BOILIES PE DUNARE

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 27 Noi 2006 20:37

off topic

@Lipovene
cat iei ptr. 1 saptamana ca ghid??
da-mi pe privat
mersi
Dan

Avatar utilizator
lipoveanu
senior member
Mesaje: 307
Membru din: 09 Mar 2005 00:53

Mesaj de lipoveanu » 27 Noi 2006 21:08

600.000lei/h
anul asta o sa fie mult peste pe Dunare .... dar si multa apa deasupra ....
http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... ser_id=673

Avatar utilizator
lipoveanu
senior member
Mesaje: 307
Membru din: 09 Mar 2005 00:53

Mesaj de lipoveanu » 27 Noi 2006 21:22

cucule.... chiar am oprit in fetesti de am luat paine calda de la cuptorul de langa gara...una sa mancat pe drum goala..pana la pod... dupa ce am trecut podul am intrat in balta...spre calarasi...
anul asta o sa fie mult peste pe Dunare .... dar si multa apa deasupra ....
http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... ser_id=673

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 28 Noi 2006 13:08

lipoveanu scrie:600.000lei/h
:cry:

Avatar utilizator
lipoveanu
senior member
Mesaje: 307
Membru din: 09 Mar 2005 00:53

Mesaj de lipoveanu » 28 Noi 2006 14:05

glumesc....
...dar unde vrei sa pleci... ????
anul asta o sa fie mult peste pe Dunare .... dar si multa apa deasupra ....
http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... ser_id=673

Avatar utilizator
Cucu Ionel
senior member
Mesaje: 470
Membru din: 08 Ian 2006 15:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 28 Noi 2006 18:08

N-am mai fost la Fetesti din '84,atunci am trecut cu bacul Borcea si-am pescuit pe niste canale,am luat ciortani la kil si caras mare ...Acum nu mai am pe nimeni acolo,mi-a murit si nasu'meu,asa ca nu stiu cand o sa mai dau pe acolo,dar daca mai arati multe poze din astea nu se stie ..
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru

Avatar utilizator
lipoveanu
senior member
Mesaje: 307
Membru din: 09 Mar 2005 00:53

Mesaj de lipoveanu » 08 Dec 2006 23:50

plec la noapte iar... am fost si acum o saptamana...si acum 2 saptamani... am prins crap si salau ...crapul mai rar..dar mare... intre 4-8kg salaul peste 1kg.. inca nu sa racit destul ptr salau...atat cat sa intre si bucati de plocon...
anul asta o sa fie mult peste pe Dunare .... dar si multa apa deasupra ....
http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... ser_id=673

Avatar utilizator
luigino2005
junior member
Mesaje: 78
Membru din: 04 Aug 2008 18:27
Localitate: Galati
Contact:

Se intorc mereu in acelas loc

Mesaj de luigino2005 » 23 Ian 2009 19:08

dinu profesoru scrie:eu fac 5 pina la 8 partide de pescuit pe an in Delta si asta de 8 ani exact.Bun,desi am respect si i-mi place cum scrii Dane nu pot fi de acord cu parerea ca crapul e tot crap si pe balta si pe rau,fie chiar balta salbatica.Cel mai important argument ar fi ca mai ales pe Dunare crapii se deplaseaza zeci de kilometri si nu poti sa-i faci dependenti de boilies ca pe un lac,cu porumbul si cu mamaliguta e altfel.
De sute de ani localnicii transporta recoltele pe apa si inevitabil parte din ele ajung in apa iar mamaliga la fel este aliment de baza pentru localnici iar ce nu consuma ajunge tot in Dunare,asta e parerea mea.Si ca sa va dau un pont, dupa multe incercari am ajuns la concluzia ca singurul boilies care e concurent serios pentru porumb e cel de culoare galbena sau portocalie(indiferent de compozitie) si aici iar trebuie sa contrazic afirmatia ca crapul se ghideaza in primul rand detectind aciditatea din jurul momelii,la un debit mediu de 8000mc/sec si o viteza medie de 10 km/h cat are Dunarea dilutia e imensa si eu cred ca nici un crap nu poate detecta momeala dupa aciditatea din jurul ei.
Anul trecut la inceputul primaverii am prins un crap de 20 kg si pana la sfarsitul anului a mai fost prins de 2 ori.Ideea este ca ,chiar daca face km in ape curgatoare el se intoarce unde stie ca gaseste mancare sau se opreste in zonele cu mancare.Imi pare rau ca nu am avut pana acum posibilitatea sa-l caut pe Dunare chiar daca sunt din Galati.Eu pescuiesc in Italia pe raul Po si nu cred ca sunt diferente intre ape.Parerea mea este ca si pe Dunare el mananca boiles si nu face mari diferente intre mamaliga si boiles.Important este sa insistam cu bilele noastre si o sa avem rezultate. ;-)
No Biiiip....No Partyyy.Imagine C&R

dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 24 Ian 2009 14:32

@luigino
am si uitat de topicul asta,dar e chiar interesant pentru pescarii care pescuiesc si pe balta si pe Dunare.De cand am scris ultima oara pe acest topic au trecut ceva ani dar am mai invatat ceva.Diferenta este mult mai mare, intre pescuitul pe o balta nadita intensiv cu boilies si pescuitul pe Dunare,dar in acelasi timp am vazut clar ce efect poate avea pescuitul pe Dunare intr-o portiune nadita intensiv cu boilies.Exista o anumita portiune pe bratul Chilia(cei care stiu cunosc)unde pe 2 km se nadeste de 5-6 ani cu aprox 400-800 kg boilies pe saptamana si unde exista crapi care s-au pensionat acolo.Foarte bune si frumoase toate acolo daca mai stii 2-3 trucuri esti castigator cu boilies(am prins si eu pentru prima oara un numar semnificativ de capturi frumoase la boilies dar...?)Surpriza...invariabil si la mai multe partide la rand,alternarea pescuitului la boilies cu cel la boabe a dat cel mai bun rezultat iar cea mai mare captura de 17 kg am prins-o tot la porumb(de altfel cei mai meseriasi ai locului,desi nu recunosc,nadesc si pescuiesc si ei cu porumb si stiu ei bine de ce).
Sa revin la crapul tau de 20 kg prins de N ori la rand,exact cum spuneam crapul este deosebit de oportunist daca are mancare si adapost,multumesc frumos el ramaine pe aproape.Ma gandesc ca in zona unde ai pescuit tu pe Po nu ai fost primul care ai dat cu boilies si nici singurul pescar de crap pe vreo 5 km,din contra cred ca zona era intens pescuita cu boilies si binenteles C&R de unde si rezultatul tau(nu incerca pe Dunare asa ceva si nu te astepta sa se intample asa ceva fiindca deocamdata nu se poate...)

Avatar utilizator
luigino2005
junior member
Mesaje: 78
Membru din: 04 Aug 2008 18:27
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de luigino2005 » 24 Ian 2009 16:00

Se poate nu vreau sa contrazic pe nimeni.Sper sa reusesc sa ajung anul asta acasa si chiar vreau sa-l incerc si eu pe Dunare, ca nu am pescuit niciodata in Romania cu noile metode.
No Biiiip....No Partyyy.Imagine C&R

Scrie răspuns