iernut

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
lucim23
member
Mesaje: 278
Membru din: 16 Apr 2008 16:25
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de lucim23 » 08 Mar 2009 16:25

pai, una dintre propuneri ar fi ca lacul de la Iernut sa fie un lac C&R, sa aiba un administrator care sa fie interesat de un castig (fiindca in fond si la urma urmei cam totul se invarte in jurul banilor) pe termen lung, nu imediat, care dupa parerea mea este si unul amagitor...............castigi castigi dar ramai cu balta goala, fiindca, sa fim seriosi !!! cati dintre cei care merg pe Iernut pescuiesc C&R ??? totdeauna va veni intrebare: de ce sa dau drumul pestelui din moment ce in toamna, patronul recolteaza iar pestele ajunge in magazin (nefiind o balta cu regim C&R)!!!
alta dintre propuneri ar fi schimbarea regulamentului (postat de voicua pe pagina anterioara) care stim cu totii ca nu este unul corect pentru o balta de pescuit la crap....................
pot sa spun din proprie experienta ca nici paznicii de aici nu sunt potriviti pentru a lucra pe un lac C&R
si multe multe alte propuneri....................DAR cum spuneai si tu florine !!! noi suntem cu casul la gura CINE NE ASCULTA PE NOI ??? momentan voi sunteti cei care puteti face ceva, nu noi, studentii si proaspat absolventii...................ce te face pe tine sa crezi ca noi, am putea face ceva??? poate ma luminezi si pe mine in privinta asta................
cat despre lacurile de pe langa cluj..............sa fim seriosi.............SUNT MOARTE, si daca se facea ceva pentru ele, daca "cineva" facea ceva pentru ele, nu mai erau acum asa cum sunt: MOARTE !!!
ps: sa sti ca nu am uitat ca iti sunt dator cu 8m de inaintas :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Dam o ........."Bila" ?

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 08 Mar 2009 17:33

..Sunteti mai tineri ca mine ( banuiesc ) , eu astept pensia voi sa va casatoriti sau sa faceti un copil , pe care-l ve-ti duce la pescuit ? Unde ? ''
Florine....mergem in Ungaria :cry:

attila_cj
senior member
Mesaje: 335
Membru din: 20 Ian 2008 19:47
Localitate: cluj-napoca
Contact:

iernut

Mesaj de attila_cj » 08 Mar 2009 21:27

Florine,nici un tanar ca mine si nici un "vulpe batran" ca tine n-o sa schimbe mentalitatea unui administator sau patron..ai spus ca noi sa venim cu o propunere..uite..sa facem o asociatie de pescari din jud.cluj,mures,bistrita sa spunem,fiindca in zona nu este nici o balta 'buna" daca pot sa spun astfel..sa concesionam o balta nu prea mare,in jur de 5-10 hectare,nu ducem lipsa din ele,si cu banii ce dam la alte balti de pescuit,cumparam peste,populam balta,si pescuim exclisuv C&R..in doua,trei ani,daca nu cinci ani,avem o balta numai a noastra,unde noi propunem regulile,si nu altcineva,pescuim numai noi,si cu asta basta..daca stiu bine,avem vreo doua-trei piscicultori printre pescari...acuma ramane sa vedem cam cati pescari de crap iubitori de C&R am putea sa strangem,si cam cat ar costa toate astea..
Eu am venit cu ideea,acuma e randul "batrinilor" sa duca initiativa mai departe..ce spuneti??

Kuti
junior member
Mesaje: 54
Membru din: 28 Ian 2009 01:43
Localitate: TG_MURES

Mesaj de Kuti » 08 Mar 2009 22:10

si eu zic ca o asociatie ar fi excelenta pe ori ce balta de exemplu in ungaria toate baltile sau cel putin pe care le stiu eu sunt ale unor asociatii si inafara de biletele pe zi se fac si abonamente dar nu super exagerate ca la noi de ex 200 de euro pe tot anul nu pe 2-3 luni.daca peo balta 20-30 au abonamente se aduna banii de populari + asigurare unor conditii.
dar ce putem sa facem noi "mucosii" ???????

attila_cj
senior member
Mesaje: 335
Membru din: 20 Ian 2008 19:47
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de attila_cj » 09 Mar 2009 10:27

daca noi "mucosii"nu facem nimic,numai stam la povesti si asteptam pe cineva care nu este deloc interesat sa faca ceva pentru noi,sau asteptam o minune..inbatranim si noi asa...kuti prietene,cine sa faca asociatie,daca nu noi???
In curand am sa fac un sondaj,cam cati pescari am putea sa strangem intr-o asemenea asociatie si sa facem o balta numai a noastra..

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 09 Mar 2009 11:33

Eu va propun si altceva,daca tot suntem destul de multzi din cluj,de ce nu incepem sa ne vedem la o cafea din cand in cand,la o poveste,asa ne vin idei,am putea face asta o data la 2 saptamani.

Kuti
junior member
Mesaje: 54
Membru din: 28 Ian 2009 01:43
Localitate: TG_MURES

Mesaj de Kuti » 09 Mar 2009 11:50

attila eu ma referam ca nu cred, ca cineva dintre tinerii pescari au prea mare experienta sa conduca sau sa administreze o asociatie,totusi am avea nevoie si de ajutorul unor "batrani"dar daca u potzi sa vrei sa faci asha ceva is ca si inscris :-)

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 09 Mar 2009 15:19

A-ti vazut ca se poate ? ;-)
Documentatia necesara v-o pun eu la dispozitie.
Aline , spune cand si sunt prezent !

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 09 Mar 2009 15:49

Hai sa facem un topic separat cu asta sa nu il stricam pe asta cu Iernutul,Cafeneaua Pescarilor din Cluj,propunem o locatzie si o zi a saptamanii,deschide tu Florine subiectul,in calitate de veteran.

Avatar utilizator
voicua
veteran
Mesaje: 568
Membru din: 02 Mar 2006 15:20
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de voicua » 09 Mar 2009 18:27

chiorean alin scrie:Eu va propun si altceva,daca tot suntem destul de multzi din cluj,de ce nu incepem sa ne vedem la o cafea din cand in cand,la o poveste,asa ne vin idei,am putea face asta o data la 2 saptamani.
Da prietene,intr-u totul de acord cu tine.Prima intalnire din anul acesta ,la o cafea...,la o poveste...,propun sa se desfasoare(intr-un cadru amical) sambata,14 martie...pe mal de apa.Detalii pe privat.Respecte.
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu...

Scrie răspuns