LIVADA , BIHOR

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
ovideli
new member
Mesaje: 27
Membru din: 30 Aug 2011 18:54

Mesaj de ovideli » 27 Aug 2012 13:52

[quote="dariusiacob"]
Ai fost inspirat-ready-m.condimentate de la Q.B. si Nutra mai scapa de piticanii(daca-ntre timp nu s-au...adaptat :lol: )ramane sa ne spui tu...[/quote]

vom vedea cat de inspirat am fost, problema e ca s-ar putea sa scap nu numai de somnul pitic ci si de crap cu bilele astea (nu le-am incercat pana acum, poate ne spune cine a mai dat cu ele).
am sa va spun ce si cum cand o sa ma-ntorc.

Pana atunci poate ne spun si altii cu ce boilies mai dau, daca nu-i secret bineinteles si cum dreak folosesc bile fishmeal sau birdfish pe balta asta

dariusiacob
member
Mesaje: 206
Membru din: 26 Ian 2009 21:35
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de dariusiacob » 09 Sep 2012 21:27

[quote="ovideli"][quote="radu73"]
De pe data de 1 pana in 9 sunt pe balta
De pe 6 pana pe 9 vin si eu.
Vom vedea
:?: :roll: cum fu... :?:

Avatar utilizator
silviu_ms
senior member
Mesaje: 371
Membru din: 07 Apr 2008 09:45

Mesaj de silviu_ms » 10 Sep 2012 06:17

fir intins Darius :mrgreen:

ovideli
new member
Mesaje: 27
Membru din: 30 Aug 2011 18:54

Mesaj de ovideli » 10 Sep 2012 14:02

[quote="dariusiacob"][quote="ovideli"][quote="radu73"]
De pe data de 1 pana in 9 sunt pe balta
De pe 6 pana pe 9 vin si eu.
Vom vedea
:?: :roll: cum fu... :?:[/quote]

no, fu naspa, intr-un cuvint, adica-n doua;
in mai multe cuvinte o sa descriu partida maine azi sunt ocupat

ovideli
new member
Mesaje: 27
Membru din: 30 Aug 2011 18:54

Mesaj de ovideli » 12 Sep 2012 17:02

Povestea a fost cam asa: am ajuns joi dimineata pe la 9, am intrat cu barca, balizat o zona cam la 80-90m de malul cu casutele (abia am gasit o zona cu 20cm de namol), am nadit pe o raza de 5 m in jurul balizei (nada aprox. 10kg: mix seminte, pelete mari si mici, boilies de 15mm si de 20mm toate Rajha Spice de la Quest Baits, la care am adaugat si 1/2 kg de boilies de 20mm B2 superbaits) durata balizare si nadire vreo 3 ore (singur in barca).
Ies la mal, ma apuc de desfacut lansetele rod pod etc, la ora 13 eram cu toate lansetele aruncate si toate erau pe boilies Rajha, pana la ora 16 nimic, scot 3 lansete si le pun pe B2 una cu plasa de protectie alta cu tub termocontractibil impotriva somnului pitic si cea dea treia bila simpla B2 fara protectie.

Stupoare, in 30 min. trei plecari (primele doua ratate la minciog a treia dupa schimbarea carligului crap romanesc la 7 kg) toate la bila B2 fara protectie (incep sa ma ingrijorej pt ca nu aveam B2 decat un Kg din care 1/2 nadisem).
Schimb iar, trei lansete pe Rajha (doar nada asta o testam nu :?: ) si a patra pe B2 fara protectie la bila pt somn pitic; capturi un crap rom de 2,5 kg un somn pitic pana la ora 17 tot la B2 ( zic gata am puso, raman fara nada si a intrat pe seminte maruntisul :mrgreen: ).
Ma hotarasc sa nu mai nadesc deloc si sa pun langa carlig pe fir solubil 2-3 bile tari (numai bile tari am folosit, fara solubile), am mai avut o captura de 8,5 kg la B2 fara plasa de protectie pe la ora 22 in rest pana dimineata la ora 04 nimic, la 4 dimineata unul de 4,5 kg la bila Rajha de 20mm si la ora 5 a venit captura partidei de 11,7 kg (un romanesc) la B2 de 20 mm fara plasa de protectie.
Nu am nadit toata noaptea (mai aveam doar seminte, pelete si 1/2 kg bile de 20 si de 15mm Rajha. Dimineata hotarasc sa intru cu barca si sa fac iar nadire cu restul de seminte, pelete si bile Rajha.

Dupa aceasta nadire am pus pe doua lansete o bila de 20 pe alta o bila de 15mm, ambele Rajha si imbracate cu pasta tot Rajha, iar pe celelalte doua am hotarat sa schimb cand pop-up simplu la montura helicopter, cand montura snowman, cand doua bile B2 de 20 mm, am facut tot felul de combinatii, iar capturile in numar de 5 dintre care un ten aprox. 6-7 kg restul crap romanesc intre 2,5 si 9,7 kg asta pana la ora 15 si toate la bila de 15mm . Nu am nadit decat langa carlig pe fir solubil.

Incepand cu aceasta ora pana sambata seara la ora 18 nu am mai avut nicio trasatura, am hotarat sa schimb locul cu colegul Ciprian de la Cluj care a stat la casuta nr.1, mi-a lasat un kg din bilele cu care a nadit si pescuit dar si cu acestea am avut doar o captura pe la ora 20 (o oglinda de 9,5 kg) pana a doua zi nimic.

