Lacuri si balti cu crap

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Lacuri si balti cu crap

Mesaj de Dani Hentiu » 02 Mar 2004 13:02

Rog pe toti impatimitii pescuitului la crap care intra pe aceasta pagina, sa adauge o informatie,despre un lac sau o balta unde,se prinde crap si se poate petrece un concediu la pescuit fara sa te intorci acasa falit.

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 04 Mar 2004 14:37

Daca fiecare dintre noi ar adauga o singura locatie toti am fi mai bogati.Reflectati la asta! O sa incep eu: Balta cunta jud. Alba. Dinspre Sebes catre Sibiu, se parcurg 10-11 km, apoi se vireaza la stinga si se mai parcurg 3-4 km.Este o balta de aprocsimativ10hectare,cu o adincime medie de 2 metri. Populatia piscicola este indeosebi de crap si caras dar se mai gaseste si salau.Taxa este de 150 000 lei de la apus la rasarit, pescuitul pe noapte fiind interzis, dar eu am pescuit si noaptea fara ca paznici sa ma intrebe ceva.Posibilitati de cazare exista la cabanute cu 200000 lei noapte si la motelul lacului,dar nu stiu pretul, tot acolo se poate face si dus, sau se poate minca o mincare calda. Camparea cu cortul este gratuita, dar sunt ceva probleme cu gasirea lemnelor de foc. Oricum poate fi un loc in care sa va simtiti bine la preturi rezonabile. Multumesc!

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 04 Mar 2004 19:06

Buna idee domnule Hentiu.
Deci,Benesat pe Somes,la granita judetelor Salaj cu Maramures.Ai balta si la cinci minute pe jos Somesul.Somn,crap,caras,platica,stiuca,salau,scobar,avat,clean,mreana si maruntisul obisnuit.Deci,intr-o saptamina poti pescui toti acesti pesti sau numai care iti convin.Daca nu merge balta merge Somesul si invers.Dimineata se poate face o partida la platica pe balta,dupa aia un spinning pe riu,momesti un loc pentru scobar ,te intorci pe balta mininci,un pic de siesta dupa care te intorci la locul momit si cu un telescop usor faci un pescuit finut la scobar.Pe inserate poti cauta salaul sau astepta trasatura somnului.Camparea cu cortul gratuita.Taxa nu stiu cit este dar in orice caz mica iar pentru Somes ie nevoie de permis vizat pe ape de ses.Mai in jos Somesul intra intr-un mic defileu(La Strimtori) si are locuri numai bune de pescuit.Pe malul opus drumului se afla o pajiste naturala numai buna de campat,padurea la 50m in spate asa ca lemne sint.Aparat de fotografiat obligatoriu,daca nu pentru pesti atunci pentru un caprior care la nici 100m de cort bea apa linistit printre aburii diminetii. Daca prin sfirsitul lui august-septembrie auziti niste zgomote mai ciudate prin padure,stati linistiti ca nu sint decit niste cerbi.In rest peisajul cu dealuri si paduri ,cerul albastru si mirosul de toamna.Si liniste. Fara terase,fara barci cu motor,fara muzica,fara pelicani,fara deranj.Pentru mine asta ajunge.Nu mai am nevoie sa caut recorduri.De abia astept sa ma intorc acolo.



Fratilor,asta a fost acum citiva ani,prin "94.

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
edwyn
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 20 Aug 2003 22:48
Localitate: London
Contact:

Balta de la Benesat

Mesaj de edwyn » 04 Mar 2004 23:31

Eu zic ca daca stai mai departe nu merita sa vi eventual pentru peisajul din zona .
Sau dus vremurile bune pe acea balta cind se prindea cite ceva acum balta e plina de plase si sa scos tot ce era. se intimpla primavara cind este mare Somesul sa inunde balta atunci se populeaza singura,poti sa ai partide frumoase de pescuit mai ales la rapitori,stuca,salau.
Dar de citva ani cu seceta care a fost Somesul nu a crescut indeajuns ca sa inunde balta asa ca este foarte putin peste.Am auzit ca a inchiriato cineva care s-ar parea ca vrea sa faca treaba bunaasta ramane de vazut.
Despre Somes vreau sa-ti spun sa ai grija unde pescuiesti,ca la noi nu ai voie cu permis de Maramures sa pescuiesti in jud Salaj si nici invers nici macar cu un metru sa nu depasesti limita de judet ca binevoitori de la AJVPS te faulteaza :twisted: Stupida regula si greu de inteles odata ce nimeni nu face nimic pentru acest rau.

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 05 Mar 2004 11:46

Fratilor pe pagina avem un link "Locuri" haideti sa postam toti acolo locurile de pescuit pe care le stim.
Ar fi un real castig pentru toti.Eu unul am constatat cu uimire ca sunt foarte putine locuri trecute pe harta.
Haideti sa haidem si sa postam cat mai multe locuri astfel incat sa ne fie mult mai usor sa alegem viitorul loc de pescuit mai ales ca incet incet se apropie sezonul.

