LIVADA , BIHOR

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Levi
veteran
Mesaje: 563
Membru din: 11 Ian 2008 01:35
Contact:

Mesaj de Levi » 24 Sep 2010 09:38

Vasile, impins de obiectiv am inteles, de aceea am pus in "" ;-) capichi? Ce sa spun, bine ca aveti asa o balta in imprejurime.

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 24 Sep 2010 20:03

Si sa mai tragi si degetele afara din branhii,cand le faci poze.Nu de alta,dar acolo au sigur un punct foarte sensibil.
Team Select Bait Romania

Avatar utilizator
ochirosii
senior member
Mesaje: 493
Membru din: 28 Oct 2008 22:57
Localitate: pe site.pe balta.....

Mesaj de ochirosii » 25 Sep 2010 10:59

Levi scrie:Nu pot sa ma abtin. Pestele, chiar daca are atat, si chiar daca dorim sa-l fotografiem cu bratele intinse, nu cred ca trebuie "impins" asa de mult in fata. Si nu din rautate spun, dar verificati-va cantarul...am mai vazut mult asa crapi de 20 de kg... de altfel este frumos, fara dubii, dar ca 19 kg nu are, asta e sigur. Respecte
Nu-l cunosc pe d-nul Vasile dar pestele care-l tine in mana il cred ca are 19 kg sau ma rog 18.7 kg, in general pestii mari ii poti diferii dupa marimea solzilor mai ales la crapii comuni asta o spun din ceea ce am observat eu la miile de poze puse pe net si chiar cu propriile capturi.Din simpla curiozitate pt tine ,adauga o poza cu un crap la 10-12 kg langa una cu un crap la 16-17 kg,ai sa te lamuresti singur :-) .
La fel ca si Vasile imi fac si eu pozele mai de aproape asta nu ca sa mint cat e de mare ,nu-mi sta in caracter sa mint la greutate ,nu ca mint lumea dar in primul rand ma mint pe mine insumi,sa revin ,imi fac pozele indeaproape din mai multe cauze,uneori se intampla sa prinzi acelasi peste poate de 2-3 ori la diferite greutati ,in cazul meu acum 5 ani am prins unu la 4 kg iar anu trecut dupa approape 4 ani l-am agatat din nou la 10.5 kg,prima poza facuta de aproape adaugata cu cea de acum ma ajutat sa recunosc pestele ,nimic in lumea asta nu e mai frumos decat sa prinzi un crap mic si sa repeti figura dupa vreo 4-5 ani din nou vazandu-l mai maricel si ca inca se afla acolo in elementul lui bine mersi .In Romania putina lume/sau deloc se uita la designul pestelui sau sa tina cont de cate kg a castigat in greutate in X ani de zile ,in romania se tine cont doar de cate kg se poate pune pe saltea si numarul pestilor prinsi si sa nu uit ,daca se poate cat de mult peste la traista ,ATAT !

Avatar utilizator
Marciuc Vasile
junior member
Mesaje: 34
Membru din: 12 Iul 2009 21:39

Mesaj de Marciuc Vasile » 25 Sep 2010 11:53

Ok baieti, fiecare spune ce crede si nu cred ca are imp sa facem un subiect de durata pe aceasta tema. Si eu am prins un peste de doua ori in aceiasi partida si e interesant sa vezi ca a muscat la acelasi tip de bila montura si loc. Ai dreptate Marius, sa sti ca incerc cat pot sa nu ranesc branhiile, dealtfel acest lucru s-ar observa imediat pentru ca sangereaza f repede.

Intrebare. Ma ajuta cineva cu un sfat pentru Merenye ? Bile, plantat sau langa stuf etc. am o partida dupa 10 Oct si pentru mine e "virgin" locul :oops: Multam anticipat.

Salutare si fire intinse ;-)

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 25 Sep 2010 17:19

Va salut !

