LIVADA , BIHOR

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 19 Feb 2008 13:50

ticu scrie:Gusti,ia explicale "caprelor",un bob de porumb pus unde trebue face cit 1kg de boiliesuri aruncate unde nu trebuie :mrgreen: totu-l tine de strategie :lol:
:lol: :lol: :lol: Esti sigur ?
Powered by two rods

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 19 Feb 2008 14:08

Hai sa mi-o iau si eu

Cu mamaliga mai pescuieste cineva la Livada?
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Doru Ionica
member
Mesaje: 214
Membru din: 17 Mar 2005 04:03
Localitate: CRAIOVA

Mesaj de Doru Ionica » 19 Feb 2008 15:01

@Vali Vesa Nuuuuuuu acum SECRETUL :!: ;-)

dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 21 Feb 2008 06:29

salut tuturor,
sa raspund tuturor,da am fost plecat la Constanta cel mai mult si sa stii Vali ca te-am sunat de 2 ori da pauza...
De ce nu vreau sa dau multe detalii e simplu;eu sunt administratorul baltii si presedintele AVPS Livada(doua chestii total diferite) si m-au deranjat unele postari si interpretari,chiar mi-am propus sa nu mai intru pe acest site.Cam multa lume generalizeaza atitudinea si pozitia administratorului de balta versus pescar la modul negativ(cum nu toti pescarii sunt atit de corecti pe cit pretind,asa si administratorii nu sunt toti escroci).Pe scurt pot sa va spun ca pescuitul este deschis anul acesta din 28 februarie pina in 31 octombrie,taxa C&R pe 24h din momentul instalarii este 50 ron,trei zile 100ron,sase zile 150 ron,numar de bete 4 cu un cirlig fiecare,este permis naditul cu barcute sau cu barcile existente,nu este permis plantatul monturilor sub nici o forma in afara de lansatul clasic de pe mal de asemenea nu este permis accesul in apa mai sus de nivelul genunchilor.Pentru cei care doresc sa retina peste taxa este 50 ron pe zi de la rasarit la apus,se pot retine maxim 5kg pe zi,doar exemplare intre 1 si 3 kg(crap,salau, stiuca,somn),caras orice dimensiune,linul nu se poate retine.Nu in ultimul rind este obligatorie pastrarea curateniei si a linistii desavirsite.

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 21 Feb 2008 09:25

Salut Dinu ,


deci este permis numai naditul cu barcutza nu si dusul firului cu montura ?
Powered by two rods

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 21 Feb 2008 09:58

salut dinu
vrem sa facem deschiderea de sezon la livada,dar nu stim cum e cu drumul,da-mi un pm sau un bip sa mai vorbim.
florin.

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 22 Feb 2008 15:48

Nu cred ca trebuie sa te simti jignit pt. ca nu esti bagat in aceeasi oala cu ei
, ci se vorbeste la modul general ! Daca ai drum prin zona du-te la Suatu pe balta si stai de vorba 5 min. cu admin. lacului Pitgoi si vezi ce parere i-ti faci . Sau du-te la Brateni si stai de vorba cu fiul admin. care colecteaza de obicei taxa si vei avea aceeasi parere ca si noi . L-am intrebat in gluma daca are ADN la bar si s-a dus sa intrebe chelnerita !!!! Pt. ceea ce ai facut si pt. ceea ce faci tu nu meriti decat felicitari , cu speranta ca vor urma si altii exemplul tau . Avand in vedere ca ma duc si pe Alesd , Oradea nu e departe iar pt. mine sezonul incepe de cand se dezgheata , in fiecare vineri dupa masa pana duminica . Cu alte cuvinte mai mult ca sigur ca in 29 voi fi la tine pt. ca regulile sunt ok , taxa la fel , peste este , doar vremea sa ne ajute .
Lasa lumea sa vorbeasca asta-i rostul ei zice un cantec , deci nu trebuie sa fii deranjat de discutii pt. ca nu tu esti cel vizat . Inca o data felicitari si sa ne auzim numai de bine !

dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 22 Feb 2008 16:49

multumesc florin,
tocmai de aceea am mai postat pe site ca mi-am dat si eu seama ca padure fara uscaturi nu este,dar cel mai suparat am fost cand mi-am dat seama ca unii sunt amici de-ai mei si fara sa inteleaga nimic din ce inseamna sa gestionezi o balta sau sa aiba notiuni de acvacultura bat gura pe degeaba...asta e.Trebuie sa rectific data de incepere a pescuitului care este de 23 februarie ,2008 datorita temperaturilor ridicate de saptamina viitoare,iar rapitorii sunt destul de activi(somn,salau) in rest toate cele bune...

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 22 Feb 2008 17:29

Cu multa placere si ma bucur ca ti-am mai descretit un pic fruntea !
Pt. mine tot 29 ramane daca e vreme buna , sfarsitul asta de saptamana e programat deja . Sa ne auzim de bine !

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 22 Feb 2008 22:48

@ dinu nu stiu cind ajung in BH dar iti promit ca la tine vin prima oara.poate ca esti mai aproape de TM. vin numai pt aia mari.cicala noi in TM nu sint nici unde. poate intr-o singura balta nu dau nume!hai primavara hai! :D :shock: :shock: :D

Scrie răspuns