macin

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 20 Dec 2006 16:52

Nu-mi fac probleme lipovene ca sunt din Galati,este aproape,apa are cam 9m adancime in zona respectiva si sunt gropi,asta am aflat de la localnici,dar sunt agatatori si praguri de te omoara,trebuie fir gros si lanseta puternica sau ....barca...oricum zona este interesanta,mai sus pe brat este si mai bine,pe la Carcaliu,Turcoaia.....la anul insistam pe el...

mocs
junior member
Mesaje: 45
Membru din: 22 Mai 2005 14:49

Mesaj de mocs » 20 Dec 2006 20:05

Astazi am fost vis-a-vis de Turcoaia unde am ajuns cu multa greutate din cauza ploii din ajun,dar banii pe care i-am dat la tractari s-au facut uitati repede:crap de 6,8kg,5,2si3,4kg intr-un interval de 6 ore, cu sanse mari pt ziua de maine.Este un adevarat spectacol dimineata cand incepe sa sara in'' pielea apei'',spectacol pe care toata vara nu l-am vazut.Anul care va veni nu stiu cum va fi,dar sper sa fie un an bun,Dunarea sa nu inghete [cota este foarte mica,si s-ar putea sa avem poduri de gheata in cazul unui ger mai puternic], in primavara o apa mare in care crapul sa se bata linistit ,la fel ca anul acesta,iar hotii aia de la politia de frontiera sa isi faca datoria [eventual sa-i desfiinteze,dar mai repede :!: ]

Avatar utilizator
lipoveanu
senior member
Mesaje: 307
Membru din: 09 Mar 2005 00:53

Mesaj de lipoveanu » 22 Dec 2006 21:34

pleaca si ai mei dupa craciun acolo... la ciobanu... turcoaia asta pe unde vine.... am auzit dar nu am fost niciodata... e mai la vale de Pecineaga...???
anul asta o sa fie mult peste pe Dunare .... dar si multa apa deasupra ....
http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... ser_id=673

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 22 Dec 2006 22:33

Te uiti pe harta si urmaresti drumul de la Braila spre Constanta prin Macin,ai sa vezi ca dupa ce treci cu bacul prima comuna este Smardan urmeaza Macin,Carcaliu,Greci,Turcoaia,Pecineaga.
Sunt foarte multe locuri bune pe bratele care inconjoara insula Brailei.
Crezi ca mai papa crapul pe frigul asta :?:

Avatar utilizator
lipoveanu
senior member
Mesaje: 307
Membru din: 09 Mar 2005 00:53

Mesaj de lipoveanu » 24 Dec 2006 12:41

Imagine

sat turcoaia......
anul asta o sa fie mult peste pe Dunare .... dar si multa apa deasupra ....
http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... ser_id=673

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 25 Dec 2006 20:12

:lol: ;-) am si eu google earth,bun.....pai ai gasit locul......pe EL ;-) ......dar frigul :cry:

mocs
junior member
Mesaje: 45
Membru din: 22 Mai 2005 14:49

Mesaj de mocs » 26 Dec 2006 12:09

LA MULTI ANI,pescarilor de Dunare!S-a lasat frigul ,asa ca rontati un carnat la gura sobei,eventual pregatiti monturile ,bani de scule,ca acu' vine martie ,iese brandusa si va trebui sa o luam de la capat :lol:

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 26 Dec 2006 20:49

nu renuntam mocs,daca nu ingheata apa mergem la stiuca la oscilanta sau la viu,este loc MARE :lol:

Avatar utilizator
lipoveanu
senior member
Mesaje: 307
Membru din: 09 Mar 2005 00:53

Mesaj de lipoveanu » 26 Dec 2006 21:36

aha....ai mei pleaca la noapte...6 pescari...
nu merg cu ei ca-mi pun nevasta in cap... am tot golanit toata toamna...
dar urmatoarea iesire sunt prezent.... adica in primele zile ale lui 2007..... abia astept sa prind primul...'''EUROCIORTAN..''' :lol:
anul asta o sa fie mult peste pe Dunare .... dar si multa apa deasupra ....
http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... ser_id=673

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 27 Dec 2006 12:32

unde pleaca prietenii tai :?: pe Macin :?:
se mai incalzeste in primele zile ale lui ianuarie :-)

Scrie răspuns