LIVADA , BIHOR

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gimi_mures
member
Mesaje: 101
Membru din: 14 Ian 2009 20:31
Localitate: Tg Mures

Mesaj de gimi_mures » 26 Iul 2011 14:06

Felicitari, frumoasa partida, frumoasa prezentare!
Lipsurile creeaza uzura fizica si morala !

mx1000
junior member
Mesaje: 84
Membru din: 29 Oct 2008 09:29
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de mx1000 » 26 Iul 2011 14:36

Multumesc pentru aprecieri.

dariusiacob
member
Mesaje: 206
Membru din: 26 Ian 2009 21:35
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de dariusiacob » 26 Iul 2011 17:04

mx1000 scrie:Multumesc pentru aprecieri.

Si noi pt.poze :!: :bere:
:shoot: -bine ai mai tintit :!:
Ultima oară modificat 27 Iul 2011 12:17 de către dariusiacob, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
dan-h
senior member
Mesaje: 324
Membru din: 20 Oct 2006 19:57
Localitate: Hunedoara

Mesaj de dan-h » 26 Iul 2011 19:52

Foarte frumoase si pozele si povestirea . Felicitari pt. aceasta minunata partida !!!
Imi pare rau ca nu mai mergem pe balta la partida programata din 26 pana in 31 iulie , locul la filigorie fiind ocupat . Vom merge pe alta balta din pacate si ne era tare dor de balta de la Livada si de oamenii de acolo .
Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

Avatar utilizator
dan-h
senior member
Mesaje: 324
Membru din: 20 Oct 2006 19:57
Localitate: Hunedoara

Mesaj de dan-h » 26 Iul 2011 20:26

Pacat ca Dinu nu colaboreaza cu paznicii si fiecare face rezervari fara sa stie unul de celalalt . Aveam rezervarea facuta la filigorie de acum o luna iar acum sa aflam ca locul e ocupat . Am sa merg cu Tilea si Mario Kempes la balta de la Aurel Vlaicu si va vom tine la curent cu capturile de acolo . Fire intinse tuturor !!!
Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

ProoFf
junior member
Mesaje: 60
Membru din: 07 Apr 2011 18:31
Contact:

Mesaj de ProoFf » 28 Iul 2011 11:41

Dupa ce imi finalizez monturile si inca cateva lucruri poate merg si eu pana la livada.

maximarian
new member
Mesaje: 24
Membru din: 10 Aug 2009 13:51
Localitate: Baia Mare