Concluzia :
IN PRIVINTA CAPTURILOR:
- in prima zi 3 capturi si 2 ratari la miciog toate pe B2
- a doua zi pana la nadire 2 capturi dintre care captura partidei, iar dupa nadire alte 5 capturi si unul scapat la minciog, dupa care patul de nada s-a taiat complet.
IN PRIVINTA NADEI:
- B2 : cantitativ putin (vina mea, mi-a fost teama de somnul pitic si oricum am observat ca la bile imbracate crap pauza), calitativ asa si asa dar detine captura partidei, rapiditate bun (cum am schimbat in prima zi a si tras la ele)
-Rajha spice : cantitativ mult si prost alese, dar a fost alegerea mea (prea multe seminte si pelete in loc de boilies, deh pretul), calitativ slabut doar o oglinda de 9,7 kg restul sub 7 kg, rapiditate dupa aprox 16 ore de la nadirea de baza ( primul a intrat abia la ora 4 dimineata a doua zi insa a avut cadenta buna, dar deh nu a fost sustinut cu aceleasi bile, nu mai aveam decat de carlig)

ACUMA VINE INTREBAREA CEA MAI GREA:
CINE-MI SPUNE DE CE S-A TAIAT PATUL DE NADA COMPLET LA DOAR 30 DE ORE DE LA PRIMA NADIRE DE BAZA :-? in conditiile in care am mai nadit o data dupa aprox. 16 ore.

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 13 Sep 2012 15:45

Ceea ce ai patit este absolut normal pe Livada. Mi s-a intamplat aproape la fiecare partida de pescuit si nu doar mie..si altor pescari.
Poti sa stai 3 zile si sa prinzi non stop . Poti sa stai o saptamana in care 2-3 zile sa prinzi foarte bine iar dupa aia foarte putin sau chiar deloc.
Daca ai vazut partea a 2-a a filmului cu pescuitul crapului se observa foarte clar cum in primele 4 zile nu am prins nimic iar in ultimele 2 am scos unu dupa altul.
Deci..nimic deosebit pentru lacul Livada.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Cata
member
Mesaje: 240
Membru din: 04 Apr 2007 20:34
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Cata » 13 Sep 2012 20:34

Salutare.
Ciprian "colegu" din Cluj el cum o prins ? am inteles ca cinenva de la casute o prins destul de bine si nada cistigatoare o fost bile de la Solar Chinese Takeaway???
Careva cum s-o instalat(tot in perioada in care ai fost tu) pe cocoasa in cam 2 ore o luat unu de vre-o 16 si unu de vre-o 21 ,acum o saptamina -doua cineva o luat unu de peste 20 de linga"limba" la apa mica ,la porumb... :mrgreen:
Deci cum ti norocu daca ai peste in fata prinzi la" aproximativ" orice....
Respecte!
Fir intins!

ovideli
new member
Mesaje: 27
Membru din: 30 Aug 2011 18:54

Mesaj de ovideli » 14 Sep 2012 06:34

[quote="M@tr|X|"]Ceea ce ai patit este absolut normal pe Livada.[/quote]

Mie nu mi se pare normal in conditiile in care doar patul meu de nada s-a taiat, Ciprian de la cluj a prins constant la casuta nr. 1 (eu am stat la 2) pana sambata la pranz, cand s-a cam taiat pe toata balta.

ovideli
new member
Mesaje: 27
Membru din: 30 Aug 2011 18:54

Mesaj de ovideli » 14 Sep 2012 06:40

[quote="Cata"]Salutare.
Ciprian "colegu" din Cluj el cum o prins ? am inteles ca cinenva de la casute o prins destul de bine si nada cistigatoare o fost bile de la Solar Chinese Takeaway???
Careva cum s-o instalat(tot in perioada in care ai fost tu) pe cocoasa in cam 2 ore o luat unu de vre-o 16 si unu de vre-o 21 ,acum o saptamina -doua cineva o luat unu de peste 20 de linga"limba" la apa mica ,la porumb... :mrgreen:
Deci cum ti norocu daca ai peste in fata prinzi la" aproximativ" orice....
Respecte![/quote]

Ai dreptate, s-a prins aproape pe toate locurile si aproape constant cu mici diferente in functie de nada pe care o dai, a fost cineva de la Bistrita care a stat la filigorie si in primele doua zile ( joi si vineri) nu au prins nimic la nadele lor (au venit si au luat de la Ciprian), dar hai sa nu exageram o fi luat de 21 (nu l-am vazut decat in poza pe telefonul paznicului) dar nu la 2 ore (omul s-a instalat sambata pe la pranz si l-a luat seara), iar ala cu 20 kg la porumb mi-a spus si mie nea petre de el dar dam voie sa-l consider noroc chior (la bob de porumb cu montura cu momitor arc si localnic)

Eu nu asta am intrebat ci de ce s-a taiat patul de nada doar la mine in conditiile in care celelalte locuri au produs constant de vineri de la pranz cand la mine au incetat trasaturile pana duminica.
Ultima oară modificat 14 Sep 2012 14:08 de către ovideli, modificat de 2 ori în total.

ovideli
new member
Mesaje: 27
Membru din: 30 Aug 2011 18:54

Mesaj de ovideli » 14 Sep 2012 13:58

eu cred ca din cauza nivelului foarte, foarte scazut al lacului pestele simte si cea mai mica modificare de temperatura, directie vint, presiune atm. etc., pe care oricum le simtea si inainte de 2011 cand s-a golit pt. recoltare.

deci eu cred ca un 40% a avut influenta vremea (joi a fost inorat si ceva ploaie la prinz dupa care vant tare toate ziua noaptea foarte frig, vineri nor cu soare dar frig noaptea, sambata s-a incalzit si ziua si noaptea) si un 60% nada, aici as vrea un raspuns de la voi daca am gresit si unde? astept si alte raspunsuri.

problema este ca seceta continua si se pare ca va continua si la anul, in atari conditii cred ca la anul voi schimba locatia pt. ca pestele va sta ca-n lighean.

Scrie răspuns