LACUL BRATENI

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 06 Iun 2008 17:15

Salutare Voicu , mai traiesti ? Ce ai facut acolo in misiune ?
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Avatar utilizator
voicua
veteran
Mesaje: 568
Membru din: 02 Mar 2006 15:20
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de voicua » 06 Iun 2008 20:00

Am facut bine dar era loc de si mai bine :lol: .Intra pe mess.
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu...

gigi_duru
new member
Mesaje: 5
Membru din: 28 Mai 2008 23:25

Mesaj de gigi_duru » 11 Iun 2008 08:19

Asa cum era si firesc sa se intample am observat ca au cam scazut numarul pescarilor de pe balta eu sunt de acord ca trebuie investit si infrastructura si este de laudat faptul ca s-a pietruit drumul aproape pana in capatul balti, dar cel mai important lucru pentru care batem drumul si sacrificam wekendurile este pestele care oare cand o sa apara? ca nu prea am auzit pe nimeni sa se laude ca a prins ceva cat de cat mai interesant.
Venim totusi sa ne destindem sa luam o gura de aer prospat sa ne incarcam bateriile pentru inca o saptamana stress and stress, dar domnilor ar trebui sa avem si noi ceva satisfactii un drill de doamne ajuta.
Stateam intr-o seara la restaurant si ii auzeam pe doi ca discutau intre ei ca si-au scos cheltuiala ca au prins trei crapi si si-au scos taxa si benzina etc. Discutam cu altii si pescuiau doi pe o taxa adica doua si doua bete ca mai bine beau 40 de ron decat sa-i dea paznicilor pentru bilet.

Avatar utilizator
Boros Floris
junior member
Mesaje: 48
Membru din: 04 Apr 2008 19:35
Localitate: cluj
Contact:

Mesaj de Boros Floris » 11 Iun 2008 14:17

gigi_duru scrie:Asa cum era si firesc sa se intample am observat ca au cam scazut numarul pescarilor de pe balta eu sunt de acord ca trebuie investit si infrastructura si este de laudat faptul ca s-a pietruit drumul aproape pana in capatul balti, dar cel mai important lucru pentru care batem drumul si sacrificam wekendurile este pestele care oare cand o sa apara? ca nu prea am auzit pe nimeni sa se laude ca a prins ceva cat de cat mai interesant.
Venim totusi sa ne destindem sa luam o gura de aer prospat sa ne incarcam bateriile pentru inca o saptamana stress and stress, dar domnilor ar trebui sa avem si noi ceva satisfactii un drill de doamne ajuta.
Stateam intr-o seara la restaurant si ii auzeam pe doi ca discutau intre ei ca si-au scos cheltuiala ca au prins trei crapi si si-au scos taxa si benzina etc. Discutam cu altii si pescuiau doi pe o taxa adica doua si doua bete ca mai bine beau 40 de ron decat sa-i dea paznicilor pentru bilet.
In acest moment Brateniul este intr-o etapa de transformare,exact pentru acei pescari care erau pe terasa si pe care ii auzeai tu...ei trebuie sa dispara de pe putinele lacuri care mai au ceva de zis in ardeal...daca cineva vrea sa faca o afacere din peste,pot,dar nu prin a goli un lac pe care este musafir doar cateva ore sau zile...peste este pe brateni...si ar fi fost si mai mult daca nu erau baieti despre care vb tu...
ARIZONA CARP TEAM

rares
member
Mesaje: 115
Membru din: 10 Apr 2008 07:26
Localitate: cluj

Mesaj de rares » 13 Iun 2008 08:51

mai baieti,daca vrem sa avem lacuri bune in cluj trebuie sa stopam fenomenul"daca tot l-am prins il iau,s-au il bag in straita"si sa se duca cu nemiluita,trebuie sa facem si noi ceva.ia sa vedem cati dintre noi sunt intradevar de acord sa adopte sistemul C&R?.
si sa vedem cati dintre noi care de cate ori vedem un pescar ca fura,luam atitudine?.sunt niste itrebari la care nu astept raspuns pe forum,dar va rog sa vi le raspundeti voua in gand si dupa aceea sa ne gandim de ce nu mai trage,de ce nu am parte de un drill,de ce balta nu mai are peste,etc.
ia ganditi-va,cce satisfactie e mai mare,sa mergi la pescuit si de fiecare data sa ai parte de drill,s-au sa-mi umflu burta cu un peste care l-am prins eu,ca doar trebuie sa dovedesc ca sunt pescar si peste 3 luni nu am nici drill si nici burta plina.iar dupa acea tot la metro apelam!!!!! :oops: :roll:
pescuit=sportivitate,fair-play,relaxare

doru_m
new member
Mesaje: 1
Membru din: 13 Iun 2008 15:30
Localitate: bistrita

completare...

