BOILIES PE DUNARE

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ANTON ADRIAN
member
Mesaje: 150
Membru din: 05 Mar 2008 18:12
Localitate: constanta

Baieti ...............

Mesaj de ANTON ADRIAN » 23 Feb 2009 22:21

Si eu pescuiesc la dunare de ft mult timp si am dat si eu cu asa zisele boilesuri .... :!: dar facute de mine dim mamaliga ft tare invatata de la un bun prieten de al meu din delta si avand o marime cam de 16 precum de boilesurile medii si am avut senzatii ft tari dar cum dadeam eu era si un avantaj si un mare dezavantaj ........ :!: 1 trbuiai sa ai 2 3 carlige unul langa altul si legate cu fir subtire altfel nu o lua daca era doar cu un singur carlig si dezavantajul era ca daca scapa in butuci ii ziceai .Paaaaaaaa ;-) traita pe propria mea experienta alaturi de prietenul meu lipovean ............... :D fir intins

C&R
junior member
Mesaje: 33
Membru din: 20 Ian 2009 16:30
Localitate: bucuresti

Mesaj de C&R » 25 Feb 2009 17:54

Antoane, pai din ce spui tu cred ca dadeai la tzaparina... chestie care nu prea are de-a face cu pescuitul sportiv, cel putin nu la crap... Si ce facea saracul peste daca i se agatzau carligele peste tot? I le scoteai cu grija si apoi il eliberai, astfel incat sa fii sigur ca mai traieste cel putin 24 ore?
"Game xxx are too valuable to be caught only once" Leo Wulff - 1939

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 25 Feb 2009 23:47

doua carlige sunt perfect legale si din cate stiu eu C&R nu e deocamdata obligatoriu
corect ?
daca da, lasati aici sa vorbeasca pe cine intereseaza subiectul, mistourile la cafenea

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Baieti ...............

Mesaj de chiorean alin » 26 Feb 2009 00:27

[quote="ANTON ADRIAN"] trbuiai sa ai 2 3 carlige unul langa altul si legate cu fir subtire altfel nu o lua daca era doar cu un singur carlig

Nu explici putzin te rog ce ai vrut sa spui?,ma rog,care crezi tu ca e explicatzia.

C&R
junior member
Mesaje: 33
Membru din: 20 Ian 2009 16:30
Localitate: bucuresti

Mesaj de C&R » 26 Feb 2009 10:59

domnule danr

Cu tot respectul pentru faptul ca administrati acest forum, ma vad totusi nevoit sa fac cateva precizari, vizavi de replica dvs.

1. mistoul meu nu era de fapt misto, ci o intepatura, o replica acida la adresa unuia care numai sportiv nu pescuieste
2. montura prezentata acolo nu este cea clasica cu 2 cirlige, aflate la oarece distanta unul de celalalt, ci "2-3 cirlige legate unul linga celalalt", indicatie clara ca stilul e mai apropiat de japca decit de pescuit sportiv
3. este drept ca nu e obligatoriu C&R, dar lasati-ma sa fiu convins ca 99 % dintre romani nu se opresc din pescuit atunci cind ajung la norma impusa prin lege pentru o zi de pescuit pe apele publice. Ceea ce ma face sa cred ca toti pestii prinsi peste aceasta limita, si care ar trebui in mod normal eliberati, au o soarta nu foarte fericita

Nu am pretentia ca toti sa reactioneze pozitiv la aceste "mistouri", nu ma erijez in avocatul pestilor, dar am pretentia ca pe un forum de pescuit, si aici dvs., administratorii, ar trebui sa fiti cei care discern mai bine decit toti ceilalti, atitudinea sa fie mai apropiata de spiritul de sportivitate decit de furaciune.

Toate cele bune!
"Game xxx are too valuable to be caught only once" Leo Wulff - 1939

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 26 Feb 2009 13:45

deci aici nu polemizam, nu facem teorii la altii care pescuiesc altfel, nu facem teoria sportivitatii, se discuta tehnic
asta am vrut sa subliniez
polemici, intepaturi, pareri pro sau contra la cafenea
daca vrei sa interpretezi negativ o poti face cu oricine, atata timp cat retinutul pestilor nu este ilegal si nici pescuitul cu 2 carlige nu este, si din mesajul omului nu reiese in mod clar ca e vorba despre braconaj sau ceva interzis, atunci nu este nici o problema
deci daca te intereseaza subiectul bine, daca vrei doar sa educi pe unii sau pe altii te rog sa te abtii, forumul asta este pentru toti pescarii nu doar pentru adeptii C&R

dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 26 Feb 2009 14:05

omu o spus 2 3 carlige unul dupa altul,poate 2 poate 3 poate 23 cine stie...
oricum cred ca multi s-au abtinut cu greu sa nu posteze cand au vazut randurile de mai sus...e greu de inteles,incepator OK,nestiinta OK,dar chiar sa nu bagi nimic in seama din ce-i scris pe aici si sa postezi ca-n codru, asta-i mai greu de priceput.

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 26 Feb 2009 14:55

ignorati sau dati un sfat constructiv
daca se cauta mereu nod in papura nu va fi vesnic decat cearta, ironie etc

Avatar utilizator
ANTON ADRIAN
member
Mesaje: 150
Membru din: 05 Mar 2008 18:12
Localitate: constanta

Salutare

Mesaj de ANTON ADRIAN » 05 Mar 2009 23:40

Domnul c&r montura pe care am prezentato eu nu o folosesc ft des dar ce am explicat eu acolo a fost vb de boilesuri dar facute din mamaliga ok? ;-) iar stilul asta de montura lam vazut la pescarii din zona care dadeau in acest fel .........iar eu nu imi permit sa ma duc la un pescuit de a rupe monturi si de a scapa peste .si folosesc in general 1 singur carlig si plumb ecologic.........dar afirmatiile tale la adresa mea sunt pur si simplu fara rost :evil: si prea putin ma deranjeaza iar daca te intereseaza un anumit subiect de pe forum posteazati un raspunsul dar nu neaparat cel negativ .........ca din tantar u ai facut armasar criticanduma ca e braconaj . :!: fir intins

Scrie răspuns