Pescuitul pe râul Mures

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

alinteodor79
new member
Mesaje: 13
Membru din: 06 Noi 2007 17:11
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de alinteodor79 » 11 Mar 2009 14:49

am pescuit foarte mult timp in zona barajului ludus-iernut(aveam bunicii in dates) pana acum patru ani. Intr-adevar se prindea somn mare (cel mai mare vazut de mine a fost de 25 kg) si am auzit povesti cu somni de 80-90 kg prinsi inainte de constructia termocentralei. Se prindea si crap si amur nu foarte mare 8-10kg insa doar in anumite locuri care erau ocupate din iunie pana in octombrie. Sincer somn de 189 kg pe mures nu am auzit niciodata. Intr-adevar erau unele din cele mai frumoase partide de pescuit facute de mine, nu se compara cu pescuitul pe balta. Erau locuri cu adevarat superbe pe care le amenajam in fiecare primavara pentru a avea acces.
P.S. Bunicul meu a fost pescar toata viata si cunostea raul de la baraj pana la cuci.

bug
member
Mesaje: 110
Membru din: 16 Noi 2008 19:58
Localitate: arad

Mesaj de bug » 11 Mar 2009 16:36

alinteodor79 scrie:am pescuit foarte mult timp in zona barajului ludus-iernut(aveam bunicii in dates) pana acum patru ani. Intr-adevar se prindea somn mare (cel mai mare vazut de mine a fost de 25 kg) si am auzit povesti cu somni de 80-90 kg prinsi inainte de constructia termocentralei. Se prindea si crap si amur nu foarte mare 8-10kg insa doar in anumite locuri care erau ocupate din iunie pana in octombrie. Sincer somn de 189 kg pe mures nu am auzit niciodata. Intr-adevar erau unele din cele mai frumoase partide de pescuit facute de mine, nu se compara cu pescuitul pe balta. Erau locuri cu adevarat superbe pe care le amenajam in fiecare primavara pentru a avea acces.
P.S. Bunicul meu a fost pescar toata viata si cunostea raul de la baraj pana la cuci.
aproape de arad,pe la birzava s-a prins somn si de 60kg,acum vreo 4 ani.s-a prins somn de 110kg dar acum vreo 25 de ani.la pripon .ala de 110 a avut in el un somn de 7kg care a atacat primul priponul.pe zona unde pesc eu sint cp 2 somni de peste 60 kg.i-am vazut

Scrie răspuns