Mujdeni (langa Orasul Nou) - Satu Mare

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
horiacrap
member
Mesaje: 281
Membru din: 20 Ian 2005 16:41
Localitate: Baia Mare / UK
Contact:

Mesaj de horiacrap » 29 Sep 2006 18:12

Nu stiu daca observi cine e in poze sau daca-l cunosti (membru Sip Carp Team). Sigur au fost eliberati toti pestii. ;-)

http://crapmania.ro/forum/viewtopic.php ... c&start=15
WWW.HORCARP.RO | FIR INTINS !!!

Schumi
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 01 Dec 2005 09:16
Localitate: Brasov

Mesaj de Schumi » 29 Sep 2006 19:37

Horia eu am postat pozele, le-am primit de la Peter Micula care impreuna cu Sipos formeaza Sipcarp deci stiu cine e in poze.
Am fost coleg de munca cu Peter trei ani dar a plecat din Brasov in primavara asa ca nu am ramas decat f. buni prieteni.Daca el mi-a zis ca a eliberat toti pestii in afara de un amur care a murit peste noapte,asta v-am spus si eu.
P.S. Oricum sunt bucuros ca ai o parere buna despre el,merita. ;-)
Imagine

Avatar utilizator
horiacrap
member
Mesaje: 281
Membru din: 20 Ian 2005 16:41
Localitate: Baia Mare / UK
Contact:

Mesaj de horiacrap » 01 Oct 2006 11:53

Schiumi nu era pentru tine mesajul :lol: ci pentru Danezu, dar am postat aproape deodata, la un minut diferenta de tine de aia nu s-a inteles mesaju. ;-) Nu ti-a dat Peter nici un detaliu? Vad ca nu vrea altcineva sa ne dea detalii. De aceea voi incerca sa trec eu saptamana viitoare pe-acolo si va voi da detalii.
WWW.HORCARP.RO | FIR INTINS !!!

Schumi
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 01 Dec 2005 09:16
Localitate: Brasov

Mesaj de Schumi » 01 Oct 2006 14:52

- OK Horia,acuma am inteles ;-)
- detalii nu prea mi-a dat,a zis ca a fost la o balta unde nu prea se prinde asa bine dar dupa o sondare migaloasa si o nadire adecvata a avut rezultatele de mai sus.
Fir intins si tie daca ajungi pe acolo.
Imagine

marius c.
new member
Mesaje: 3
Membru din: 10 Ian 2007 12:38
Localitate: baia mare

Referitor la Mujdeni

Mesaj de marius c. » 17 Iun 2007 19:28

Aceasta balta este cu circuit inchis. Proprietarii de casute de vacanta au ingradit balta. Accesul se face doar pe un ponton aferent casutelor si cu acordul proprietarului. Nu s-a populat . Amurii sunt cei ramasi din popularile anterioare . Se mai prinde si caras mare 1 - 1,5 kg.si foarte rar cate 1 crap , tot din cei de 10 - 15 ani , dar este foarte putin . Pestii nu se reproduc , apa fiind rece , cam tot timpul anului datorita pozitionarii in apropiere de munti . Este o balta pe care trebuie sa stai o saptamana , cu momit ( numai porumb ), rabdare ( de asta nu ducem lipsa noi crapistii! ) si eventual tutun . In sezonul de vara se face si baie in balta cu saltele si barci. Incepi sa prinzi cam din a patra zi ( sau nu !! ) , dar atunci poti sa te astepti la.... marea captura! - apropo de o emisiune , cam fada de altfel ! Am fost de 4 ori pe aceasta balta si am prins amuri doar de 2 ori 9 6 si 8,5 kg.) Nu se percep taxe , trebuie doar sa ai acceptul unui proprietar , altfel paznicul proprietatilor nu permite accesul. Cam asta este despre Mujdeni , jud. Satu Mare. Eu sunt din Baia Mare ( cam 30 km de balta).
Doar pescuind , ajungi sa ai rabdare si cu altii !!!![/quote]

marius c.
new member
Mesaje: 3
Membru din: 10 Ian 2007 12:38
Localitate: baia mare

