LIVADA , BIHOR

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Levi
veteran
Mesaje: 563
Membru din: 11 Ian 2008 01:35
Contact:

Mesaj de Levi » 02 Sep 2011 18:27

DODO27 scrie: intră în calcul și o mutilare lăsată de vreun somn de pe vremea când acest crap era „puțoi”... :D
.
De cand prinde somnul prada lui de coada? :lol: Somnul aspira prada prin vartejul produs de deschiderea si inchiderea brusca a gurii...atacurile somnului se vad pe burta sau pe partea lateral a pestelui....
Crede-ma ca acest gen de marcare a fost des intalnit si in Ungaria. Este un fapt. Pe de alta parte somnul nu poate "roade" asa de uniform coada pestelui... :lol:

P.S. scuze, dar mi se pare haios ce ai scris, si sunt foarte surprins ca nu poti identifica originea ranii

attila_cj
senior member
Mesaje: 335
Membru din: 20 Ian 2008 19:47
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de attila_cj » 02 Sep 2011 19:47

Rana pestelui era destul de proaspata,sangera cand l-am scos,ma rog avea sange inchegat pe coada,deci e evident ca s-a intamplat ori in timpul drilului meu,ori inaintea mea l-o agatat vreun "carasar",din care erau destui pe balta...ori cum ti-am zis,scoica,din care erau foarte multi in fata mea,daca nu eram atent,mi-o taia forfacul foarte usor,sau cel putin decoja camasa de pe fir..deci nu-i deloc exclus varianta

Avatar utilizator
Levi
veteran
Mesaje: 563
Membru din: 11 Ian 2008 01:35
Contact:

Mesaj de Levi » 02 Sep 2011 20:05

attila_cj scrie:Rana pestelui era destul de proaspata,sangera cand l-am scos,ma rog avea sange inchegat pe coada,deci e evident ca s-a intamplat ori in timpul drilului meu,ori inaintea mea l-o agatat vreun "carasar",din care erau destui pe balta...ori cum ti-am zis,scoica,din care erau foarte multi in fata mea,daca nu eram atent,mi-o taia forfacul foarte usor,sau cel putin decoja camasa de pe fir..deci nu-i deloc exclus varianta
Cum plm sa taie scoica osul pestelui??? Attila ne hulyeskedj... Ptr ca in inotatoarea codala exista si os...si la un asa peste, osul nu-i subtire :-)

Avatar utilizator
DODO27
member
Mesaje: 260
Membru din: 12 Feb 2004 14:31
Localitate: Satu Mare
Contact:

Mesaj de DODO27 » 03 Sep 2011 07:56

Levi scrie:
DODO27 scrie: intră în calcul și o mutilare lăsată de vreun somn de pe vremea când acest crap era „puțoi”... :D
.
De cand prinde somnul prada lui de coada? :lol: Somnul aspira prada prin vartejul produs de deschiderea si inchiderea brusca a gurii...atacurile somnului se vad pe burta sau pe partea lateral a pestelui....
Crede-ma ca acest gen de marcare a fost des intalnit si in Ungaria. Este un fapt. Pe de alta parte somnul nu poate "roade" asa de uniform coada pestelui... :lol:

P.S. scuze, dar mi se pare haios ce ai scris, si sunt foarte surprins ca nu poti identifica originea ranii
da...ai dreptate!
pare mai degrabă o mutilare făcută de un homo neandertalus!
nu pot să înțeleg astfel de gesturi...!
de aceea în postul meu am încercat „să o dau la întors”.
si ca să rămânem într-un ton optimist, eu zic că e bine totuși că nu l-a marcat scotându-i un ochi!
mama lor de otomani!
Pestele care lupta impotriva curentului, moare electrocutat!

Avatar utilizator
ochirosii
senior member
Mesaje: 493
Membru din: 28 Oct 2008 22:57
Localitate: pe site.pe balta.....

Mesaj de ochirosii » 04 Sep 2011 18:40

@Rapy

Felicitari pt capturi ,in pozele de mai sus este unu si acelasi peste.

Avatar utilizator
tudor_crap
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 26 Mai 2008 12:31
Localitate: Cluj-N. & pe balta la...
Contact:

Mesaj de tudor_crap » 15 Sep 2011 09:17

Atasez pozele cu animalutul prins la Livada in ultima partida de +20 , dar am constatat ca l-am mai prin o data in 2009 , aproximativ tot la greutatea respectiva undeva pe la 21 kg... (cresc pestii sau nu ? :lol: :lol: )
Partida a fost una cu putina activitate, din partea pestiilor , prinzand o cantitate relativ mica de peste , dar in schimb calitatea capturiilor a fost deosebita.
20+ ul a fost prins la 2 bile tari de 20 mm MISTER DUDI , iar cea mai funa frecventa am avut-o pe o singura bila de 24 , 3 jumatati 24 , varianta snowman de data aceasta find mai putin productiva.

over 20 ...
Imagine
over 20...
Imagine

Imagine

Imagine
Acelas exemplar 2009 aproximativ 21 kg :o
Imagine
Amurul de 1 metru scos la batul de FEEDER de iubi :lol: ...eu la mincig runner
Imagine



In concluzie... sper sa va placa pozele :P
field tester DudiBait
ImagineImagine

Avatar utilizator
Marcosar
junior member
Mesaje: 36
Membru din: 13 Aug 2010 20:39
Localitate: Belgia

Mesaj de Marcosar » 15 Sep 2011 14:14

Frumoase poze,frumoase exemplare.Pe ce durata s_a intins partida?Felicitari si la mai mare

Avatar utilizator
mario_kempes10
senior member
Mesaje: 382
Membru din: 22 Ian 2008 00:26
Localitate: Otelu Rosu

Mesaj de mario_kempes10 » 15 Sep 2011 15:45

Felicitari Tudore!
Imagine "TAURUS CARP TEAM"

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 15 Sep 2011 16:07

Felicitari Tudore, pe asta se vede intradevar ca e un over 20 ;-)

Bravo !

Avatar utilizator
tudor_crap
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 26 Mai 2008 12:31
Localitate: Cluj-N. & pe balta la...
Contact:

Mesaj de tudor_crap » 15 Sep 2011 20:24

Mersi de precizare Aline, :-) :lol:
field tester DudiBait
ImagineImagine

Scrie răspuns