Fantana Doamnei

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

Fantana Doamnei

Mesaj de sergiu_q » 19 Aug 2007 22:16

Locatie : Fantana Doamnei jud Calarasi , la aproximativ 80km de Bucuresti.
Se poate ajunge pe autostrada pana la Fundulea si dupa aia pe drumul vechi spre mare , iar din Lehliu se merge spre Paicu. Drumul este foarte bun cu exeptia ultimilor kilometri care nu sunt asfaltati. Se poate merge cu masina pana pe malul baltii chiar si cand ploua (riscul de impotmolire pe iarba este destul de mic).
Taxa este de 20Ron/ zi iar pestele se poate retine fara limita (aici intervine si bunul simt al fiecaruia :) ). Nu mi-au pomenit nimic de vreun regulament si chiar m-au incurajat sa dau la bomba :oops: (..dar nu sunt genul ).

Am plecat impreuna cu un prieten la 4 dimineata din bucuresti si ajuns pe balta pe la 5 dimineata. Acolo ne-am intalnit cu cineva care venise de cu seara si care deja prinsese cativa carasei , la 7 dimineata cand a plecat avea 10 kg de caras & ciortan .
Am ales un loc pe malul stang al baltii (partea cu dealul lin) si am inceput sa nadesc . Am bagat cam de toate , porumb muiat , porumb dulce mamaliga , mamaliga cu sprot si vreo 0.5k de boiles. Pe la 6 au aparut 2 disperati cu numere de bucuresti care venisera sa dea din barca si a caror nesimtire o sa o uit mai greu.
Desi au vazut ca nadesc in fata locurilor in care ne-am pus si aveam deja lansetele in apa .Data viitoare o sa nadesc cu boiles direct spre capul "vaporeanului".

Despre balta...... mica si cu multa vegetie. Adancimea nu depaseste 1.5m , latimea de max 150m , lungime aprox 2km.
Din cauza vegetatiei am pierdut foarte multe monturi si implicit cativa pestisori .
Am incercat cam la tot era omensc posibil :) , viermisori ,rama, porumb (in lapte , uscat si la borcan ) , mamaliga in toate formele :) , boiles .
Singurele lucruri pe care le stiu pestii acolo sunt doar viermii , ramele si mamaliga ( nu au nici o preferinta la arome :) ) .
Din punctul meu de vedere a fost o partida semi-moarta . Am prins 15 carasi (intre 150 si 300 grame ). Singura chestie care ma face sa ma mai duc sunt cele doua rateuri monumentale , 2 crapacei frumosi :) . Primul a fost urias, mai mare decat cel din poza din album forumului http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... ic_id=3301 iar al doilea cam cat cel din poza . Nu ma pot exprima cate kg au avut dar ca dimensiune ii pot compara .
Primul l-am agata la viermisor , a tras destul de firav , nu a fost prea nervos si l-am adus usor la mal. L-am pierdut in momenrul in care colegul meu a incercat sa bage minciogul sub el , minciogul fiind mult prea mic si pus prost , l-a atins putin , s-a speriat si a tasnit de a indreptat acul .
Al doilea m-a tinut in priza mai mult m-a plimbat mult si a tras puternic , la un momendat imi fuiera firul, mai scapa frana....ce sa mai vb...atmosfera frumoasa. Ne-am bagat in apa ca dadea ture pe langa o bata infipta in mal la vreo 2metri de mal . L-am scapat in acelasi mare fel
:cry: :cry: :cry:
Imi pare rau ca nu a fost cineva langa noi sa ne face macar o poza :(
Concluzia ... Dumnezeu iti da dar nu iti baga in traista .
Da-mi Doamne peste mare cand am si scule potrivite .
Am fost total pe dinafara, ace nepotrivite minciog prea mic ...si vecini "vaporeni" buni de luati la prastie .
Am fost surprins de dimensiunile celor 2 pesti avand in vedere imaginea de ansamblu a baltii si calitatea pescarilor intalniti acolo (2-3 pescari, restul amatori )
Atasez poze cu acele in cauza si harta cu rutele spre balta


Imagine
Imagine

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

Mesaj de remus_cta » 03 Feb 2008 12:59

balta buna ,eu am o ruda la nicolaie balcescu si am fost acolo la pescuit crap mare nam prins in schimb 3 ciortani la vreo 2 kg oricum balta cu mare potential.unde ai pescuit la pompe sau in partea cu stuf?

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 26 Feb 2008 07:16

Salut Sergiu. NU este de mirare ca ti-au indreptat carligele.... :oops: :roll: nu te supara pls dar alea NU sunt carlige pt crap.....
intra pe ID-ul meu de mess sa stam de vorba.

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 26 Feb 2008 07:18

Salut Sergiu. NU te supara dar carligele din poza NU sunt pt crap.....
intra pe ID-ul meu de messenger sa stam de vorba.

Avatar utilizator
djalinuu
junior member
Mesaje: 80
Membru din: 20 Feb 2010 09:19
Localitate: craiova
Contact:

Mesaj de djalinuu » 16 Mai 2010 03:59

da, asa cum spunea cineva mai sus... carligele alea sunt pentru orice numai pentru crap nu!
ce naiba, este 10-15 lei un set de carlige serioase...
fir intins
Asociatia Pescarilor Sportivi "OLTENIA"

Avatar utilizator
Albert
senior member
Mesaje: 447
Membru din: 02 Mar 2005 15:53

Mesaj de Albert » 16 Mai 2010 19:37

djalinuu scrie: ce naiba,
La naiba, postul e din 2007..intre timp omul s-a specializat, perfectionat la marea arta...la naiba :lol: E unul dintre exemplere care arata ca forumul asta e bun la ceva :-)

Avatar utilizator
djalinuu
junior member
Mesaje: 80
Membru din: 20 Feb 2010 09:19
Localitate: craiova
Contact:

Mesaj de djalinuu » 20 Mai 2010 10:48

Nu pot decat sa ma bucur.
Am vazut postul dar nu m-am uitat la data :)
Asociatia Pescarilor Sportivi "OLTENIA"

Scrie răspuns