LIVADA , BIHOR

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 17 Ian 2009 16:51

mario_kempes10 scrie: ...nu cred ca trebuie interzis intratul cu barca pentru cei care pescuiesc la crap, pentru asi putea pune baliza...
Scuze, dar marker-ul poti sa-l arunci cu lanseta, nu trebuie sa intrii cu barca. Balta e prea mica pentru un dute-vino cu barca...
Si pentru nadit s-au inventat cupa, racheta, cobra...

Parerea mea...

PS In Mai am avut o intamplare "speciala". Intr-o zi a aparut pe balta o barca gonflabila cu 2 ocupanti. Incet-incet, s-a apropiat de locul unde pescuiam. Ok, am zis, tre sa fac ceva... Fratilor, vedeti ca imi luati firele de la lansete... Nu, ca noi venim in vizita... :mrgreen: Naspa, sa vina in vizita cu barca, de parca pe mal nu puteau... Nu stiu cine era, ca am intrat in cort si am inchis fermoarele, ca nu aveam chef de asa "musafiri" :evil:
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
mario_kempes10
senior member
Mesaje: 382
Membru din: 22 Ian 2008 00:26
Localitate: Otelu Rosu

Mesaj de mario_kempes10 » 17 Ian 2009 19:41

Eu m-am referit la :

http://www.senzor-team.ro/produse.php?id=27&id2=21

Astea nu mai pot sa le arunc cu lanseta.
Si daca cel care pescuieste la spinning se poate fataii cu barca pe toata balta cred ca pot si eu sa intru de doua ori intr-o partida de pescuit de 3 sau 6 zile sa-mi pun markerul si sa-l iau inapoi. :lol:
Imagine "TAURUS CARP TEAM"

attila_cj
senior member
Mesaje: 335
Membru din: 20 Ian 2008 19:47
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de attila_cj » 17 Ian 2009 20:08

Am pescuit o singura data pe livada,si ce m-a deranjat a fost faptul ca un pescar a intrat in apa pana la brau cu o varga de 7m,si a pescuit acolo aproape toata ziua la pluta,dar culmea a fost ca dupa fiecare caras prins a iesit din apa,si dupa aia inapoi..

shubu
member
Mesaje: 197
Membru din: 22 Mai 2005 13:44
Localitate: oradea,bihor,romania

Mesaj de shubu » 17 Ian 2009 20:28

fara barca pe livada!
parerea mea.
nu odata s-a intamplat ca cei care dau la spining sa faca drill cu un crapist si nici macar sa nu isi dea seama ce face,el crezand ca a agatat somnul vietii lui!
asta cu pusu balizei si naditu odata seara si odata dimineata din barca pe o balta de 20 de ha sunt mofturi!
Dinu zicea ptr spinning februarie si noiembrie si restul anului ptr crapari.asta este cel mai bun compromis!

Avatar utilizator
mario_kempes10
senior member
Mesaje: 382
Membru din: 22 Ian 2008 00:26
Localitate: Otelu Rosu

Mesaj de mario_kempes10 » 17 Ian 2009 20:59

De acord cu tine shubu, dar cu conditia sa se respecte acest compromis:(ptr spinning februarie si noiembrie si restul anului ptr crapari). :D
Imagine "TAURUS CARP TEAM"

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 17 Ian 2009 22:01

O filmare pe Livada, septembrie 2008 (Eu si Florioro):


Imagine

Citat Florioro:
"Pe filmare nu cred ca intelege lumea ce faceam acolo, in afara faptului ca nadeam cu bastonul. De fapt, nadirea pe care o faceam atunci nu se datora necesitatii de a face acest lucru, ci datorita altor "prieteni pescari" care se aflau in acele barci pe lac.

Istoria este destul de simpla. Stateam cu Matrix la o cafea dimineata aceea, cand ii vad pe acei pescari ca se ancoreaza cu barca exact in zona unde aveam eu betele lansate. Politicos si fara urma de rautate le-am cerut sa se ancoreze 5-10m mai in larg pentru a nu sta in zona aceea, motivandu-le de ce. Ei bineinteles ca erau superiori celorlalti pescari si nu au simulat macar o tentativa de a se muta din aceea zona. Fiindu-mi lene sa ma mai cert cu ei, m-am gandit ca pana la urma vor pleca si sa evit orice scandal. Dupa 15 min am o plecare pe una din lansete, ma trezesc instantaneu si sar pe bete, intep, incep drill-ul, cand....... "prietenii mei" ma agatasera cu unul din voblere.

Nu are rost sa va spun ce ma enervasem. I-am lasat sa imi elibereze linia si dupa recuperare, i-am rugat sa plece din zona aceea ca vreau sa pescuiesc si eu. In loc sa plece mai in larg, ei fac un gest "domnesc" si se muta pe aceeasi linie dar cu 5-6 m mai in dreapta. M-am enervat si am lansat cam la 1m de barca lor si am inceput "nadirea grea" direct in ei. Dupa ce bilele mele si-au atins de cateva ori tinta, am reusit sa-i fac sa se mute din aceea zona
."
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
jacks
junior member
Mesaje: 44
Membru din: 16 Apr 2008 10:03
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de jacks » 17 Ian 2009 23:33

dar paznicul baltii stia de treaba asta matrixe? din cate stiu eu nu aveau ce cauta acolo baietii cu barca

Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

Mesaj de dudi » 18 Ian 2009 12:14

Filmarea lui matrix e relevanta.Eu nu am astfel de filmari, insa am trecut prin o multime de astfel de situatii, unele mai nasoale.De aceea am o intrebare pt cei care doresc permiterea barcilor pe Livada: ce vreti, sa aveti barca la dispozitie si sa treceti prin situatii de acest fel cu certuri, discutii, nervi, sau sa va lipsiti de confortul barcii(care din experienta proprie va zic ca nu va ajuta sa prindeti mai bine) si sa evitati situatiile astea si sa pescuiti linistiti?

dudi

Avatar utilizator
manu
member
Mesaje: 197
Membru din: 18 Feb 2008 20:36
Localitate: arad

Mesaj de manu » 18 Ian 2009 12:43

salut baieti,ma bag si io in discutiile voastre,desi nu am pescuit pe livada,dar cred k cel mai bine ar fi sa se renunte la barca(cel putin craparii)
P.S. anu acesta vreau sa fac naveta Arad-Livada :D
numai bine si fire intinse

Avatar utilizator
mario_kempes10
senior member
Mesaje: 382
Membru din: 22 Ian 2008 00:26
Localitate: Otelu Rosu

Mesaj de mario_kempes10 » 18 Ian 2009 12:47

Daca este sa se renunte la barca trebuie toata lumea sa renunte, altfel o sa iasa discutii.Eventual pentru spinning sa se stabileasca o anumita perioada din an cand oricum nu ar trebuii sa-i incurce pe crapisti.(Personal nu am avut pe Livada nici o situatie in care sa fiu deranjat sau sa deranjez pe cineva cu barca.Poate am avut eu norocul sa fiu alaturi de pescari profesionisti.) :lol:
Ultima oară modificat 18 Ian 2009 14:09 de către mario_kempes10, modificat 1 dată în total.
Imagine "TAURUS CARP TEAM"

Scrie răspuns