luni 19.04

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

luni 19.04

Mesaj de Iliuta Goean » 18 Apr 2004 22:06

haideti sa facem un fel de situatie saptamanala a ceea ce s-a intamplat, un raport al rezultatelor la pescuit.

cel mai tare ma intereseaza sa spuneti unde ati fost, ce ati prins (daca ati prins), balta (sau raul, cu o localizare), cat e taxa, care sunt conditiile, cat e taxa, la ce ati prins, la ce au prins altii etc. daca aveti poze puteti sa le trimiteti pe adresa mea de email (iliuta@crap.ro) si vor fi postate pe foorum sau pe album.

daca stiti schimbari asupra situatiei la baltile care sunt deja postate la rubrica "locuri" va rog anuntati-ma si pe mine, daca stiti si alte balti care nu sunt trecute acolo downloadati formularul si completai-l, multumesc


eu am fost la sarulesti si am prins platici la undita (detalii despre balta si taxa sunt pe site), la crap nu am incercta, apa avea 6 grade si oricum nu am putut sa stau decat pana la ora 5, nu avea timp sa intre pe nada.
Nu face ce nu-ti place!

Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Andrei Tianu » 19 Apr 2004 10:16

Am fost sambata 17.04 la Rosiori ( Movilita ) la indemnul unor prieteni care primavara trecuta au avut capturi frumoase in perioada asta.Drumul pana la balta este asfaltat in proportie de 99% asa ca nu este dificil de ajuns.Pe drumul Bucuresti - Slobozia in localitatea Movilita ( spre iesirea din comuna ) pe partea dreapta este un drum care te duce la Rosiori ( nu este indicator dar este usor de observat - un sir de plopi perpendicular pe soseaua nationala - dupa iesirea din Rosiori pe stanga este un drum de pamant care coboara spre balta (ca punct de reper o fantana cu cumpana).Balta este micuta, fara umbra (in caz de soare) fara adapost in caz de vant si apa are o adancime maxima de 1m - 1,2m (asta am remarcat in urma traversarii baltii in picioare a unei vaci) si pe fund este iarba.Taxa iti este incasata la 5 min. dupa ce ajungi ( 200.000 pe zi), iti este servita povestea cu popularea de catre patron cu 3t de peste (din ce am prins cred ca era vorba de puiet de caras ( 50g bucata).In 8h de stat pe balta am reusit sa prindem 4 persoane 3 carasi pe la 800g si probabil daca i-am fi tinut, 3-4kg de carasei (50g )care tocau orice momeala puneai in balta.Un satean ne-a spus ca balta a fost navodita si extrase cam 16 tone de crap asa ca in concluzie nu cred ca voi mai ajunge acolo curand si nici nu v-as recomanda aceasta balta.
Fir intins !

Avatar utilizator
paul_m
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 30 Mar 2004 14:34
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de paul_m » 19 Apr 2004 12:00

tocmai am lasat un mesaj la tehnici nade si momeli. sper sa fie de folos!
Cand pestele se hotareste sa ia momeala... onoreaza pescarul, cand pescarul pescuieste sportiv... onoreaza pestele

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 19 Apr 2004 12:44

Am fost sambata la UROI (langa orasul SIMERIA) la 20 km de deva....
Taxa este de 200 000 lei /zi ai voie 2 bete..Este frumos daca vrei sa dai la pluta
Eu am dat doar la fund si nu am luat crap mai mare de 600 g ...deci mergeti numai daca va place plutaritul

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 20 Apr 2004 12:22

oare numai noi 3 am fost la pescuit?
Nu face ce nu-ti place!

Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Andrei Tianu » 20 Apr 2004 12:38

ceilalti l-au omorat si nu vor sa spuna locurile in care au fost si la ce au dat :D

Gabi A
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 30 Mar 2004 11:48
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabi A » 20 Apr 2004 15:23

Am fost la Belciugatele (in balta de 300) si am prins toata ziua 6 carasi la teava~2 kg si nici urma de crap pe toata balta. Din ce am auzit eu, un singur pescar ar fi luat un ciortan de vreo 2 KG si cam atat. Balta are peste insa nu stiu ce se intampla in week-end - rezultatele sunt foarte slabe la toata lumea iar crap se prinde doar intamplator.


Gabi Astefanoaei

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 20 Apr 2004 16:00

Care Belciugatele (nu am mai fost demult si nu mai stiu preturile, asa ca aia de 300 de mii nu-mi spune nimic)?

Cea mica de la sosea, cea din dreapta digului, cea din stinga sau la livada? Unde ai stat? Cu ce ai dat?

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 20 Apr 2004 16:26

Nu este chiar asa, dar chiar nu am cu ce sa ma laud.
Am fost duminica la Cascioarele. am dat in dreptul insulei. Vremea cum o stiti. Vint din fata destul de puternic, apa tulbure si rece (asta la circa 70-80 metri cat am reusit sa arunc). O singura trasatura mai decisa, dar am ratat. Rezultatul 0. Am stat circa 8 ore si din nefericire am fost si singur, nu am avut cu cine schimba o impresie. Langa mine doi tipi care erau veniti cu o seara inainte aveau 4 ciortani la 1.5-2 kg. Oricum mi-am incarcat bateriile pentru toata saptamana si am testat monturile facute peste iarna.

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 20 Apr 2004 16:50

Vreau sa merg la Surduc dar nu stiu daca am voie sa pescuiesc...stie cineva ceva??
Dar de Cunta?Am auzit ca a inceput sa se prinda.....is it true?

Scrie răspuns