Lac Sacel langa Sibiu

Intrebari, discutii sau raportari despre locuri de pescuit, rezultate partide, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
silver
new member
Mesaje: 13
Membru din: 21 Mar 2008 12:22
Localitate: CLUJ

Lac Sacel langa Sibiu

Mesaj de silver » 11 Apr 2008 07:58

In data de 09.04.2008 am pescuit pe unul din lacurile de la Sacel mai exact pe cel de langa lacul de concurs care are preturi aberante (10 mil. abonament), taxa este de 25 Ron, peste cam putin, din discutii cu alti pescari si sateni lacul a fost recoltat dar ca rezumat am prins 3,5 kg de caras cu greutate intre 200 si 500g.

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 11 Apr 2008 13:16

Sincer daca spuneai cand ai deschis topicul ca ai fost din data .....si pana la.....(macar 2-3 zile) eforturile tale de a prinde peste pareau mai mari.Dar din postarea pe care ai facuto rezuma ca in prima parte a zilei ai povestit cu pescari si sateni de acolo dupa care te-ai apucat de prins carasi.Acum o ora cand am vazut postarea ta l-am sunat pe unul din directori fabrici de carne zi mezeluri din Alba pentru ca
dansul merge foarte des acolo.Din cele spuse de el am inteles ca acolo
s-ar fi tinut (sau nu) un singur "concurs" iar dupa aprecierile lui (si e cunoscator) nini unul din lacurile de acolo nu poate fi pista de concurs.
Despre preturi ma abtin sa comentez pentru ca nu poti impune cuiva sa te lase sa pescuiesti cu 1 leu sau cu 2 cat isi permite fiecare.Sunt lacuri intre Cluj si Sibiu suficiente incat sa poti prinde macar un crap.
Daca-i tinta ta sa pescuiesti pe un lac anume atunci dai inainte.
Fir intins.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

mariusger
new member
Mesaje: 20
Membru din: 28 Apr 2005 12:18

Mesaj de mariusger » 11 Apr 2008 13:56

Imi cer scuze ca intervin,dar din principiu nu ma pot abtine.
Oare faptul ca dl este DIRECTOR,ii da dreptul sa faca aprecieri de natura asta,sau are o vasta experienta si multe participari la concursuri????
Iar referitor la taxe ,sorry, daca ai cunoaste zona respectiva poate ca ai judeca altfel.Pt. ca valoarea abonamentului si faptul ca la fiecare partida mai trebuie sa achiti si taxa,ar trebui sa fie relevante pt. o balta care tine peste.Ori Sacelul (cu toate baltile lui)este doar o locatie cu balti.
Taxa se achita pt. a pescui si a prinde macar un peste,si nu pentru a sta langa apa cu un bat in mana(se poate face si in cada,si fara taxe aberante)

mariusger
new member
Mesaje: 20
Membru din: 28 Apr 2005 12:18

Mesaj de mariusger » 11 Apr 2008 13:56

Imi cer scuze ca intervin,dar din principiu nu ma pot abtine.
Oare faptul ca dl este DIRECTOR,ii da dreptul sa faca aprecieri de natura asta,sau are o vasta experienta si multe participari la concursuri????
Iar referitor la taxe ,sorry, daca ai cunoaste zona respectiva poate ca ai judeca altfel.Pt. ca valoarea abonamentului si faptul ca la fiecare partida mai trebuie sa achiti si taxa,ar trebui sa fie relevante pt. o balta care tine peste.Ori Sacelul (cu toate baltile lui)este doar o locatie cu balti.
Taxa se achita pt. a pescui si a prinde macar un peste,si nu pentru a sta langa apa cu un bat in mana(se poate face si in cada,si fara taxe aberante)

mariusger
new member
Mesaje: 20
Membru din: 28 Apr 2005 12:18

Mesaj de mariusger » 11 Apr 2008 13:58

Imi cer scuze ca intervin,dar din principiu nu ma pot abtine.
Oare faptul ca dl este DIRECTOR,ii da dreptul sa faca aprecieri de natura asta,sau are o vasta experienta si multe participari la concursuri????
Iar referitor la taxe ,sorry, daca ai cunoaste zona respectiva poate ca ai judeca altfel.Pt. ca valoarea abonamentului si faptul ca la fiecare partida mai trebuie sa achiti si taxa,ar trebui sa fie relevante pt. o balta care tine peste.Ori Sacelul (cu toate baltile lui)este doar o locatie cu balti.
Taxa se achita pt. a pescui si a prinde macar un peste,si nu pentru a sta langa apa cu un bat in mana(se poate face si in cada,si fara taxe aberante)

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 11 Apr 2008 14:58

Marius nu fac referire la preturile practicate de x sau y.
Suntem oameni maturi si putem realiza singuri daca merita sau nu sa investim.
In Sibiu daca vrei sa te convingi despre aceasta locatie poti intreba de exemplu
si nu vorbesc aiurea pe directorul de la Romstal si dansul pescuieste acolo
si directorul de la Panasonic (Deva) iar daca lacurile se preteaza a fi sau nu de competitie
poti intreba din Sibiu o echipa apreciata in concursurile de la Bucuresti din care nu vreau sa scot in evidenta pe nimeni,insa poti urmari lista concurentilor si provenienta lor.Mai usor pentru tine poti merge direct la Gabi la magazin in Sibiu si poate te indruma el.
Sincer eu prefer lacuri salbatice,balastiere pe Mures locati care-ti aduc intradevar satisfactie
odata cu pestele prins.
Daca urmaresti o balta cu adevarat buna (in zona) iti recomand Daia Romana (lacul 5 iaz sau comoara si Drasov-Boz ultimul lac capturi de la 5kg in sus 70% GARANTAT.
Silver nu zice ca nu a prins peste dar zice ca a pescuit o zi si ca o parte din timp a sacrificato
informari.Insa eu fara a jigni calitatea dansului de pescar parca mi-e putin cam greu sa cred ca
in timpul ramas dupa informare a sustinut o partida la crap si a prins 3,5 kg caras de 200g bucata.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
florynel
junior member
Mesaje: 97
Membru din: 06 Mar 2007 23:48
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de florynel » 11 Apr 2008 18:51

La Daia Romana se poate pescui peste noapte?Anii trecuti parca nu era voie.

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 11 Apr 2008 22:05

Florinel intrebarea te este Off Topic
Iti raspund dupa ce m-am informat in idea ca esti interesat si te pot ajuta.
Cuvintele vin din gura unui pescar de competitie in primul rand iar in
cel de-al doilea rand din gura unuia dintre cei mai buni medici din judet.
Lacurile din Daia Romana sunt deschise oficial cu data de 30.03.2008 pentu
pescuitul recreativ (nu sportiv si nu de competitie).Se exclude ca si in alti ani pescuitul pe timp de noapte iar baltile in acest sfarsit de saptamana sunt rezervate pescarilor de “tip stationar” care desfasoara in aceste zile o competitie (oficiala sau nu) pe placul
si cerintele lor.Daca esti interesat maine mansa 1 ora 9 AM.
Eu personal nu am avut satisfacti pe acele lacuri insa situatia
se schimba total daca urci doar 3 lacuri mai sus.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
florynel
junior member
Mesaje: 97
Membru din: 06 Mar 2007 23:48
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de florynel » 12 Apr 2008 17:33

Mersi mult de informatii

Scrie răspuns