Tocmai m-am intors dupa o partida reusita de 4 zile pe Livada. Am prins o vreme superba cu capturi pe masura, reusind sa imi bat si recordul personal la crap, iar dupa cele zise de paznici si recordul pe 2010 de pe acest lac.
Si ca sa nu pierdem vremea cu povesti va las sa va delectati cu minunatele poze care inca odata mi-au dovedit ca acest lac ARE PESTE totul e sa il scoti de sub apa:

5 kg
Imagine

3kg
Imagine

4 kg
Imagine

3 kg
Imagine

5,5 kg
Imagine

6 kg
Imagine

10,5 kg
Imagine

10 kg
Imagine

11 kg (capturat de Magdutza, record personal :D)
Imagine

12 kg
Imagine

12 kg
Imagine

13 kg
Imagine

13 si 5 kg
Imagine

15,5 kg
Imagine

15,5 kg
Imagine


Si recordul personal, un superb exemplar de 21 KG capturat la 2 bile de 20 RED xxx - Dynamite Baits. Un dril de aprox. 1h 40 min care a inceput pe la 3.30 dimineata si s-a incheiat undeva dupa ora 5.
A fost cel mai lung si solicitant drill pe care l-am avut pana acum; prietena mea care ma ajuta cu minciogul, s-a dus de 2 ori in cort sa doarma pana am reusit sa aduc pestele la mal :lol: :lol: :lol:

Imagine

Acelasi peste cantarit a doua zi in fata lui "Bunu", pentru a putea primii premiul oferit pentru orice peste de peste 20 KG, adica o partida de 3 zile gratuita, pe Livada.

Imagine

Si...eliberarea! A se observa ce spate, ceafa lata are pestele

Imagine



TOTAL 17 CAPTURI IN GREUTATE DE 165 KG
DURATA PARTIDEI: 4 zile (21-25 sept 2010)


LIVADA DE BIHOR
Imagine
Ultima oară modificat 01 Oct 2010 14:23 de către M@tr|X|, modificat de 2 ori în total.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
Marciuc Vasile
junior member
Mesaje: 34
Membru din: 12 Iul 2009 21:39

Mesaj de Marciuc Vasile » 25 Sep 2010 19:08

Felicitari Matrix, urmatoarea partida in fata filigoriei vreau sa o fac si eu.Sa mai imping vreo doi ciortanei spre obiectiv :lol:

Sa aveti fire intinse !

Avatar utilizator
ochirosii
senior member
Mesaje: 493
Membru din: 28 Oct 2008 22:57
Localitate: pe site.pe balta.....

Mesaj de ochirosii » 25 Sep 2010 19:39

FELICITARI Razvaneeeee ,drept pedeapsa pt ca ti-ai batut recordul trebuie sa mai faci ceva filme gratuite poporului !! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


ps

pacat ca ti-a stricat poza personajul ce se afla in stanga ,la ultima poza :-( ,sper ca mai si altele pe langa poza aia .

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 25 Sep 2010 20:37

Multumesc !
ochirosii scrie:...pacat ca ti-a stricat poza personajul ce se afla in stanga ,la ultima poza :-( ,sper ca mai si altele pe langa poza aia .
Mai am, mai am...dar am lasat special sa se vada personajul respectiv (Bunu') pentru eventualii carcotashi care ar vrea sa conteste greutatea capturii!! :lol: :lol: :lol:
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
Marciuc Vasile
junior member
Mesaje: 34
Membru din: 12 Iul 2009 21:39

Mesaj de Marciuc Vasile » 26 Sep 2010 11:14

Buna asta cu paznicul langa peste :lol: nu ne mai trimit "unii" cu cantarele la verificat. ;-) Inca odata felicitari pentru capturi,eu m-am chinuit la filigorie 7 zile si nu am putut trece de 18,7 Kg :oops: :oops: Mai incerc odata pe 20 Oct. ;-)

Avatar utilizator
voicua
veteran
Mesaje: 568
Membru din: 02 Mar 2006 15:20
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de voicua » 26 Sep 2010 12:21

M@tr|X| scrie:
Mai am, mai am...dar am lasat special sa se vada personajul respectiv (Bunu') pentru eventualii carcotashi care ar vrea sa conteste greutatea capturii!! :lol: :lol: :lol:
Am impresia ca Magduta a insistat ca martorul sa fie de fata :lol: !!!
Pregateste papionul si costumul cel nou :mrgreen: .
Felicitari...
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu...

Scrie răspuns