Pescuit pe bratul Cernovca in DD

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Sumila
new member
Mesaje: 4
Membru din: 22 Iul 2020 12:06

Pescuit pe bratul Cernovca in DD

Mesaj de Sumila » 22 Iul 2020 13:54

Buna ziua,
Sunt nou pe forum. Doresc multa sanatate si fir intins administratorilor si membrilor forumului.
Nu am fost niciodata la pescuit pe bratul Cernovca din Delta Dunarii.
Cum se pescuieste in 2020 pe acest brat ? Mai este peste sau a fost braconat tot si se prinde sporadic ? A venit apocalipsa si pe aici dupa 2018, cand au plecat Raduta si Silvian ? Nadesti zile si zile mediu sau masiv, ai scule corespunzatoare pescuitului din DD, am experienata in lacuri si balti dar nu in curentii specifici DD, sunt sanse sa prind ceva sau mai bine ma duc in alt loc pe la Obrizuri ?
CUM ESTE PESCUITUL IN 2020 ACOLO PE CERNOVCA !!! Nu ma deranjeaza, de la un timp pescuiesc DOAR in sistem "C&R" iar la sfarsitul zilei opresc 5 kg pentru gatit.
Intentionez sa merg acolo in septembrie, pentru cca. 7-8 zile, am barca si sonar.
Prin ce zona a bratului este mai bine sa caut o groapa si sa incep programul de nadire. In acesta perioada intentionez sa nadesc MEDIU cu cca. 50 kg de nada. Ar trebui mai mult pentru specificul pescuitului pe Cernovca 7-8 zile ?
Cum este mai bine boilies + bulgari sau doar boilies. Un pescar din orasul meu mi-a spus ca a nadit doar cu boilies DAR vecinii au nadit cu boilies + bulgari si au prins mai mult decat grupul lui.
FUNCTIE DE CURENT SE POATE NADI SI CU BULGARI SAU TREBUIE DIN CAUZA CURENTULUI FOLOSI NADA LESTATA IN SAC DE CARTOFI.
CUM ATI PROCEDAT DVS.CARE ATI FOST DE CURAND ACOLO ?
PRIN CE ZONA A BRATULUI SA CAUT CELE MAI PRIELNICE LOCURI DE PESCUIT(GROPI) ?
La ce distanta fata de groapa in amonte trebuie sa nadesc functie de curentul specific din zona bratului Cernovca si pe ce suprafata recomandati (L x l) ?
Cum este pescuitul in zona in ultima perioada, ADICA DUPA 2018, de cand au plecat din zona Raduta si Silvian, cum este in 2020, rog explicati care este situatia anul acesta ? Cine a pescuit pe acolo in 2019 si 2020 il rog sa relateze situatia acestei zone de pescuit din DD.
O zi placuta, multa sanatate si numai bine. Fir intins.
Cu respect,
Sumila

Scrie răspuns