primii crapii pe 2008-MV2

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
alex_moso
junior member
Mesaje: 72
Membru din: 08 Noi 2006 11:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de alex_moso » 10 Mar 2008 20:35

acum 30 min am venit de pe balta...am reusit un record personal...40 de crapi cu greutati cuprinse intre 2.5 si 5 kg....super partida.mentionez ca am pescuit impreuna cu un prieten..
sa pretuim natura

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 10 Mar 2008 21:05

alex_moso scrie:acum 30 min am venit de pe balta...am reusit un record personal...40 de crapi cu greutati cuprinse intre 2.5 si 5 kg....super partida.mentionez ca am pescuit impreuna cu un prieten..
Uau :shock: :D :shock: , asta da inceput de sezon. Felicitari & Fir Intins in continuare !

Avatar utilizator
alex_moso
junior member
Mesaje: 72
Membru din: 08 Noi 2006 11:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de alex_moso » 10 Mar 2008 21:33

pai...sper sa imi depasesc si recordul asta...dar cred ca va fi cam greu..
sa pretuim natura

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 11 Mar 2008 18:49

Sezonul, abia a inceput, asa ca ai tot timpul. Succes ! ;-)

Avatar utilizator
sss_snake00
junior member
Mesaje: 41
Membru din: 28 Iul 2004 12:15

Moara Vlasiei

Mesaj de sss_snake00 » 16 Mai 2008 11:11

Am mers pentru prima oara acolo, pentru doua nopti (9-11 mai) - dupa o discutie telefonica cu patronul.
Balta este o splendoare si am avut norocul sa ma asez dincolo de ghereta paznicilor - deci, departe de manelele din sat!
In primele 24 de ore nu am prins nimic. Baboierii de pe langa noi au mai luat un novac sinucigas (la rama), un ciortan, un caras, o platica...

Dupa plecarea lor (ora 1800), pe o recuperare pentru improspatarea momelii (de fapt, nu improspatez momeala, ci mai atasez doi boilies dipuiti, in "mesh" PVA, celui de pe hair), a intrat un salau peste kil! Acesta a dat semnalul pentru... crapi! In urmatoarele 9 ore (de la 1900 la 0400) au intrat, in ordine, cinci crapi cu greutati de: 6, 7, 6, 5, 12.5 kg. Ultimul, chiar un record personal (am depasit cu vreo 300 de grame vechiul record).
Amicul meu a prins un crap de 5 kg, pe un pat de solubile si normale, plus particule, dupa care a scos lansetele din apa, cedand ploii si frigului care i-au adus chinurile frisoanelor cauzate de febra. Merita insa un trofeu fair play (adica ii dau o berica data viitoare, pentru ca s-a sculat din patul de suferinta, la patru dimineata, sa ma fotografieze cu pestele care facea pe mortul in sac!)

Mi s-a parut un rezultat bun, intrucat eram prima oara pe balta si am nadit si pescuit preponderent cu bile Meteor, deshidratate, tari ca piatra. (Pe un loc restrans, in preajma unui palc de vegetatie submersa, in care am nadit cu particule, - si unde plasasem o lanseta, pe care mai incercasem niste tigernuts - a intrat un crap de 5 kg, la doua boabe artificiale sinking, plus una floating).

Pestele era la unul-doi metri de malul opus, sarea in draci, dar nu am putut pescui acolo (mi s-a infipt montura in substrat si n-am mai putut sa o recuperez), ci mai scurt, cam la 4-6 m de mal. De acolo au venit primii pesti, apoi, vazand activitate pe patul de nada de la mijlocul distantei (unde aveam doua lansete, una pe Meteor, alta pe un Enervite Gold cu tutti frutti si N-Butyric), am lansat acolo lanseta plimbareata - cu Meteor - si a intrat voinicul despre care v-am vorbit.

Revenind, o prima partida intr-un loc care mi-a creat surprize foarte placute: drum excelent, peisaj splendid, curatenie desavarsita, paznici activi si civilizati, apa colcaie de peste si se pot prinde exemplare mari, pesti intr-o forma deosebit de buna (a fost prima oara cand, in dril cu un peste de 6 kg, am simtit nevoia sa slabesc frana de la BBRLC), substratul este prietenos, iar aerul care vine dinspre padure - medicament!

Partea rea nu s-a datorat baltii: a plouat de ne-a iesit pe nas, iar temperaturile au fost de la 4-7 la 20-24 de grade!!!

Si inca ceva: baboierii (ii bag aici pe cei care vin pentru 12 ore si baga in traista, dar asta nu inseamna ca nu ii respect - am vazut cativa care, daca ar pescui partide de mai multe zile, ar rusina multi crapisti inchipuiti) au fosat cuminti, fara nebuneala, fara muzici etc.

Chiar a fost misto!
snake

Scrie răspuns