All the Best!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 06 Mar 2004 18:28

CristiB scrie:Fratilor pe pagina avem un link "Locuri" haideti sa postam toti acolo locurile de pescuit pe care le stim.
Ar fi un real castig pentru toti.Eu unul am constatat cu uimire ca sunt foarte putine locuri trecute pe harta.
Haideti sa haidem si sa postam cat mai multe locuri astfel incat sa ne fie mult mai usor sa alegem viitorul loc de pescuit mai ales ca incet incet se apropie sezonul.

All the Best!
Acu' fie vorba intre noi: stim noi cum sunt pescarii, in general tin secret locurile bune si putin frecventate. :wink:

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 12 Mar 2004 17:27

Lacul Surduc jud Timis:dinspre Deva spre Timisoara la 75km din localitatea Traian Vuia se face la stinga si se mai parcurg 10 km pina ajungeti la barajul lacului Surduc,de acolo va poate indruma cineva sa ajungeti pe partea cu padurea,acolo sunt cele mai bune locuri de pescuit. Lacul are o suprafata de citeva sute de hectare si ascunde exemplare de crap de peste 20kg,platica,salau s.a.m.d.,conditii de campare super,permisul este A.G.V.P.S. si se poate viza in localitatea Faget inainte de Traian Vuia cu citiva km. Se pescuieste plantat la 3-400m de mal,momeala preferata porumb + mamaliga cu tot felul de seminte si fainuri FIR INTINS

marian oprea
new member
Mesaje: 2
Membru din: 04 Apr 2004 21:46

Mesaj de marian oprea » 04 Apr 2004 22:06

Salut! Sunt nou pe forum si nu foarte "batran" in pescuitul crapului. Asa ca daca am sa mai fac si gafe pe viitor sa-mi fie cu iertare.
In leg cu balti bune de crap as avea 2 recomandari cu rezultate bune anul trecut: calitativ -Tancabesti bazinul din spate pe care am avut captura de 12 kg iar cantitav si o balta care va oferi cu siguranta satisfactie prin nr mare de capturi de caras (peste 500 g) si ciortan( frecvent 1-2 kg mai mare n-am prins) este Rosia 3 sau La Groapa ( este in comuna Tunari cum intri dinspre centura inainte de noul sediu Porsche romania este o intersectie. Acolo se face stanga si inainte de calea ferata cu 20-25 m este un drum de pamant care merge o buna buc paralel cu calea ferata pt ca apoi sa coboare spre balta. Balta este inchisa cu un gard). Aici luam asta vara 10-12 buc de ciortan la 1.5 -2 kg.
Avand in vedere ca suntem pescari sportivi sa speram ca mai multi pescari pe balta nu va insemna si mai putin peste. :(
Daca sunt doritori care vor sa aiba pe langa ei un novice dornic sa invete dar un partener cu siguranta virusat cu pescuitul as fi recunoscator pt cateva sesiuni de pescuit impreuna. Mai ales pt cei ce vor sa mearga sau merg frecvent pe tancabesti 2 pt ca de anul asta mi-am facut abonament si se pare ca voi petrece ceva timp pe acolo.
Toate cele bune si sa auzim de cat mai multe fire intinse la maxim .. si cat mai multi pesti eliberati !!!

Avatar utilizator
Danubian
junior member
Mesaje: 50
Membru din: 09 Ian 2004 14:57
Localitate: BRAILA

Mesaj de Danubian » 05 Apr 2004 08:34

A pescuit cineva in lacul Blasova (Insula Mare a Brailei)? Nu sunt pesti foarte mari dar in zilele bune distractia este asigurata (caras 200 gr - 500 gr si crap 0,5 kg - 3 kg). Cele mai bune luni sunt mai (caras) si aug. - oct. (ciortan). In balta sunt si somni dar trag foarte rar pentru ca au mancare din abundenta.
CATALIN - BRAILA

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 05 Apr 2004 15:07

Daca tot aveti pe acest site "locuri de pescuit" si cum pentru judetul Iasi nu apare decit lacul Dumbrava va pot relata o intimplare a unui pescar care a mers anul trecut la Dumbrava, a platit ziua de pescuit, a primit chitanta si nu a prins nimic in ciuda asigurarilor paznicilor ca acolo este peste.
Numai ca la plecare a devenit subiect de ironie pentru niste sateni, de la care a aflat ca in saptamina anterioara administratorul a tras cu plasele si a reusit sa recolteze impresionanta cantitate de ... 15 kg.

Pentru cei care vor merge totusi la Dumbrava, la sfirsit de saptamina si nu aleg o zi mohorita, chiar ploioasa, le sugerez sa se inarmeze cu rabdare cind cei care se scalda (si care sunt mai numerosi ca la strand) vor inota printre firele lansetelor.

In rest numai de bine, peisaj superb, loc de gratar, la Dumbrava s-a prins crap si probabil ca ... se va mai prinde.

Scrie răspuns