Mesaj de maximarian » 31 Iul 2011 19:38

Felicitari mx1000 pentru partida si pentru strategie,daca-mi dai voie am sa o aplic si eu la urmatoarea partida.Am facut si eu impreuna cu fiul meu in varsta de 12 ani (pescar pasionat deja) o partida de pescuit de 3 zile la Livada intre 25-28 iulie la prima casuta dinspre dig.Eu am folosit o strategie banala,pelete multiblend amestecate cu boiles-uri de la un producator autohton din Bucuresti nadite cu Spomb-ul la o distanta de aproximativ 100 de metri in fata nostra,pe firul de par fiind respectivele boiles-uri.Strategia si nada mea a dat roade doar la somnul pitic.
Daca nu am fi avut vecinii de la casuta din dreapta noastra (doi baieti amabili din Cluj) care prindeau crap constant si frecvent inclusiv over10,as fi fost tentat sa dau vina pe vreme,presiune atmosferica,solunar etc.Insa ei pescuiau chiar langa noi si prindeau iar noi ne rezumam a ne uita la ei.Era clar ca diferenta o facea nada.Ei foloseau doar boiles-uri,tot de la un producator autohton insa din Cluj.Poate daca pescuiam pe Tancabesti in aceiasi formula am fi prins noi si ei nu.Ce ti-e si cu obisnuintele astea culinare,mie personal imi place si paprikasul si borsul,crapilor se pare ca le ia timp ca se obisnuiasca cu diversitatea,timp pe care nu-l avem noi majoritatea pescarilor la dispozitie.Lesson learned.
Si totusi partida a fost una memorabila.Salvarea a venit de la o lanseta aruncata aiurea in stanga mult in afara patului de nada.Nu era nimeni langa noi pe partea stanga,asa ca aruncasem una dintre cele 4 lansete cu care pescuiam la interceptie cu un pop-up de la Solar.Obisnuiesc sa mai plimb cu mine si borcanasele cu pop-up-uri de la diversi producatori englezi pe care le-am cumparat de-a lungul timpului si se pare ca de data aceasta am fost inspirat.Trasatura nu a fost fost una violenta sau poate ca nu s-a perceput in senzor din cauza ca distanta a fost mare,aprox. 130 de metri cumulat cu faptul ca firul era lasat moale.Asa ca nici nu m-am agitat,i-am zis lui fiu-meu "vezi ca mai ai un somotel !" si el a fost cel care a ridicat lanseta.A mulinat el pana s-a intins firul si a zis atunci ca e mare,eu replicandu-i ca asa a zis si la ultimul somotel asa ca si-a continuat drill-ul.Dupa putin timp timp am inceput sa observ si eu ca la celalalt capat al firului era un crap dar nu mi-am imaginat ca ar fi putut fi cel mult visat,presupuneam ca o fi de 7-8 kile.Antoniu (fiul-meu) isi continua perseverent lupta cu crapul iar la un moment dat observand ca distanta de unde intra firul in apa pana la locul unde coada facea valuri era enorma,mi-a stat inima in loc si o clipa nu am stiut ce sa fac.Am decis sa-l las pe el in continuare cu lanseta iar eu m-am descaltat,suflecat, si am intrat cu minciogul in apa,deoarece fiind mica la mal exista riscul sa-l pierdem.Cantitatea de adrenalina a fost maxima,cand credeam ca a obosit si se preda in minciog crapul o lua din loc zeci de metri pe frana mulinetei.Intr-un final fericit l-am "capturat" si l-am adus la saltea.Nu mi-a venit sa cred,a fost peste asteptari,era enorm, impecabil cu toti solzii intacti,cu o linie frumoasa a corpului,un specimen deosebit de frumos.
Daca nu a fost botezat inca as indrazni sa-i pun numele " Fumosu` ",stiu ca englezii obisnuiesc sa puna nume crapilor importanti,daca as avea si eu o balta as face la fel.Se poate urmari in acest fel mai usor comportamentul crapilor capitali,data/locul/imprejurarile/momeala la care au fost prinsi,etc.Trebuie sa recunosc ca prin aceste remarci am dorit sa ating si un aspect care vizeaza interesul personal.Inspiratia mi-a venit amintindu-mi un articol scris de Stefan Oancea intr-o revista de profil,articolul se numea "Identitatea crapilor".Citind relatarea lui mx1000 si recunoscand crapul de peste 20 kg am "rasfoit" cateva pagini retrospectiv si am vazut ca "Frumosu`" a mai fost prins cu putin timp in urma si de silviu_ms.Astfel ca in acest fel avem confirmarea ce nu am avut-o pe balta deoarece noi l-am cantarit fara martori,iar fotografierea cantarului mi se pare irelevanta.
Conform regulamentului de la Livada orice captura over 20kg se premiaza cu o partida de pescuit de 3 zile doar daca, cantarirea are loc in prezenta unui martor sau a paznicului,noi neintrunind conditiile nu am fost bonificati.Mi se pare mai relevant alocarea unei identitati crapilor importanti iar in momentul in care cineva l-a prins de exemplu pe " Doua Tone" sau pe " Menumorut " sa fie posibil a fi identificat si recunoscut dupa poze.Postez mai jos pentru comparatie cateva poze cu Frumosu prins de mine cu fiu-meu,de silviu_ms si de mx1000.Frumosu avea in momentul in care a fost prins de catre Silviu 21,3 kg,cand a fost prins de mx1000 20,11 kg iar noi l-am cantarit la 20,16 kg.Cu sa fara partida bonus eu voi ramane client fidel acestui lac.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Avatar utilizator
dan-h
senior member
Mesaje: 324
Membru din: 20 Oct 2006 19:57
Localitate: Hunedoara

Mesaj de dan-h » 31 Iul 2011 20:20

Felicitari !!! Balta de la Livada si crapii ei va fac pe toti sa scrieti atat de frumos ??? Am spus acum cativa ani ca cine merge pe aceasta balta la pescuit ii va ramane la suflet tot restul vietii , si se pare ca la tare multi pescari se adeveresc vorbele mele .
Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

Avatar utilizator
silviu_ms
senior member
Mesaje: 371
Membru din: 07 Apr 2008 09:45

Mesaj de silviu_ms » 31 Iul 2011 22:15

frumoasa relatare, felicitari pt captura....i place la poze sau mai bine zis pe mal ca doar a fost prins deja de 3 ori anul asta :lol: ..si inca mai e timp :mrgreen:

mx1000
junior member
Mesaje: 84
Membru din: 29 Oct 2008 09:29
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de mx1000 » 01 Aug 2011 11:37

Felicitari pentru captura si pentru partida. Se vede clar ca este acelasi crap, prins odata la 3 saptamani :)).
Sper sa se mai prinda si altii
:-)

Scrie răspuns