LIVADA , BIHOR

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
rapy
veteran
Mesaje: 520
Membru din: 02 Iun 2008 16:54
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de rapy » 16 Ian 2009 11:07

Pt ca e destul de mica balta ca sa nu fie nevoie de plantari la sute de metri si pt faptu ca altii plantau pe patul altora de nada si mereu ieseau showuri... mie personal nici nu imi place ideea plantatului. Mi se pare trisatul pestelui sau a pescuitului.
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 16 Ian 2009 13:15

oricum vreau sa stau anul asta o saptamana acolo, voiam sa stiu doar toate regulile ca sa nu ma lovesc de nimic.
important este ca ma lasa sa merg cu barca sa imi momesc.
inca o intrebare:
- pot sa imi balizez locul? ( atropa, nu sticle de plastic)
><)))°>-------- Dani

shubu
member
Mesaje: 197
Membru din: 22 Mai 2005 13:44
Localitate: oradea,bihor,romania

Mesaj de shubu » 16 Ian 2009 13:26

io unu nu as permite acessu cu nici un fel de barca pe balta,nici pneumatica nici de fibra nici saltea gonflabila nici camera de tractor nici radiocomandata.Livada este o balta pe care se poate pescui fara nici o problema numai de pe mal fara sa fie nevoie de vapoare si alte ambarcatiuni.de aia exista catapulte si rachete de nadit,sa le folosim.cand pe o balta de 20 de hectare apar agricultorii(astia cu plantatu)incepe deranju!cel mai tare e cand unu de pe mal il dirijeaza pe ala din barca racnind din toti rarunchii.sau noaptea cand aprinde farurile de la masina catre apa ca sa vada omu unde planteaza ! vorbesti de precizia cu care nadesti din barca.hai sa iti mai spun cum lasau baliza intr-un loc si ii ducea vantul cu barca cu tot si nadeau undeva la 20 de metri de baliza,si dupa aia ajungea pe mal si lansau la jumatea distantei de unde nadisera cu un sac de porumb.
parerea mea ca pe o balta mica sau medie nu au ce sa caute cu barca pe apa!

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 16 Ian 2009 13:52

@Hentiu
Da, se poate baliza locul.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
rapy
veteran
Mesaje: 520
Membru din: 02 Iun 2008 16:54
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de rapy » 16 Ian 2009 14:31

baliza e chiar indicat ca pe weekend apar carasarii, si si daca vad ca e acolo baliza tot reusesc sa iti scoata cate 2 fire.... d-apoi daca nu pui baliza sa vada bou ca tu dai acolo? :D :lol:
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 16 Ian 2009 15:11

@Rapy
Macar nu imi adu' aminte :oops:
Razvan Grindean
- carp addicted-

Tosa
junior member
Mesaje: 94
Membru din: 29 Aug 2008 17:02
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Tosa » 16 Ian 2009 15:23

De acord cu interzicerea barcilor pe livada....pe toate lacurile unde navomodelismul e permis e ca si la partidele de fotbal(indicatzii,galagie disconfort,certuri si nocturne)sa caute locul ideal si barca.Pentru marcarea locului de pescuit pozti lansa marker.Carasarii...sunt si ei pescari doar ca nu au rabdare de a sta fara sa aiba activitate :lol:

Avatar utilizator
rapy
veteran
Mesaje: 520
Membru din: 02 Iun 2008 16:54
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de rapy » 16 Ian 2009 15:46

adevarul e ca o baliza te ajuta enorm noaptea... iar marker cu fotocelula sa poata fi aruncat pe la 120-140 m e mai dificil sa gasesti eu personal nu am gasit asa ceva.. sa intri cu barca sa iti pui baliza nu e enervant numa sa nu o muti de 3 ori pe zi. :mrgreen:
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team

dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 16 Ian 2009 21:55

ultimele noutati,
regulamentul vis-a-vis de nadit si plantat l-au facut tocmai pescarii,in anul 2008 scorul a fost aprox 8 la 2 pt cei care nu erau de acord cu barcutele,deci asa ramane si pe 2009,nu este voie.
S-au inceput lucrari de escavare pe intinsura,s-a construit inclusiv un dig nou de 150 metri,unde vor avea loc unditarii(atat timp cat putem mentine nivelul de apa pe intinsura), in portiunea de mal unde este gardul si casutele se fac standuri si ramane exclusiv pt C&R.

Avatar utilizator
alex_mures
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 23 Ian 2008 20:35
Localitate: TG-MURES
Contact:

Mesaj de alex_mures » 16 Ian 2009 22:02

Dn Dinu
Taxa pe 2009 fiind....neschimbata ;-)
Crap Livada 10 kg
TGM Carp Team

Scrie răspuns