LIVADA , BIHOR

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 01 Feb 2010 20:26

@doeat
am mai spus-o: nu putem compara absolut nimic din ceea ce se face in Ungaria referitor la pescuit,pescari si lacuri,cu ce avem in Romania.
In primul rand acele lacuri super amenajate sunt private sau concesionate pe minim 20 ani,iar in Romania poate doar anul acesta se va face ceva in privinta aceasta.
Dar totusi avem langa Oradea un lac cu pontoane luminate,han,cazare,mancare buna,piscina etc,doar ca e cam mic si nu are un numar prea mare de capturi capitale(Hanul Pescarilor-Saldabagiu de Munte).

Avatar utilizator
DOEAT-KR
member
Mesaje: 237
Membru din: 08 Iul 2009 10:59
Localitate: ARAD
Contact:

Mesaj de DOEAT-KR » 01 Feb 2010 21:27

asta ziceam si eu, la noi ba lipseste ceva ba altceva ...dar intradevar nu se poate investi intr-o balta care nu este a celui care investeste. Traim cu speranta ca odata vom ajunge mai departe, pana atunci ne multumim cu ce avem.
Roland K.
Member of CS CRAP ARAD
DOEAT CARP FISHING
www.carplove.ro

Avatar utilizator
razvan.cuc
member
Mesaje: 227
Membru din: 19 Dec 2009 15:06
Localitate: Turda

Mesaj de razvan.cuc » 02 Feb 2010 01:13

@dinu profesoru
va felicit pt intentile dumneavoastra...si sa stiti ca eu sunt de acord cu noul regulament...
C&R :)
C.S .Carp CLUJ SOCIETY

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 02 Feb 2010 06:21

Si eu sant de acord.

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 02 Feb 2010 09:45

Salut Dinu ! Nu ne-am mai auzit demult , sincer ma bucura faptul ca ai hotarat sa se pescuiasca cu doua bete , dar ai frant-o cand ai spus ca se poate plati pentru bat in plus , ori ori ...hotaraste-te :lol: ! Daca delimitezi standurile atunci fa-le ca la Cupa Banatul de anul trecut , acea distanta este super ok .
Eu oricum pescuiesc numai cu doua bete , cei ce au pescuit cu mine stiu , mi se par suficiente ! Mult mai importanta insa este problema delimitarii standurilor pe partea C&R , acest subiect trebuie implementat neaparat .

Ne vedem in primavara .

Cu respect ,
Gabi
Powered by two rods

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 02 Feb 2010 10:40

Buna balta Livada asta, nu am vazut niciodata un subiect care sa se intinda pe 99 de pagini. Inca cateva postari si trece de bariera record 100. :D .
Acum strict la subiect. Anul trecut a fost un an mai slab in care mai mult de 2 bete te avantaja, daca incepe sa fie Livada ca in 2008 de ex, 2 bete sunt suficiente pentru a face partide de vis.
Oricum problema anului 2009 nu cred ca a fost numarul de bete, mai degraba faptul ca s-a avut incredere in bunul simt al romanului si nu s-au verificat masinile, si sunt convins ca multi crapi au luat drumul pribegiei...
Verificarea masinilor ar trebui sa fie nelipsita, monturile cu plum care nu permite eliberarea interzise 100%, interzicerea folosirii inaintasului, astfel poate 2010 devine din nou un an bun pe Livada.
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
rapy
veteran
Mesaje: 520
Membru din: 02 Iun 2008 16:54
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de rapy » 02 Feb 2010 17:17

Doar C&R si problema e rezolvata. Nu cred ca in 2009 din cauza ca se pescuia cu 4 bete, a fost un an prost.
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 02 Feb 2010 20:46

Teoretic pentru 4 bete se nadeste aproape dublu decat pentru 2.Cand este vorba de cereale nepreparate si bile la punga,in cantitati mari,pe fondul scaderii temperaturii apei in special,apare fenomenul:"ba asta nu mai are peste in balta". :-)

dariusiacob
member
Mesaje: 206
Membru din: 26 Ian 2009 21:35
Localitate: Cluj-Napoca

livada

Mesaj de dariusiacob » 02 Feb 2010 21:01

[quote="Daniel Hentiu"]Buna balta Livada asta, nu am vazut niciodata un subiect care sa se intinda pe 99 de pagini. Inca cateva postari si trece de bariera record 100. :D .
Acum strict la subiect. Anul trecut a fost un an mai slab in care mai mult de 2 bete te avantaja, daca incepe sa fie Livada ca in 2008 de ex, 2 bete sunt suficiente pentru a face partide de vis.
Oricum problema anului 2009 nu cred ca a fost numarul de bete, mai degraba faptul ca s-a avut incredere in bunul simt al romanului si nu s-au verificat masinile, si sunt convins ca multi crapi au luat drumul pribegiei...

Subscriu cu convingere la afirmatiile domnului Hentiu. Livada a fost mereu topicul meu preferat din forum si anul trecut a devenit si locul de pescuit preferat -sper sa sparg cu aceasta granita de 100 de pagini:mrgreen: .
Revenind la subiect:-in 2009 am facut 2 partide pe Livada de 3 si 5 zile
in prima am pescuit cu 3 bete si am prins doar la 2 iar in a 2-a am folosit 4 bete si am prins doar cu 3.Concluzia ? (cred ca-mi trebuiau 5 ca sa prind la 4 :-): Referitor la regulament cred ca ultimul cuvant(si primul)e normal sa-l aiba cel cu...$$$ ca nu investeste omul ca sa faca ce vor altii.Cu siguranta ca la noile tarife ''omenia''personalului si bunele intentii ale"patronului'' nu vor satisface pe toti si ar mai trebui unele''setari'' noi la conditii .Cu siguranta ca -asa cum toata lumea recunoaste -d-nul Dinu va tine cont si de opinia noastra ,dar si dintre noi mai sunt destui pentru care standardele'' minime''de pe Livada sunt inca greu de atins (nu vreau sa dezvolt idei care ar trebui sustinute de probe :!: ) ca deja am cam depasit spatiul de emisie :!: Revin -daca tot n-am atins pagina 100 cred ca onoarea ar trebui sa-i revina'' profesorului''.
Ultima oară modificat 02 Feb 2010 21:07 de către dariusiacob, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
mircea.rusu
member
Mesaje: 149
Membru din: 18 Dec 2009 16:05
Localitate: turda judet cluj

Mesaj de mircea.rusu » 02 Feb 2010 21:02

Domnule Dinu,sunt perfect de acord cu noul regulament.Cine poate pescui cu 4 lansete,o sa se descurce de minune si cu 2,fara nici o problema.Toate cele bune si abia astept sa ne vedem pe balta la Livada.;)
Bastoane de nadit din fibra carbon
SuperVeloce
Killer Design

Scrie răspuns