Balta Sustra

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Neamtzu » 31 Mar 2014 15:35

Buna ziua,

Vreau sa va scriu o scurta marturisire vis-à-vis de o partida pentru 36 ore la lacul Sustra pe 2014. Dupa cum ati putut vedea pe situl oficial, fiecare pescar trebuie sa i-a la cunostiinta regulamentul inainte de a pescui. Sa incepem cu cinci puncte din regulament.

6 Este interzis folosirea inaintasului textil sau a lead cor-ului.(nu am auzit sa se rupa si nici nu cred ca are vre-un sens acest punct din regulament, atat timp cat in apa se regasesc scoici de dimensiuni spun eu considerabile)

10. Pescarul va lansa OBLIGATORIU numai pe directia inainte fata de standul pe care il ocupa, fara a depasi limitele standului (stinga – dreapta), marcate de panourile numerotate linga malul de vis-a-vis! In cazul in care totusi va lansa gresit (va depasi limitele standului), este obligat sa recupereze montura si sa lanseze din nou!(Am avut placerea si oanoarea de a se lansa exact pe vadul meu de nadire dupa 24 de ore in care am momit si am incercat sa atrag pestii, dupa cate am inteles, delimitarea standului este intre cele doua balize portoalii, daca ma insel imi cer scuze.)

12. Insotitorul sau insotitorii pescarului, nu are sau nu au voie sa se atinga de sculele pescarului, in afara de minciog !(aici va rog sa rectificati regulamentul, intr-o propozitie cat mai explicita, insotitorii nu au voie sa pescuiasca!; eventual…sau ar trebui sa sune cat mai correct, cred, intrucat insotitorii au voie sa atinga sculele pescarului de cate ori vor ei cu voia acestuia )

16.De pe data de 29 martie 2014 pe perioada de weekend (V S,D) pontoanele 1-11 vor fi doar pt pescari de crap. (Fara alti pescari infiltrati printe pontoane) Cu parere de rau, vreau sa va anunt ca in perioada 30 Martie(adica in weekend, duminica, s-a pescuit de dimineata pana dupa-masa, pe pontoon si langa ponton, nu exclusiv la crap, am facut cateva poze si filmulet, iar la cerere le voi arata.)

17. Insotitorul sau insotitorii pescarului, vor plati o taxa de agrement in valoare de 5 Ron. (La acest punct, mare grija, taxa s-a dublat, respectiv ii 10 lei)

Iar acum, legat de balta efectiv, vreau sa va spun ca eu personal sunt multumit, am reusit sa aduc la mal 6 capturi cu media intre 14 si 3 kg intr-o singura noapte, toti crapi comuni si necrotaliati, superbi, sanatosi, amenajarea este foarte ok, ideea de a transporta echipamentul cu roabele speciale este foarte bine venita, curat, imagine de ansamblu buna. Inafara de cativa unditari care strigau de pe un mal pe celalalt opus, totul ok. Standurile cam apropiate pentru un carpodrom, sper sa se resolve cu aerarea apei, ca daca nu vor fi problem la vara. Seara este luminat cam peste tot, caemere de supraveghere, ce sa mai zic, o balta la inceput de drum in care, sper eu se va investi mai multa atentie. Multumesc si bafta conducerii!
Neamtzu
new member

Mesajde Cucu Ionel » 01 Apr 2014 06:47

La pct.1 te inseli, nu din cauza scoicilor sau a rupturilor este interzis inaintasul textil sau leadcore-ul ci din cauza posibilitatii de a rani pestele, in timpul drilului. Nu este singura balta in care patronul introduce un asemenea amendament, uita-te si la balta lui Sakalu, Siclau ... ;-) :D
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru
Cucu Ionel
senior member

Înapoi la Locuri de pescuit, raportari