Mesaj de doru_m » 13 Iun 2008 15:43

sunt cam nou pe aici...sper sa nu intru ca musca-n lapte....dar nu m-am putut abtine...
merg relativ des la Brateni, sunt din Bistrita si-mi place lacul. Dar ce se intampla anul acesta acolo este dureros....din 5 partide de 24 ore cel putin, daca prinzi un peste esti boier...inca in primavara a fost cum a fost, dar acuma, cam slab.
apropos de cei doi la un bilet: un "nene", fost paznic acolo, "si-a luat barcuta, si trebuie sa-si scoata investitia". Alta ocupatie nu are. Este permanent pe lac, scoate zilnic peste si-l vinde, o bucata o da inapoi pentru bilet, iar restul duce acasa... momeste si pescuieste cate 10 zile in acelasi loc. nu este zi sa nu mearga cu cel putin 2 buc. mari acasa, nu conteaza ce: salau, fitofag, ten, crap=peste mare sa fie!
cand se va stopa "braconajul elegant" cum imi place sa-i spun?
si paznicul dat afara...cam tarziu...in toamna parca era balta lui....asta e!
gigi_duru scrie:Asa cum era si firesc sa se intample am observat ca au cam scazut numarul pescarilor de pe balta eu sunt de acord ca trebuie investit si infrastructura si este de laudat faptul ca s-a pietruit drumul aproape pana in capatul balti, dar cel mai important lucru pentru care batem drumul si sacrificam wekendurile este pestele care oare cand o sa apara? ca nu prea am auzit pe nimeni sa se laude ca a prins ceva cat de cat mai interesant.
Venim totusi sa ne destindem sa luam o gura de aer prospat sa ne incarcam bateriile pentru inca o saptamana stress and stress, dar domnilor ar trebui sa avem si noi ceva satisfactii un drill de doamne ajuta.
Stateam intr-o seara la restaurant si ii auzeam pe doi ca discutau intre ei ca si-au scos cheltuiala ca au prins trei crapi si si-au scos taxa si benzina etc. Discutam cu altii si pescuiau doi pe o taxa adica doua si doua bete ca mai bine beau 40 de ron decat sa-i dea paznicilor pentru bilet.
:shock:
speranta moare ultima......

gigi_duru
new member
Mesaje: 5
Membru din: 28 Mai 2008 23:25

Re: completare...

Mesaj de gigi_duru » 30 Iun 2008 20:40

Jale mare fratilor mai nimic un wekend intreg incep sa ma gandesc serios sa cauta alta balta ca asa nu se poate.
Sper ca acum cu ocazia concursului sa bage ceva peste ca altfel e de rau.
Vad ca nu prea mai scrieti asa ca trag concluzia ca a-ti cam rarito si voi

xxl_cristinel
new member
Mesaje: 10
Membru din: 29 Mai 2008 13:53

Re: completare...

Mesaj de xxl_cristinel » 16 Iul 2008 09:18

S-a inscris careva l-a concursul din 1-3 august?
Am fost in wekend si spre surprinderea mea am prins foarte bine probabil si datorita populari care a avut loc in cursul saptamanii oricum important este ca s-a miscat ceva aici sper ca vor popula si cu ocazia concursului.

claudiu77
member
Mesaje: 209
Membru din: 11 Feb 2008 21:16
Localitate: sibiu

Mesaj de claudiu77 » 18 Iul 2008 20:19

rares scrie:mai baieti,daca vrem sa avem lacuri bune in cluj trebuie sa stopam fenomenul"daca tot l-am prins il iau,s-au il bag in straita"si sa se duca cu nemiluita,trebuie sa facem si noi ceva.ia sa vedem cati dintre noi sunt intradevar de acord sa adopte sistemul C&R?.
si sa vedem cati dintre noi care de cate ori vedem un pescar ca fura,luam atitudine?.sunt niste itrebari la care nu astept raspuns pe forum,dar va rog sa vi le raspundeti voua in gand si dupa aceea sa ne gandim de ce nu mai trage,de ce nu am parte de un drill,de ce balta nu mai are peste,etc.
ia ganditi-va,cce satisfactie e mai mare,sa mergi la pescuit si de fiecare data sa ai parte de drill,s-au sa-mi umflu burta cu un peste care l-am prins eu,ca doar trebuie sa dovedesc ca sunt pescar si peste 3 luni nu am nici drill si nici burta plina.iar dupa acea tot la metro apelam!!!!! :oops: :roll:
ai dreptate nu se prea ia atitudine vedem cum uni "bag in traista" crapii si nu luam masuri concrete
am fost in primavara la pescuit pe lacul brateni la invitatia unui prieten si am plecat cu un gust amar de pe balta !!
erau niste clujeni pescuiau in zona plopilor care au facut o adevarata afacere din caratul crapilor!! stateau pe un loc nadit de mult timp si isi pasau locul de la unul la altul!! cu toate ca nu aveam cunostinte prea multe in pescuitul crapului si scule mai modeste reuseau sa prinda crap dupa crap!! au prins zeci de bucati pe care le-au indesat in porbagaj !!
din cite am inteles erau tata si fiu cu un audi a4 argintiu cu nr de cj!! erau clienti vechi pe balta si se "serveau "baietii!! poate ai stiti!!
CS Ovidius

Pilbak Levente
member
Mesaje: 276
Membru din: 18 Feb 2009 09:54
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Pilbak Levente » 23 Feb 2009 20:15

Am auzit de la cineva ca pe Brateni se va pescui doar C&R!Oare e adevarat?
Asteptam primavara

Scrie răspuns