Referitor la Mujdeni

Mesaj de marius c. » 17 Iun 2007 19:38

Balta cu regim inchis . Doar proprietarii de casute de vacanta au acces sau prietenii lor cu acceptul acestora , altfel risti sa te scoata paznicul afara. Fara taxe . Se prinde rar , dar mari .Pe langa amur , in balta se mai gasesc cativa crapi mari si carasi de 1 - 1,5 kg. Trebuie sa stai pe balta de la 3 - 4zile in sus . Se momeste doar cu porumb fiert . Capturile intra la 4 - 5 boabe trase pe fir de par. Eu sunt din Baia Mare , cam la 30 km de balta . Am fost de 4 ori pe balta ( cu acceptul unui proprietar ) si am stat 3 - 4 zile de fiecare data si doar din a 3 - a am prins ( frati ai celor din poze).
Doar pescuind ajungi sa ai rabdare si cu cei din jur...!!!!

miky
new member
Mesaje: 1
Membru din: 08 Feb 2009 16:22

SITUATIA LACULUI MUJDENI

Mesaj de miky » 08 Feb 2009 17:39

DIN CAUZA CA PRIMARIA SI CONSILIUL POPULAR NU VREA SA APROBE CERERILE FACUTE DE CATRE APS DE PE LACUL MUJDENI, ASICIATIA CA ATARE NU POATE SA IS MANIFESTE DORINTA DE A POPULA SI REPOPULA CU PESTI RAPITORI SI PASNICI IN LACUL MUJDENI, PRECUM NICI AMENAJAREA SI RENOVAREA LOCURILOR DE PESCUIT INCLUSIV A DRUMURILOR DE ACCESE SPRE LOCUL DE PESCUIT SI MENTINEREA CURATENIEI PE LINGA CASUTE SI ANGAJAREA A UNU SAU DOUA PERSOANE DE PAZA. LACUL CA ATARE ADICA MUJDENI PINA LA ORA ACTUALA A FOST REPOPULAT DOAR DE CATRE RIVERANI INSA IEI AU INCERCAT SA POPULEZE SI AU SI FACUT PENTRU A MENTINE HABITATUL DE PESCUIT; PINA IN PREZENT NUMAI SI NUMAI PESCARII DE PE LACUL MUJDENI AU POPULAT IN MAI MULTE DATI LACUL
CU PESTISORI (PUI DE CRAPI, CARASEI, ROSIORI, PUI DE STIUCI, SI ALTE SPECII). DEOCAMDATA NU SE PERCEPE NICI O TAXA SI PESCUITUL ESTE VALABIL NUMAI CELOR CARE AU CASUTE SI PENTRU PRIETENII LOR.

Avatar utilizator
luigino2005
junior member
Mesaje: 78
Membru din: 04 Aug 2008 18:27
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de luigino2005 » 15 Feb 2009 22:29

Misto balta, pestii frumosi si proprietari norocosi. Fir intins la cei care au posibilitatea sa ude firele 8) .
No Biiiip....No Partyyy.Imagine C&R

Cher
new member
Mesaje: 3
Membru din: 25 Apr 2011 20:36
Localitate: Baia Mare

Mesaj de Cher » 25 Apr 2011 20:44

Familia mea are acolo cabana. Lacul are 3 brate. Cabana noastra este pe bratul din mijloc. Dupa cum vad in imagini ei sunt pe capatul bratului din mijloc si au dat cu betele spre mijlocul lacului la apa adanca.
Taxe nu sunt,primaria nu e suficient de interesata de lac asa ca oricine poate veni sa pescuiasca acolo sau sa vina cu cortul etc. Intradevar cei care au cabanele acolo intretin lacul, dar nimeni nu e atat de generos sa mai puna niste pesti in lac. Pesti sunt, mari de ramaneti cu gura cascata, dar va trebuie mult noroc sa prindeti ceva mare.
Sper ca v-am ajutat :-)
I was Born This Way!

Cher
new member
Mesaje: 3
Membru din: 25 Apr 2011 20:36
Localitate: Baia Mare

Mesaj de Cher » 25 Apr 2011 20:44

Familia mea are acolo cabana. Lacul are 3 brate. Cabana noastra este pe bratul din mijloc. Dupa cum vad in imagini ei sunt pe capatul bratului din mijloc si au dat cu betele spre mijlocul lacului la apa adanca.
Taxe nu sunt,primaria nu e suficient de interesata de lac asa ca oricine poate veni sa pescuiasca acolo sau sa vina cu cortul etc. Intradevar cei care au cabanele acolo intretin lacul, dar nimeni nu e atat de generos sa mai puna niste pesti in lac. Pesti sunt, mari de ramaneti cu gura cascata, dar va trebuie mult noroc sa prindeti ceva mare.
Sper ca v-am ajutat :-)

Scrie răspuns