitul la crap?
multumiri anticipate.
Teoria Generala a Dansului( marca inregistrata)

Compu San
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 08 Iun 2008 19:10

Mesaj de Compu San » 30 Iul 2008 13:19

Tocmai am venit de pe bratul Sulina.Nu a mers (cel putin noua) deloc.Ciortani si somotei.treb sa stam 2 sapt. dar nu am stat decat 6 zile am incercat doua locuri.Ne-am intalnit pe crisan-caraorman cu altii care au stat 9 zile si KK.
Love fishing

Scrie răspuns