Pescuitul pe râul Mures

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 16 Iul 2008 20:48

chiqui2k4 scrie:Pentru florinw.Deocamdata recordul in spania este de 103 kg.A fost prins de un pescar din afara Spaniei care a venit la Mequinenza la BAVARIAN GUIDING SERVICE.Este o firma care se ocupa cu pescuitul .Pot spune ca este cea mai tare de aici.Pentru ca mai sint si altele.
Cristi.
si ca sa creasca atit ia cam trebuit ceva ani, care pe mures din cauza poluari si deversarilor succesive nu ar avea sanse.ca sa nu mai vorbim de clima din spania care ii favorizeaza sa creasca enormsi nici de pescari de somn, adevaratzi profi care merg din toata europa special pt somn in spania.
atunci sansele unui XXL sa prinda un peste record pe o balta supra braconata si in curs de refacere care sint? dar poate omu vorbea in grame.... :lol:

cum e cu poza ? o mai asteptam mult? :mrgreen:

Avatar utilizator
chiqui2k4
member
Mesaje: 186
Membru din: 23 Ian 2005 11:36

Mesaj de chiqui2k4 » 16 Iul 2008 22:01

Lasa poza, ca ai sa imbatrinesti si nu ai sa vezi o poza cu un somn de atitea kg in zilele noastre.Asta nu inseamna ca nu or fi si exemplare de marimea asta.
Cristi.

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 17 Iul 2008 19:40

flaviusXXX scrie:din deva sunt si eu si am luat pe Mures somn de 189 kg ! la somn ma pricept f bine !
la ce tip de fir lai luat ?la fire fierte? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

florin2008
new member
Mesaje: 15
Membru din: 16 Iul 2008 12:29
Localitate: Deva

Pescuitul pr riul Mures

Mesaj de florin2008 » 17 Iul 2008 20:03

eu nu inteleg de ce se face atata zarva! nu am nimic nici cu voi nici cu flavius avand in vedere ca am auzit si eu metoda asta,desi nu am folosito. ceea ce nu imi place aici pe forum e ca toti fac misto cand e ceva.dar nu pun in practica sa vada daca totusi e asa,doar stiu sa rada si sa faca dume....hai ca aia cu somnu poate nu e reala,dar vedeti macar asta cu firul. nu mai fiti asa de rai fratilor ca nimeni nu e mai bun ca nimeni :mrgreen:
Sper sa nu fiu luat in nume de rau. fire intinse

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Re: Pescuitul pr riul Mures

Mesaj de florinw » 17 Iul 2008 20:38

florin2008 scrie:eu nu inteleg de ce se face atata zarva! nu am nimic nici cu voi nici cu flavius avand in vedere ca am auzit si eu metoda asta,desi nu am folosito. ceea ce nu imi place aici pe forum e ca toti fac misto cand e ceva.dar nu pun in practica sa vada daca totusi e asa,doar stiu sa rada si sa faca dume....hai ca aia cu somnu poate nu e reala,dar vedeti macar asta cu firul. nu mai fiti asa de rai fratilor ca nimeni nu e mai bun ca nimeni :mrgreen:
Sper sa nu fiu luat in nume de rau. fire intinse
da cine a facut misto? :shock: omu a dat o poanta cu firiu si eu am incercat o imbunatatzire. e vreo problema? de unde sti ca nu merge? poate daca aplici tratamentu respectiv ve avea un fir... incearca . daca nu esti multzumit de rezultate, mai incearca cu ceva adausuri (mai pune si tu un morcov.o gulie, sau mai bine sfecla rosie ca aia contzine betaina)
nu te ia nimeni in nume de rau, dar asta e rolul unui forum , sa discutam, sa imbunatatzim....

florin2008
new member
Mesaje: 15
Membru din: 16 Iul 2008 12:29
Localitate: Deva

Pescuitul pr riul Mures

Mesaj de florin2008 » 17 Iul 2008 20:41

uite eu am sa incerc sa vad :D

snake
new member
Mesaje: 2
Membru din: 23 Feb 2009 16:55
Contact:

Mesaj de snake » 23 Feb 2009 17:23

:)..Sunt curios unde ai prins tu asa somn mare..eu pescuiesc des acolo..nu ca nu sar prinde..somni mari..orice prost arunca o momeala oarecare si prinde un somn...e cel mai prost peste..dar sa il tragi afara din apa..ahaha..ce cantar folosesti apropo?..toti romanii buluc la Caspe.(spunea cineva ce a facut cu un peste asa mare..va spun eu..am intilnit cicâ pescari..il taie bucati si trimit si in romania).Referitor la Mures..(tu din Deva trebuie sa stii.. eu sunt de la loc de la Pricaz) ma-m nascut in zona asta..era..poate mai sunt..exemplare .. nu sunt mari din cauza braconajului ... curent si alte kkturi.Ce sa zic..fir intins..si..pentru ce.l cu somnul... Poate te satura d.zeu ..sau ramai fara munca aici si mergi si mananci guvizi in romania...pescuieste la crap bai nea caisâ..poate te inveti si sa eliberezi .o zii faina asa ca in Ardeal:)
rabdare si tutun:)

snake
new member
Mesaje: 2
Membru din: 23 Feb 2009 16:55
Contact:

:)

Mesaj de snake » 23 Feb 2009 17:36

rabdare si tutun:)

bug
member
Mesaje: 110
Membru din: 16 Noi 2008 19:58
Localitate: arad

Mesaj de bug » 28 Feb 2009 18:11

muresul din pacate se "duce"la fund!braconaj la greu,deversari de la combinatul de la azomures,la greu,deversari de la soda ocna mures la greu,deversari de la mintia iarasi ,curent,dinamita etc.crap se prinde mai rar dar se (mai) prinde amur.oricum pescuitul de la an la an e tot mai slab.daca cineva ar putea opri macar poluarea muresul s-ar reface repede...dar cind e stat in stat....si pe linga cite probl sint in tara asta....la cine dr...-i mai arde si de pesti,apa,pescari

fisherman
member
Mesaje: 114
Membru din: 17 Mar 2005 12:14
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de fisherman » 11 Mar 2009 13:53

ai dreptate bug! de la an la an situatia e tot mai proasta pe mures. aproape ca nu mai merita sa mergi!

Scrie răspuns