LIVADA , BIHOR

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
alex_mures
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 23 Ian 2008 20:35
Localitate: TG-MURES
Contact:

Mesaj de alex_mures » 22 Ian 2009 21:44

dinu profesoru scrie:In principiu nu au fost probleme majore anul trecut in legatura cu balizatul decat dupa luna iulie cand a scazut nivelul iar cei de pe un mal si-au dus balizele mai aproape de malul opus iar cei de pe malul opus invers...??? chiar nu inteleg de ce?...puteau doar sa schimbe malul si era ok.
chiar noi am patit-o in august....fiind pe limba prima zi am pus baliza mai aproape de malul opus decat de al nostru,dar a 2 zi le-am adus mai aproape de malul nostru ;-)
Crap Livada 10 kg
TGM Carp Team

dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 22 Ian 2009 21:59

@toti pescarii adevarati si cu mult bun simt
am mai spus-o,eu sunt aici pe forum in calitate de pescar(chiar sunt mult mai aproape de pescari decat de patronii de balti),chiar nu ma dau in vant dupa apelative de gen domnul Dinu,am doar(zic eu) 41 ani,iar numele de profesoru l-am primit in delta (zona Crisan) dar e o poveste lunga.Multumesc.

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 23 Ian 2009 10:59

Eu zic ca nu trebuie interzisa balizarea cu barca, sau sondarea apei din barca cu sonar.
Cat am fost pe Livada nu am vazut sa fie neintelegeri pe aceasta tema.
Pe langa faptul ca taxa este mai mult decat ok si tratamentul pe balta este impecabil, niste oameni minunati demni de tot respectul...aceste mici probleme aparute intre pescari tin de bunul simt si respectul fata de colegul de stand.

Iar pt. cei ce iau pesti pe ascuns am un mesaj: In afara de paznicii baltii, Livada are f. multi clienti fideli, pescari de valoare care oricand va pot "da in gat" pentru un astfel de gest. Deci eu unul nu m-as risca! ;-)
Razvan Grindean
- carp addicted-

Nick
member
Mesaje: 174
Membru din: 26 Aug 2004 13:14
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Nick » 23 Ian 2009 12:04

Sunt de acord cu Bogdan si Matrix.
Pana la urma tine de bunul nostru simt si de respectul fata de colegii de stand.

Faptul ca se interzice intrarea cu barca nu rezolva nici o problema. Daca dau prea mult in lateral sau daca ma apuc de momit de pe mal vreo 3 ore pana imi bag tot sacul de porumb in apa ..... este la fel.

Nu barca si sonarul deranjeaza pescarii. "Pescarii" deranjeaza pescarii!

PS. si nu trebuie neaparat sa ai barca. De multe ori am apelat la ajutorul celor care aveau barca.

nimitz
junior member
Mesaje: 96
Membru din: 24 Ian 2009 11:39
Localitate: Baile Felix
Contact:

salut

Mesaj de nimitz » 24 Ian 2009 12:08

Baieti stati linistiti ca daca mai merg eu la Livada la cat de bine arunc n-o sa mai vedeti barci pe lac ,la ultima partida in noiembrie pe astia doi cu barca din filmarea lui Matrix care feliau apa de zor i-am ratat(involuntar) cu putin cu un plumb de 60 care al dracu' a plecat fara fir ( ii faceam o demonstratie copilului),tocmai in directia lor iar suieratul cred ca nu le-a placut deloc c-au plecat ceva mai incolo .Oricum n-am avut nici macar o trasatura da e ceva ciudat sa-i vezi cu barca deasupra locului unde te chinui sa nadesti si sa mai si prinzi ceva peste.

Avatar utilizator
tudor_crap
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 26 Mai 2008 12:31
Localitate: Cluj-N. & pe balta la...
Contact:

Mesaj de tudor_crap » 24 Ian 2009 13:12

vesnicul si controversatul subiect .... barca, navomodelul...pro/contra
pm cel mai bine face fiecare ce vrea pana la urma , daca regulamentul ii permite.
si va spun io clar care au fost problemele cu barca pe livada; a fost cu spinningul ca intrau astia si pe patul de nada si ... nu-i de povestit, aia e problema , ca intra x si y sa nadeasca sa balizeze.... fix pix. io cam tot timpul intram sa imi pun baliza de aia cu tija luminoasa, si nu incurci pe nimeni ca meri in fta ta , ai pus baliza sa napoi. :roll: :mrgreen:
field tester DudiBait
ImagineImagine

Avatar utilizator
Luci_Stan
member
Mesaje: 205
Membru din: 03 Ian 2009 17:15
Localitate: Alba-Iulia

Mesaj de Luci_Stan » 24 Ian 2009 15:58

cu respectul cuvenit pt toti pescarii si administratorului baltii si in speranta ca nu imi veti mai lua in nume de rau postarea mea. In legatura cu momitul cu barca pe o balta gen Livada eu zic ca nu-si are rostul
daca esti pescar bun prinzi peste si nadind si masurand apa de pe mal.
sau ce? in concursurile care sau tinut pe Livada nu sa prins peste?
ba sa prins si inca mult. atunci a intrat si momit careva cu barca? NU
si inca ceva pt cine cauta "gropile" ii urez fir intins la somn nu la crap ;-)

dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 24 Ian 2009 21:45

saptamanile impare din sezonul 2009 interzis accesul cu orice fel de barca si in orice scop,saptamanile pare este permis accesul cu barci(motor electric sau visle),barcile cu telecomanda interzis tot sezonul 2009.prima saptamina din sezon este 1-8 martie inclusiv,a doua 9-15 martie inclusiv s.a.s.m.d. socotiti voi si va planificati iesirile in functie de ce va convine...e o idee.

shubu
member
Mesaje: 197
Membru din: 22 Mai 2005 13:44
Localitate: oradea,bihor,romania

Mesaj de shubu » 24 Ian 2009 22:00

felicitari dinu
super bine gandita treaba!
asa ai impacat si capra si varza!acuma fiecare alege daca se simte capra sau varza!
ahahahahaha
felicitari inca odata!

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 24 Ian 2009 22:23

Da, este o solutie excelenta.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Scrie răspuns